No milloin se maailmanloppu tulee?

AINA NE PERUUNTUU.

Milloin teidät "oikea uskovaiset" huitaistaan pois "maallisesta maailmasta" jotta saataisiin joskus maailman rauha, ei sitä näytä muuten tulevan.

Eli milloin, eikö ole Raamatussa?

Harmi...

7

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Emme tiedä

      "Milloin teidät "oikea uskovaiset" huitaistaan pois "maallisesta maailmasta" jotta saataisiin joskus maailman rauha, ei sitä näytä muuten tulevan."

      Sitä ei kukaan tiedä. Se voi tapahtua periaatteessa milloin vain. Oikea termi on tempaus, ei huitaisu, ihan vain sinun tiedoksesi ja opiksesi. Kristittyjen lähdön jälkeen, tänne ei tule mitään rauhaa vaan päin vastoin pahimmat sodat ja vaivat mitä maailma on koskaan kokenut. Sinun kannattaa huolehtia siitä, ettet jää tänne vaan olet lähtijöiden joukossa.

    • samankaltaiset

      Ooks sä Mirkan pikkuveli ?

    • Mites ne krisselit jotka kerkee kupsahtaa ennen tempasua (eli kaikki)
      Eikö tunnu vähän huijaukselta?

    • Hei

      Ihailen kaikkia, jotka käyttelevät sanan säilää näin taitavasti. Älköön kukaan pahastuko, mutta minua naurattaa nuo tempasut, krisselit ja huitasut.

      Itse asia tietysti on ihan vakava. Kristittyjen maailmankatsomus on janamainen: jonakin päivänä kaikki tämä päättyy ja Kristus palaa takaisin. On inhimillistä miettiä ajankohtia ja päivämääriä. Eikös jokin ryhmittymä ole laskelmoinut, että mailmanloppu tulee 21.12. eli aika pianhan se jo koittaa. Vuosituhannen vaihteessa oli runsaasti näitä maailmanlopun ennustajia. Jotkut myivät omaisuutensa ja irtisanoutuivat työpaikoistaankin, mutta tämä tapahtui Ameriikassa, ei täällä meillä.

      Kristillisen käsityksen mukaan jo aiemmin kuolleetkin herätetään silloin. Millainen tuo taivas sitten on, ja kuka sinne pääsee - se on Jumalan asia tietää tarkemmin. Me voimme vain uskoa Jeesukseen ja luottaa siihen, että Jumala on rakastava ja armahtava Jumala.
      Muutenkin kannattaa keskittyä ehkä enemmänkin tähän päivään ja omaan tehtävään tässä maailmassa. Vaikkapa sen rauhan toteuttamiseen.

      Tuikku-pappi

      • ?...

        Oletko sinä tosissasi koskaan kyseenalaistanut tuota jeesus-satua? Miksi sinä julistat täällä tuollaista tarinaa, josta ei ole minkäänlaista todistetta? Nieletkö kaiken mitä joku todeksi väittää?


    • Kristinuskon kirja

      Maailmanloppu keskustelussa tarkoittaa elämän loppumista maaplaneetallamme. Ei maailmankaikkeus miljardine galakseineen ja niisä miljardine planeettoineen mihinkään häviä. Eikä edes meidän planeettamme, vaikka se on pienenpieni murunen tässä maailmankaikkeudessa.

      Elämä planeetallamme lopuu viimeistään silloin kun aurinko lopettaa toimintansa. Se voi kyllä loppua meidän ihmisten aikaansaannoksena arvaamattomasti.

      Jeesus sanoi ristillä " henkeni, tänä päivänä ". Jos jollainen paluu on olemassa, niin se on hengessä, mikä saattaa olla parhaillaan käynnissä kirkon opin romahtamisella ja paluuna takaisin Jeesuksen ilmoittamaan Jumalan tahtoon.

      Jeesuksen tulo ruumiina on kirkon satusepitelmä joka ei perustu Jeesuksen sanomaan. Kirkon oppi on eri asia kuin Jeesuksen ilmoittama kristinusko..

    • kikota

      sadut on satuja, elämä on elämää, erota nämä asiat toki toisistaan. todet on tosia, ei epätosia. Jeesuskaan ei loputtomasti viivyttele...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      224
      6951
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      332
      4864
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      148
      3673
    4. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      118
      3480
    5. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      69
      3418
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2886
    7. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      270
      2749
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      84
      2470
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2386
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      101
      1951
    Aihe