Vilnaan jouluksi

Joulu mielellä

Olemme menossa jouluksi Vilnaan.
Mitä Vilnassa voi tehdä jouluna? Onko yleensä hotelleissa joulujuhlia?
Miten siellä on kaupat auki? Missä Vilnassa kannatta käydä?

5

1696

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • usein Vilnassa

      En ole kuullut että missään hotellissa olisi joulujuhla. jos menee jonkin ryhmän, siis suomalaisen ,mukana, silloin on jollain tietojeni mukaan ollut jouluateria hotellissa.
      Miten kaupat eli käytännössä ostoskeskukset ovat auki, selviää parhaiten paikan päällä. Aukioloajoissa on jonain päivänä poikkeuksia. Etsi netistä vihkonen Vilnius in Your Pocket, siitä löydät paljon tietoa liittyen mm. kauppoihin.
      Ei ole kokemusta Vilnasta juuri joulunpyhinä, vaan joko ennen joulua tai heti joulun jälkeen. Joulutori on ollut ainakin ennen joulua Gedimino-kadulla.
      Pienet yksityiset erikoisliikkeet saattavat olla kiinni jouluna ainakin joinain päivinä. Muistini mukaan (eli olen lukenut) että jouluaatto olisi ihan tavallinen päivä siellä heidän katolisen uskontonsa mukaan.

    • usein Vilnassa

      Lisään vielä että jos on kiinnostunut arkkitehtuurista, kannattaa katsoa kirkot joita on paljon eli myös sisältä. Kaikki kirkot eivät ole avoinna koko päivää, mm. Pyhän Annan kirkko on auki vain palvelusten aikoina eli klo 17-19 iltaisin. Vilnassa on paljon museoita ja nekin ovat varmaan avoinna.
      Taitelijakaupunginosa Uzupitz on joen toisella puolella, kannattaa käydä siellä kävelemässä. Sinne pääsee mm. siltaa pitkin läheltä Pyhän Annan kirkkoa.
      Yliopiston alueella on mielenkiintoinen kirjakauppa jossa on hienot kattomaalaukset. Kun sanoo sisäänkäynnin luona olevalle "portinvartijalel" että menee käymään vain kirjakauppaan, ei tarvitse maksaa pääsymaksua.
      Jos on kiinnostunut hyvistä ostoksista, kannattaa mennä ns. Vihreää siltaa pitkin Europa-ostoskeskukseen. Sen on ns. uudella puolella joen takana, matka ei ole Gedimino-kadulta mitenkään pitkä. Siellä on useita kenkakauppoja, vaatekauppoja, sisustusmyymlöitä, kahviloita, ravintoloita.
      Mainitsemani Vilnius in Your Pocket on netin lisöksi saatavana myös kirjakaupoista (Helsingissä ainakin Akateemisessa).

      • joulu mielellä

        Kiitos! Sain mukavasti tietoa. Oikein mukavaa joulua Sinulle.


      • vilnan kävijä
        joulu mielellä kirjoitti:

        Kiitos! Sain mukavasti tietoa. Oikein mukavaa joulua Sinulle.

        Kannattaa kysyä ravintola Aulasta josko heillä olisi jazzklubi avoinna noina päivinä. Yleensä se on torstai-iltaisin, ette taida silloin olla enää Vilnassa. Siellä on hyvää musiikkia eli tasokkaat esiintyjät. Ei mitään pääsymaksua, voi sekä ruokailla yläravintolassa tai sitten siellä alhaalla kellariosassa. Ruokailu ei ole tietenkään pakollista.
        Vinkki hyvästä ravintolasta on Lokys Stikliu-kadulla lähellä vanhan raatihuoneen aukiota. Kannattaa varmaan varata pöytä etukäteen joulun aikaan. Se onnistuu käymällä ravintolassa. Paikka on "ylellisen näköinen" mutta sen ei kannata antaa hämätä. Erinomaista ruokaa, laaja lista sekä ruoissa että juomissa ja erinomainen palvelu.
        Museoissa kannattaa käydä mikäli ovat avoinna.


      • myös kinnostunut
        joulu mielellä kirjoitti:

        Kiitos! Sain mukavasti tietoa. Oikein mukavaa joulua Sinulle.

        miten reissu meni? Oliko jouluista tunnelmaa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3834
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3415
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2791
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2428
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1869
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1799
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      185
      1746
    8. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      386
      1449
    9. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      27
      1447
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1228
    Aihe