tuli sähköpostiin viesti zonelta: "koneellasi on havaittu ei-toivottuja vieraita/ohjelmia",joteki näin ja mukana liitetiedosto.oliskohanollu virus tai joku.kokemuksia/havaitoja.
zone alarm
batman
2350
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Minulle ei ainakaan ole zonelta tullu kun mainoksia ja niitäkään ei vähään aikaan. Niissä ei ole ollut mitään liitteitä. Ilmeisesti joku virusposti.
Näitä on ollut viimeaikoina liikkeellä erilaisia. Tekstinä on aina jotain koneeseesi liittyvää vikaa.
Liitteenä on aina Windowsin asetusten mahdollistama nimihuijattu tiedosto (.DOC .ZIP jne) joka on kuitenkin suoritettavaa koodia ja 100%:n varmuudella virus.
Asetuksiin kannattaakin laittaa: "Näytä kaikki tiedostot" ja "Älä piilota tunnettujen tiedostotyyppien tarkentimia". Oletuksena Windowsissa just väärinpäin.