Koirapuiston idea?

En ole ikinä koiraani koirapuistoon vienyt ja haluaisinkin nyt tietää mitkä ovat koirapuiston säännöt? Eli eikös idea ole se että koiraa voi pitää siellä irti ja leikkiä vapaana? Mitenkä sitten kun siellä sattuu olemaan toisia koiria ja ei tiedä miten tulevat toimeen? Vai pitääkö sitten mennä sinne vasta kun muita ei siellä ole...?
2274
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Sinne vaan muiden joukkoon! Koira on lauma-eläin. Senverta harkintaa on syytä käyttää, ettei vie sinne päästään viallista eläintä. Agressiiviset yksilöt voivat aiheuttaa omistajalleen taloudellisia menetyksiä. Sellainen on kuitenkin harvinaista. Pienet nahistelut ovat normaaleja ja koira itse oppii mikä hänen asemansa on muihin nähden.

Äänestä

koirapuiston ideana on juuri se että koira saa siellä vapaana temmeltää ja riehua muitten koirien kanssa,niin paljon kuin jaksaa.
Sinun pitää ensimmäiseksi tietää että oma koirasi tulee varmasti toimeen toisten koirien kanssa.Jos koirasi on kärttynen toisille,sitä silloin sinne ei kannata viedä (ainaskaan silloin kun siellä on muita koiria)
kyllä yleensä toiset koiranomistajat sitten ilmottavat varmasti jos heidän koiransa ei tule toimeen toisten kanssa.Silloin heidän olisi hyvä lähteä sieltä,ja päästää toisetkin leikkimään jotka tulevat toimeen.
Tai sitten muuten voit aina kysyä heiltä,että voiko tulla.
Mutta kyllä jokaisella koiralla on oikeus päästä koirapuistoon temmeltämään.Vastuu on kuitenki omistajilla.
Juoksuista narttua ei tietenkään saa viedä koirapuistoon,ja pitää tietenkin katsoa vielä juoksujen jälkeen ettei sitä heti vie sinne,sillä hajut ovat kyllä vielä jäljellä.
Meidän koirapuistossa tapahtui niin että eräs narttu tuli siellä sitten raskaaksi kun omistaja oletti että juoksuaika on jo ohi.
Meidän koirapuistossa on myös kolme eri aitausta,se pienempi on 'pienille ja aroille koirille'.En sitten tiedä miten muissa puistoissa on. :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


miten toimii kirjoitti:

En ole ikinä koiraani koirapuistoon vienyt ja haluaisinkin nyt tietää mitkä ovat koirapuiston säännöt? Eli eikös idea ole se että koiraa voi pitää siellä irti ja leikkiä vapaana? Mitenkä sitten kun siellä sattuu olemaan toisia koiria ja ei tiedä miten tulevat toimeen? Vai pitääkö sitten mennä sinne vasta kun muita ei siellä ole...?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu