Miten tahrat saa pois!?

14+18

Millä saatte varsinkin porkkana tahrat lähtemään? Meillä aloiteltu soseiden syöminen ja vaikka miten käytetään ruokalappua ja yritetään syödä "siististi" niin aina on bodyssa tahroja. En saa vauvan ehdotonta suosikkia eli porkkanaa, millään ilveellä pois. On kokeiltu vanishit, sappisaippuat sun muut ruokakaupasta löytyvät ja käytetty ihan ohjeiden mukaan, mutta ei vaan tuu puhdasta.. Neuvoja kiitos!

6

1344

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kesäniksi

      Kesällä pestyn, (porkkana tai tomaatti) tahraisen vaatteen voi viedä ulos aurinkoon. Päivä tai pari ulkona auringossa ja hups, tahra on poissa. Yllättävää, mutta toimii. Näin talvella tämä niksi on hankalampi toteuttaa kun aurinko ei juurikaan paista.

    • kahden äiti

      Talviaurinkokin puhdistaa tahrat, kun vaikutusaika on vaan riittävän pitkä eli useampi lumisateeton päivä ja tahrat on pois. Vaatteet kannattaa ripustaa niin että tahrakohta on suunnattu aurinkoa kohti (kesällä tämä ei ole niin tarkkaa).

    • sappisaippualla

      Meillä lähti niin porkkanat, mustikat kuin punajuuretkin pois sappisaippualla. Kun tahra tuli ja oli vielä tuore, eli heti ruokailun jälkeen sappisaippuoin ja annoin olla pitkään ennenkuin huuhtelin ja vielä ennen pesua laitoin sapiisaippuaa tarvittaessa :)

    • tahrat matalaksi

      Hei 14 18 !! Meillä porkkana- sekä marjasoseet jne. lähtenyt Vanishilla. Pääsin Buzzadorina mukaan Vanish-kampanjaan ja kokeilemaan merkin eri tuotteita. Uskomatonta ainetta kun yli 3kk vanha rautalisä tahrakin (meillä pienikokoisena syntynyt vauva joka vuoden ikäiseksi kyseistä lääkettä joutuu käyttämään) lähti ensimmäisen käsittely/pesukerran jälkeen pois. Ja voin kertoa että niitä on yritetty irrottaa aiemmin vaikka millä heti tuoreeltaan, mutta läikät ei ole edes haalistuneet. Huomasithan että tahrasta riippuen Vanishia voi käyttää esikäsittelyyn, liottamiseen kuin koneeseen pesuaineen sekaan?! Vauvanvaatteille suositellaan Vanish Extra Hygiene -jauhetta. Kannattaa kokeilla, täällä jäänyt ainakin ehdottomasti perheeseen :D

    • Mie vaan..

      Minulla kävi myös sappisaippua mielessä, mitä monet kehuneet. Kannattaa laittaa lähes tuoreeltaa sappisaippuaa ja vaikuttaa ja vielä varmuudeksi lisätä jos tarvis sitä. Itse aikoinaan käytin kaupan tavallista tahranpoistoaineita eikä mikään tehoa mutta nyt olen käyttäny kymmenisen vuotta sappisaippuaa ja on ihan ykkönen kyllä tahrojen poistossa. On olemassa myös nestemäistä sappisaippuaa, joka voi olla vielä kätevämpää kun palasappisaippua..

    • Vanish pelastaa

      Vanish:lla lähtee tahrat hyvin. Liottaa vaan yön yli ja pesee aamulla ja lika on poissa. Tässä on hyvä sivu josta löytyy ohjeet tahrojen poistoon!

      http://vanish.fi/tahranpoisto-opas

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      87
      1400
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      52
      997
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      374
      834
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      153
      804
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      717
    6. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      55
      709
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      658
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      635
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      622
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      611
    Aihe