Hei!
Loin open officella lomakkeen ja ongelmana on, että kyseinen tiedosto antaa kirjoittaa teksiä minne tahansa, ei pelkästään tekstille varattuihin kenttiin. Lisäksi lomake antaa vastaajan muokata esimerkiksi lomakkeessa olevia taulukoita. Onko kirjoitusrivejä, taulukoita yms. mahdollista jäädyttää sillä tavalla, että tekstiä voi kirjoittaa vain sinne minne se on tarkoitettu?
Apua kaivataan
2
176
Vastaukset
Eräs mielestäni hyvä tapa tehdä lomake on käyttää Calcia, jossa suojaa koko taulukkolehden, mutta merkitsee syötesolut suojaamattomiksi. Calcin etuna on se, että lomakkeen sijoittelu on miltei valmis ja kenttien reunat on helppo tehdä tyylilläkin.
Tietokantalomakkeet on sitten oma lukunsa.
Nyt en tiedä, miten kyseinen lomake on tehty, saati millaisia toimintoja sille on haluttu, joten tuskin voin auttaa tämän enempää.- ...oooOOOooo...
Yksi keino suojata teksti writerissä on kun muunnat kirjoittamasi tekstin taulukoksi.
Elikkä valitset tekstin jonka haluat suojata.
Valitse valikko Taulukko->Lisää->Taulukko. pikanäppäin Ctrl F12
Ja sen jälkeen muotoile taulukon tyyli sopivaksi Esim:reunaviivat pois tekstin ympäriltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1311364
- 102881
- 75713
- 51605
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa13521ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40484Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m153451Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..30417- 26389
Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;175384