AINA NE PERUUNTUU.
Milloin teidät "oikea uskovaiset" huitaistaan pois "maallisesta maailmasta" jotta saataisiin joskus maailman rauha, ei sitä näytä muuten tulevan.
Eli milloin, eikö ole Raamatussa? 
Harmi...
No milloin se maailmanloppu tulee?
7
83
Vastaukset
- Emme tiedä
"Milloin teidät "oikea uskovaiset" huitaistaan pois "maallisesta maailmasta" jotta saataisiin joskus maailman rauha, ei sitä näytä muuten tulevan."
Sitä ei kukaan tiedä. Se voi tapahtua periaatteessa milloin vain. Oikea termi on tempaus, ei huitaisu, ihan vain sinun tiedoksesi ja opiksesi. Kristittyjen lähdön jälkeen, tänne ei tule mitään rauhaa vaan päin vastoin pahimmat sodat ja vaivat mitä maailma on koskaan kokenut. Sinun kannattaa huolehtia siitä, ettet jää tänne vaan olet lähtijöiden joukossa. - samankaltaiset
Ooks sä Mirkan pikkuveli ?
 Mites ne krisselit jotka kerkee kupsahtaa ennen tempasua (eli kaikki)
Eikö tunnu vähän huijaukselta?Hei
Ihailen kaikkia, jotka käyttelevät sanan säilää näin taitavasti. Älköön kukaan pahastuko, mutta minua naurattaa nuo tempasut, krisselit ja huitasut.
Itse asia tietysti on ihan vakava. Kristittyjen maailmankatsomus on janamainen: jonakin päivänä kaikki tämä päättyy ja Kristus palaa takaisin. On inhimillistä miettiä ajankohtia ja päivämääriä. Eikös jokin ryhmittymä ole laskelmoinut, että mailmanloppu tulee 21.12. eli aika pianhan se jo koittaa. Vuosituhannen vaihteessa oli runsaasti näitä maailmanlopun ennustajia. Jotkut myivät omaisuutensa ja irtisanoutuivat työpaikoistaankin, mutta tämä tapahtui Ameriikassa, ei täällä meillä.
Kristillisen käsityksen mukaan jo aiemmin kuolleetkin herätetään silloin. Millainen tuo taivas sitten on, ja kuka sinne pääsee - se on Jumalan asia tietää tarkemmin. Me voimme vain uskoa Jeesukseen ja luottaa siihen, että Jumala on rakastava ja armahtava Jumala.
Muutenkin kannattaa keskittyä ehkä enemmänkin tähän päivään ja omaan tehtävään tässä maailmassa. Vaikkapa sen rauhan toteuttamiseen.
Tuikku-pappi- ?...
Oletko sinä tosissasi koskaan kyseenalaistanut tuota jeesus-satua? Miksi sinä julistat täällä tuollaista tarinaa, josta ei ole minkäänlaista todistetta? Nieletkö kaiken mitä joku todeksi väittää?
 
- Kristinuskon kirja
Maailmanloppu keskustelussa tarkoittaa elämän loppumista maaplaneetallamme. Ei maailmankaikkeus miljardine galakseineen ja niisä miljardine planeettoineen mihinkään häviä. Eikä edes meidän planeettamme, vaikka se on pienenpieni murunen tässä maailmankaikkeudessa.
Elämä planeetallamme lopuu viimeistään silloin kun aurinko lopettaa toimintansa. Se voi kyllä loppua meidän ihmisten aikaansaannoksena arvaamattomasti.
Jeesus sanoi ristillä " henkeni, tänä päivänä ". Jos jollainen paluu on olemassa, niin se on hengessä, mikä saattaa olla parhaillaan käynnissä kirkon opin romahtamisella ja paluuna takaisin Jeesuksen ilmoittamaan Jumalan tahtoon.
Jeesuksen tulo ruumiina on kirkon satusepitelmä joka ei perustu Jeesuksen sanomaan. Kirkon oppi on eri asia kuin Jeesuksen ilmoittama kristinusko.. - kikota
sadut on satuja, elämä on elämää, erota nämä asiat toki toisistaan. todet on tosia, ei epätosia. Jeesuskaan ei loputtomasti viivyttele...
 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1245171Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu1814915"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste693359Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1072956Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan242272Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2361712- 991259
 Toivottavasti odotat minua
Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.771251Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.74960Hurraa! Oon vihdoin vapaa J:stä
Poistin numerosi, poistin chattimme. En halua sua enää enkä odota sulta mitään.96907