piiri pieni

tossun alla

Yhdistyksen 8-jäsenisessä hallituksessa pieni 3-4 hengen ryhmä kokoontuu usein keskenään ja suunnittelee ja toteuttaa toimintaa josta muu hallitus kuulee vasta valmiiksi suunniteltuna. Onko oikein? Koko hallituksen kokouksia on harvoin, ja vain nämä muutamat päättävät asiat, moittivat kyllä toisia, kun ei haluta osallistua heidän suunnittelemiinsa tapahtumiin.

3

175

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yhteistyötä

      Tätä näkee. Muutamat hallituksessa uskovat olevansa tärkeämpiä ja päätösvaltaisempia kuin toiset, asioita viedään eteenpäin pienellä porukalla keskenään soitellen ja sopien, tätä "sujuvuudella" perustellen.

      Näinhän ei tietenkään saisi olla, vaan kaikki hallitukseen valitut ovat tasa-arvoisia, tiedon on kuljettava ja jokaisen mielipidettä kuultava vaikka yhteydenpito oliskin välillä vaivalloista. Ei edes puheenjohtaja saa yksin viedä asioita eteenpäin jos ei niistä ole yhdessä sovittu.

      Kun koko hallitus on kuitenkin vastuullinen, on jokaisella myös oikeus tietää mistä on vastuussa.

    • 2016

      No kannattaa lukea ne yhdistyksen säännöt. Mitä siellä sanotaan päättämisestä ja kokouksista. Sitten voi yleiskokouksessa saattaa tämän koko jäsenistön tietoon. Mikäli ei sitten tyyli muutu yhdistyksen sääntöjen mukaisiksi taitaa mennä hallitus uusiksi.

      Toinen asia on sitten se, että noissa yhdistyksissä tahtoo olla muutama aktiivi, jotka tekevät koko työn pyörittäen yhdistystä. Kokouksiin saa melkein käydä pakottamassa jäseniä, eikä sittenkään tulla paikalle vaikka luvataan. Sittenhän on helppo arvostella päätöksiä sieltä nurkan takaa.

    • selvä kaava

      Jos muutama aktiivi joutuu tekemään kaikki työt, saavat etsiä syytä itsestään. Demokraattisessa päätöksenteossa säilyy kaikilla halu osallistua, mutta jos muutama rupee ottamaan valtaa itselleen, ei toisia enää huvita nähdä vaivaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      393
      998
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      885
    3. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      298
      860
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      77
      748
    5. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      726
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      71
      701
    7. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      655
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      37
      646
    9. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      44
      617
    10. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      609
    Aihe