Kuinka vaarallisia antibiootit on kanille? Kuoleeko todennäköisemmin kuin jää henkiin, vaikka alkuperäinen sairaus saataisiinkin poistumaan?
Antibiootit
Kani sairastaa
32448
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Antibiootit ovat periaatteessa vaarallisia, mutta jos kani antibiootti kuurin aikana syö tai sitä saadaan syötettyä hyvin ja uloste on normaalia, pitäisi kanin antibiooteista selvitä. Omalla kaksi vuotiaalla kanillani oli pari viikkoa sitten kielen alla infektio. Lääkkeeksi tuli ensin pistoksina kerran päivässä annettava viiden päivän antibiootti kuuri, ja kun se ei tepsinyt jatkettiin kuuria vielä viidellä päivällä. Alussa syöttelin kanille ruiskulla puuroa johon olin sekoittanut heinäsilppua ja marsun papanoita. Pian kani rupesi syömään puuroa ihan itse ja sitten vähitellen kaikkea muutakin. Vatsa ei mennyt antibiooteista sekaisin (suun kautta annettavissa antibiooteissa on suurempi ripuli-riski) ja tällä hetkellä pupu on aivan terve ja virkeä :)
www.puput.net
Tuon osoitteen klinikka- palstalla on muuten varmasti lisää juttua ja kokemuksia antibiooteista. Kannattaa käydä lueskelemassa, jos et ole vielä käynyt.
Meidän toinen pupu joutui elämänsä aikana muutaman kerran antibioottikuurille. Kerran se sai pitkävaikutteisen pistoksen leikkauksen jälkeen ja pari kertaa se sai kuurin Ditrim liuosta. Kuurien aikana el. suositteli antamaan päivittäin maitohappobakteereita ruoan joukossa. Se tasapainottaa kanin herkkää suolistoflooraa joka antibioottikuurilla menee helposi heikkenee. Apteekista saa eläimille tarkoitettua valmistetta. Se on jauheen muodossa. Sitä on hyvä käyttää kaneilla ja muilla eläimillä lääkekuurien ja esim. ripuli aikana.