Olemme kiinnostuneita Forte -nimisen toimijan Kevytbetoniratkaisuista. Yksiaineisuus, tiiveys ja varmatoimivuus ovat meille tärkeitä asioita. Tuntuu ettei heidän rakenteellaan ole kilpailua juuri lainkaan. Kuinka harvinaisesta tavasta rakentaa on kysymys? Eikö seinärakenteita aidosti tarvitse lisäeristää. Mihin tämä perustuu?
Forten kevytbetoni
Massiivikivi
6445
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Siis TÄH? Perehdy nyt hyvä mies vähän tarkemmin tuohon niin hienoon materiaaliin ja sen toimittajiin suomessa. Vastaavia tuotteita löytyy kyllä muiltakin paljon varmemmmilta ja kokeneimmilta ja ennenkaikkea luotettavimmilta toimittajilta.
Ai, että virolaiset varmempia ja kokeneempia toimittajia? HALOO!!!! Montakohan juttua Jämerällä ollut tänä vuonnakin rosiksessa ja hovissa????? Siinä ovat kyllä kokeneita. Luotettavuutta löytyy vielä vähemmän.
Kilpailua on ja kovasti, mikä tätäkin palstaa lukemalla selviää.
Harvinaisesta rakennustavasta ei ole kyse. Kevytbetonista on tehty suomeen tuhansia taloja useiden vuosikymmenien aikana. Forten myymä harkko on saksalaisen xellan valmistama ytong -harkko.
Vastaavia tuotteita ovat siporex ja aeroc joita myydään jämerä kivitalot -nimellä.
Sekin on nähty että virolaiset pystytysporukat ovat nykyään monesti parempia ja ahkerampia kuin hitaat ja ihan kaikesta valittavat suomalaiset.
Tuntemus materiaaleista on heikkoa, jos luulee, että hyvin kantava ja eristävä homogeeninen materiaali olisi olemassa. Betoni lisäeristeellä on siksi järkevin seinämateriaali.
Kivitaloakin toteutettaessa kannattaa käyttää Suomalaisia tuotteita, siitä on etua koko yhteiskunnalle. Meillä on monenlaista valmistusta ja ostamalla Suomalaista saadaan työ pysymään kotimaassa.
Virosta ostaminen ei ole sen järkevämpää kuin Saksastakaan, kysykää siis aina missä tuote on valmistettu !