Tiedoksesi sinulle "palstan kateellinen"

"palstanLinkitetty"

Eilen tuli meikäläiselle tiedustelu Hagelstamilta josko osallistuisin kahdella nimenomaisella teoksellani heidän julkiseen huutokauppaansa. Olivat itse valikoineet nuo kohteensa kotisivuiltani. No, toinen niistä oli ennestään myyty mutta pääsimme kuitenkin sopimukseen uudesta kohteesta.
Niinkuin tiedät, Hagelstamilla noi huutokaupan kohteitten hinnat saattavat nousta joskus ihan huomattaviin summiin myös ihan jopa tuntemattomillakin taiteilijoilla.
Ennenkaikkea sinun kannattaisi kiinnittää yleensäkin huomiota siihen että miksi jonkun taiteilijan taide kiinnostaa Hagelstamin porukkaa.
Kuinkahan moneen Hagelstamin huutokauppaan sinä olet päässyt? Sinä kun sentään asut siellä pääkaupunkiseudulla.
Olet yrittänyt piinata meikäläistäkin monin eri keinoin kun olet ilmiselvästi minullekin kateellinen. Et ole uskaltanut- tai pikemminkin niin monin eri keinoin olet pyrkinyt laistamaan niihin itse haastamiin "vertailuihisi". Aina olet keksinyt verukkeita että sun ei tarvitsisi oikeasti vertailla. Nyt- niinkuin huomaat, tuon vertailun tekeekin Hagelstam.
Urheilullinen kysymys: Miltä nyt tuntuu ML?

7

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rtkk

      Pitäisi olla matrikkelissa, jotta ottaisivat myyntiin jotain!

    • Voi...

      ...mikä kateus ja alemmuuskompleksi toista taiteilijaa kohtaan!

      Ja toivottavasti se hagelstam nyt lukisi tätäkin palstaa ja näkisi naurettavuutesi, tätä lapsellisempaa aloitusta tuskin pystyy vetämään edes taikuri hatusta!

      • Alemmuuskompleksi!??

        Ihan äimänä olen? Siis tarkoitat aloittajaa? Mielestäni hän ihan oikeutetusti muistutti sua missä oikeasti mennään.
        Ollaan nähty ne kaikki temppusi täällä niin koulutovereitasi ja muita taiteilijoita kohtaa joille olet ihan tunnettavasti ollut kateellinen ja jostain syystä katkera. Minun mielestäni ketjun aloitus oli ihan omiaan sinua muistuttamaan missä oikeasti mennään.
        Ja ei millään pahalla mutta kertoisitko jo vihdoin mistä sinulle ylipäätään täällä kukaan voisi olla kateellinen Markku? Sinun suuresta menestymättömyydestäkö taidealalla? vaiko siitä että et kertakaikkiaan tule kenenkään kanssa toimeen ja sinulla on sukset ristissä niin muihin taiteilijoihin, viranomaisiin ja jopa poliisiin? Joo, ne ovat ainoat faktat jotka sinusta on yleisessä tiedossa. Vai oletko ehkä jotenkin saanut jalansijaa muualla tuolla maailmassa vaikkapa niillä "oheistuotteillasi" ja "paperikopioilla"- joita on lahjoitettu jopa "maamme presidentille" aikanaan- tosin itse kyllä sanoit että "taidettani on hankittu jopa maamme presidentille".
        Eiköhä juuri Sinun kannattaisi pitää suusi supussa jostain "alemmuskompleksista"! Ollaan toki täällä nähty ihan kaikenlaista sinulta.

        Mielestäni tolla aloittajalla oli ihan hyvä syy muistuttaa sinua missä oikeasti mennään, vai mitä itse arvelisit?


      • Huh helevata...

        ...mikä kompleksi!!!! Kaikista ihmisistä juuri sinä puhut "kompleksista" !!! Mene itseesi Laitinen! Sinulla on aikamoisen lyhyt muisti.


      • Jos...
        Huh helevata... kirjoitti:

        ...mikä kompleksi!!!! Kaikista ihmisistä juuri sinä puhut "kompleksista" !!! Mene itseesi Laitinen! Sinulla on aikamoisen lyhyt muisti.

        ...te raukkikset kirjoitatte ja haukutte taiteilijaa nimeltä ja samalla kehutte itseänne taiteilijoina, niin miksette ihmeessä tee sitä omalla nimellänne?

        Eikö rohkeus riitä, onko toinen haukuttu taiteilija niin ylivoimainen?


    • että silleen

      Jos harrastelisin hagelstamilaisuutta, en kirjoittelis täällä siitä...

    • uskottavaa

      Onko Hagelstamin porukassa tällaisia taiteilijoita?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      246
      3128
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      18
      1740
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      23
      1443
    4. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      131
      1269
    5. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      104
      1258
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      76
      1182
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1062
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1045
    9. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      972
    10. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      967
    Aihe