Kun kaikki alkiot monitumaisia

Sandra:(

Kaipaisin kohtalotovereiden näkemyksiä alkioiden monitumaisuudesta. Erityisesti heiltä, joilla kaikki alkiot monitumaisia. Miten lopulta kävi? Saitteko seuraavilla IVF-hoitokerroilla myös yksisoluisia? Jos saitte, miten hoitoa/lääkitystä muutettiin?

Mites te joilla alkiot olivat joka kerta monitumaisia, miten teidän hoitonne siitä jatkuivat?

4

1324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sama ongelma

      Meillä oli ensimmäisessä ivf-hoidossa monitumaisia kaikki 6 alkiota. Lisäksi oli fragmentoitumista suurimmassa osassa, muistaakseni viidessä. Ennen punktiota kaikki näytti tosi hyvältä, folleja oli paljon ja ne olivat hyvän kokoisia. Punktiossa kuitenkin selvisi, että 75% kaikista follikkeleista oli tyhjiä, eli siis solua ei saatu tai ollut. Siirtoon ei päästy kun ne vähätkin alkiot olivat ihan viallisia ja vähän varoiteltiin,että seuraavallakin kerralla on syytä varautua vastaavaan. Meidät ohjattiin jo pohtimaan suhtautumista lainasoluihinkin. Selittämättömän lapsettomuuden takia tehtiin siis ivf. Tämä oli lyhyellä kaavalla.

      Toinen ivf tehtiin pitkällä kaavalla ja melkein kaikki lääkkeet meni uusiksi. Nyt saatiin 2x enemmän soluja ja niistä suurin osa jakautui ihan hyvin. Yhtään monitumaista ei tullut!! Pakkaseenkin saatiin 5 ja siirtoon meni 1 hyvä. Siitä tärppäsi ja poika on nyt 4kk.

      Tsemppiä ja jaksamista teille tuon ongelman kanssa. Tuntui ettei tietoa ollut silloin kovin paljon netissäkään, ei ainakaan onnistumiskokemuksia. Toivottavasti saatte tästä positiivista mieltä ja voimia uskoa hoitojen onnistumiseen :)

    • Sandra:(

      Kiitos vastauksestasi. Hienoa että teillä hoidot auttoivat.

      Arveliko lääkäri, että tämä toinen IVF tuotti hyvän tuloksen juuri lääkkeiden vaihtamisen vuoksi? Mitä lääkkeitä käytitte ensimmäisellä ja toisella kerralla?

      Aivan totta, netissä ei ole juurikaan tietoa tästä ongelmasta... :(

    • kohta_äiti

      Meille tehty 1 ivf ja 3 icsiä.. aina tullut paljon munasoluja, mutta kato on käynyt ja montaa alkiota ei ole ollut siirtokelpoisia, olisiko meillä ollut ensimmäisessä icsissä, kun siitä tuli seloste kotiin: "ongelmana monitumaisuus.." Lääkäri ei tästä sen kummemmin sanonut, sain vain kotiin kirjeen, jossa monitumaisuus mainittiin.

      Meillä auttoi pitkän kaavan vaihtaminen lyhyeen kaavaan. Nyt olen onnellisesti monen vuoden lapsettomuuden jälkeen ja useiden alkionsiirtojen jälkeen raskaana, laskettu aika tammikuussa.

      Älä vielä luovuta, varsinkin jos hoitoja takana vasta yksi.. Paljon onnea hoitoihin! Minusta tuntui, että olen toivoton tapaus ja tuntui tosi raskaalta jatkaa koko ajan hoitoja, varsinkin kun 3 ensimmäistä tehtiin julkisella täysin samalla kaavalla ja samalla tavalla.. siirto yksityiselle auttoi, siellä keskitytään enemmän henkilötasolla hoitoihin eikä toisteta samaa kaavaa koko ajan, vaikka olisi jo monta epäonnistumista..

    • Sandra:(

      Onneksi olkoon! Helpottavaa kuulla, että olette onnistuneet monitumaisuudesta huolimatta.

      Meillä on siis takana yksi pitkällä kaavalla tehty IVF. Punktiossa saimme 13 kypsää munasolua, joista hedemöittyi 12. Kaikki 12 alkiota todettiin monitumaisiksi. Siirtoon ei päästy, eikä pakkaseen saatu mitään.

      Epäonnistunut hoito turhauttaa, etenkin kun emme saaneet juurikaan mitään tietoa siitä mitä pitäisi tehdä toisin, ettei monitumaisia enää tulisi. Lääkkeiden vaihdosta ei puhuttu mitään... odotan kuumeisesti seuraavaa lääkärikäyntiä pitkän kysmyslistan kanssa. Ollaan pohdittu yksityiselle siirtymistä, lähinnä jonottamisen vuoksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      134
      11194
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      79
      3570
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      91
      2855
    4. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      70
      1474
    5. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      316
      1355
    6. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      34
      1339
    7. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1286
    8. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      143
      1255
    9. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      112
      1206
    10. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      49
      1160
    Aihe