Ja kauppa käy vilkkaana

"Suomen asuntomarkkinoille ei ole lähiaikoina tulossa romahdusta"

"Hintatasoa pitää yllä virkeänä pysyvä kysyntä."

http://www.taloussanomat.fi/asuminen/2012/12/11/lahitapiola-asuntokauppa-pysyy-vilkkaana/201243565/310
879
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Eihän tuo voi pitää paikkaansa?

Tai entäs jos pitääkin?

HUH, ilmatieteenlaitos työllistää!

Äänestä

Epäilen suuresti että asia on totta. Jos on n 1 torvea, ja jatkuvalla syötöllä tulee huonoja uutisia n:sta torvesta, ja yksi töräyttää jotakin päinvastaista, niin sitten uskotte siihen yhteen torveen?

Varsinaisia totuuden torvia ei kai ole, mutta te vasta torveja olette tällä palstalla. Teillä itsellänne ei ole edes ohjeita siihen, miten teidät saisi tajuamaan että olette helvetin tyhmiä.

Äänestä
  • Mitä erityistä viisautta katsot sisältyvän niiden saarnaajien juttuihin jotka piehtaroivat siinä ajatuksessa, että kalliin asunnon ostaneet ja ison lainan siihen ottaneet menettäisivät työpaikkansa ja samalla siihen vielä laman seurauksena kysynnän romahtaessa heidän asuntonsa hinta romahtaisi. Ei tämä palvelisi mitään muuta kuin korkeintaan joidenkin ihmisten vahingoniloa. Turha kuvitella että siinä omaisuudeton ja varaton ja n.s. tulonsiirroilla eläväkään mitään voittaisi, ei liiemmin edes suhteellisesti ottaen saati absoluuttisesti. Ja mitä tulottomana tai liian pienituloisena tekisit jollain isolla ökyli-o.k-talolla vaikka kaiken romahtaessa sen ilmaiseksi saisit, ethän kuitenkaan pystyisi jonkun ison talon hoitokustannuksista selviämään.

    Äänestä

  • 44455588888888888888 kirjoitti:

    Mitä erityistä viisautta katsot sisältyvän niiden saarnaajien juttuihin jotka piehtaroivat siinä ajatuksessa, että kalliin asunnon ostaneet ja ison lainan siihen ottaneet menettäisivät työpaikkansa ja samalla siihen vielä laman seurauksena kysynnän romahtaessa heidän asuntonsa hinta romahtaisi. Ei tämä palvelisi mitään muuta kuin korkeintaan joidenkin ihmisten vahingoniloa. Turha kuvitella että siinä omaisuudeton ja varaton ja n.s. tulonsiirroilla eläväkään mitään voittaisi, ei liiemmin edes suhteellisesti ottaen saati absoluuttisesti. Ja mitä tulottomana tai liian pienituloisena tekisit jollain isolla ökyli-o.k-talolla vaikka kaiken romahtaessa sen ilmaiseksi saisit, ethän kuitenkaan pystyisi jonkun ison talon hoitokustannuksista selviämään.

    Oppikaa jotakin. Jos teillä on sijoitusasuntoja, olisitte myyneet ne ajoissa pois, sillä

    1) vuokrien hinnat tulevat alaspäin, kun asunnot eivät mene kaupaksi, ja ihmiset pistävät ne mieluummin vuokralle kuin myyvät. Tämä on jo toteutunut Helsingissä isompien asuntojen kohdalla.

    2) asuntojen hinnat menevät alaspäin, mikä tietää teille lisää tappioita

    Jos teillä on mahdollisuus siirtyä pienempään asuntoon, niin olisitte tehneet niin ajoissa, voitot ovat suuria tässä tapauksessa.

    Äänestä

  • asiantuntija. kirjoitti:

    Oppikaa jotakin. Jos teillä on sijoitusasuntoja, olisitte myyneet ne ajoissa pois, sillä

    1) vuokrien hinnat tulevat alaspäin, kun asunnot eivät mene kaupaksi, ja ihmiset pistävät ne mieluummin vuokralle kuin myyvät. Tämä on jo toteutunut Helsingissä isompien asuntojen kohdalla.

    2) asuntojen hinnat menevät alaspäin, mikä tietää teille lisää tappioita

    Jos teillä on mahdollisuus siirtyä pienempään asuntoon, niin olisitte tehneet niin ajoissa, voitot ovat suuria tässä tapauksessa.

    No ei nämä jutut nyt minua henkilökohtaisesti niin paljon koske kuin mitä ehkä luulet. Mitä tulee omassa käytössä olevaan suntooni niin sen suhteen olenkin pienetänyt minimiin(toimiva yksiö hyvällä paikalla taajaman keskustassa) jo lähemmäs 2 vuotta sitten, joskin aika isokin uusi asunto on nyt myös käytössäni mutta se asunto ei ole suomessa, sen voi joskus myös vuokratakkin tai sitten myydä pois. Yhden vuokra-asunnon päädyin myymään pois viime keväänä, ja kaksi pientä niitä enää on, molemmat pääkaupunkiseudulla hyvillä paikoilla aseman lähellä, ne pidän loppuun asti, käy miten käy.

    Äänestä

"Suomen asuntomarkkinoille ei ole lähiaikoina tulossa romahdusta, mikäli LähiTapiolan arvio pitää paikkansa."
Huom.! Siis mikäli pitää paikkaansa :))

"Hintatasoa pitää yllä virkeänä pysyvä kysyntä. Sitä vahvistavat alhainen korkotaso, kohtuullinen työllisyystilanne ja keväällä tulevat varainsiirtoveromuutokset."

Varainsiirtoveron nousuko pitää pitää hintatasoa virkeänä?? Vai tarkoittaako tämä, että kun nousun JÄLKEEN hinnat tippuu. Niinhän siinä viimeistään käy. Nyt vielä on kaikki "ajoissaostajat" liikkeellä.
Kohtuullinen työllisyystilanne??? On ennustettu alkuvuodeksi nousevan 9%

Äänestä

Asiantuntijalla on hyviä ajatuksia.

Mutta jos saan suomentaa selkokieleksi..

(Jos teillä on mahdollisuus siirtyä pienempään asuntoon, niin olisitte tehneet niin ajoissa, voitot ovat suuria tässä tapauksessa.)

-Jos teillä olisi ollut mahdollisuus ja ymmärrys siirtyä ajoissa halpaan asuntoon niin voitot olisivat hyvät,paitsi jos maksoi liikaa ja lainaa on paljon maksamatta.

Kyllä jos oli arvokkaampi asunto tai asuntoja niin 2011 puolenvälin jälkeen oli viisasta myydä.

Äänestä
  • oikeissa arvoasunnossa arvo säilyy (siitä se nimikin tulee) toista se on tusinakämpissä joita syntyy peltojen laidoille. Jos olet maksanut suoasunnosta liikaa niin silloin peli on menetetty koska vaihtoehtona on asua nykyisessä hautaan asti tai niellä tappio ja muuttaa vuokralle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


rommit peruttu kirjoitti:

"Suomen asuntomarkkinoille ei ole lähiaikoina tulossa romahdusta"

"Hintatasoa pitää yllä virkeänä pysyvä kysyntä."

http://www.taloussanomat.fi/asuminen/2012/12/11/lahitapiola-asuntokauppa-pysyy-vilkkaana/201243565/310

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu