Miten hiusvärit periytyy?

askarruttaa

Minulla ruskeat, isällä vaaleanruskeat.

Esikoinen vauvana keskiruskea, 1-2 vuotiaana hyvin vaaleat, 3 vuotiaana vaaleanruskea.

Kuopus vauvana ruskea, jotka kokoajan vaalenevat, ikää 8kk ja vaaleanruskean ja punerruksen sävyiset (vaikea todeta väriä kun niin vähän hiuksia)

Lapsien isovanhemmilla ruskeat hiukset.

Tummeneeko esikoisella ruskeiksi, entä kuopuksella?

1

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maggipeikko

      Luultavasti menee niinkuin suurella osalla suomalaisista, että lapsena on vaalea pellavapää (itsekin olin vitivalkea blondi), ja teini-iässä jossain vaiheessa alkaa tummua. Ei niistä aina tiedä varmaksi täysin, minkä värinen tulee. Omalla isälläni oli nuorena vaaleanruskea, aika blondi tukka, kun taas äidillä on melkei pikimusta/tummanruskea tukka. Itselleni tuli se perinteinen tympeä maantien harmaa, kun taas veljilläni on tummanruskeat tukat aikuisina, lapsina oli vaalean ruskeat. Omalla poikaystävällänikin oli lapsena lähes blondi/vaalean ruskea, aikuisena tuli tummanruskea.

      Eli suunnilleen jotain vanhempien värien väliltä se lopullinen väri kuitenkin tulee olemaan. Ihan sattumaa niinkuin silmien värinkin kanssa. Moni sukulainen luuli, että minulle tulisi tummanruskeat silmät niinkuin äidillä ja veljelläni, mutta tulikin siniharmaat, isälläni taas on kirkkaamman siniset silmät.

      Jos teillä vanhemmilla on ruskeat, ja isovanhemmillakin on suht tumman ruskeat, niin melko varmasti lapsilla kaikilla tulee aikuistuessa jonkin sävyiset ruskeat hiukset, jotain sinun ja miehesi värien väliltä. Väri voi vaihdella sisarusten kesken.

      Geenit on ihmeelliset...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      58
      3703
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      72
      3085
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      53
      2281
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      13
      1503
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      65
      1269
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      86
      1146
    7. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      981
    8. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      23
      971
    9. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      55
      955
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      47
      942
    Aihe