Heippa,
Oisko jollakin vinkkejä Albufeirasta? Minne mennä mitä kannattaa maistaa, lapsille huveja? Entä Cerro Mar hotelli?
Portugali Albufeira
6
1062
Vastaukset
- maailman matkaaja (12v.)
Olin albufeirassa viime toukokuussa. ewn asunut cerro Mar hotellissa, vaan sitä aika lähellä olevassa Quinta Da Bellavistassa. Cerro Mar-hotellin lähellä on suurehko ostoskeskus, en muista enää nimeä.
Lapsille loistavia paikkoja ovat vesipuistot. Niitä on kaksi Albufeiran lähellä. Olen 12-vuotias ja olin Slide&splaths vesipuistossa. Jännittäviä mäkiä todellakin minullekin. Erittäin hieno ja kauheasti eri liukumäkiä. Myös paljon pienemmille on kaikenlaista.
Toinen on Agualand. Siellä en käynyt, mutta varmaan samantapainen paikka sekin.
Liput maksoivat sinne vesipuistoon n.15 euroa.
Sinne kai pääsi bussilla, juuri sen Cerro Mar- hotellin edestä.
Aurinkomatkohen retket eivät olleet kovin kiinnostavia, mutta kyllä siellä sai aikansas jotenkin vietettyä. Keväällä säät olivat hieman epävakaita. Olen todellakin 12-vuotias. - nina
Hei!
Olin kaksi vuotta sitten kyseisessä hotellissa mieheni kanssa. Meillä ei ole lapsia, mutta toivottavasti osaan jotakin vinkkejä antaa..!
Cerro Mar hotelli oli aivan ihana! Huone oli iso ja maisema sattui olemaan suoraan merelle. Keittiövarustus on monipuolinen. Uima-allas on aika suuri, mutta aurinkotuolit meinaavat loppua kesken.. Aurinkoa voi ottaa myös hotellin katolla!
Hotelli on rauhallinen eikä kaupungin äänet kuulu sinne iltaisin, vaikka se sijaitseekin lähellä keskustaa. Hotelli on aika jyrkän mäen yllä, mutta sen jaksaa kävellä hyvin.
Ranta on ihan kävelymatkan päässä ja sen hiekka on ihanan pehmeää! Meidän matkan aikaan meren aallot olivat välillä aika suuret, joten pienet lapset eivät voineet uida kovin pitkälle.
Albufeiran lähellä on tosiaan vesipuisto (emme käyneet) ja merieläinpuisto, jossa vietimme mukavan päivän delfiini-, hylje- ym. esityksiä ihaillen. Jos menette Aurinkomatkojen kanssa, suosittelen ehdottomasti myös jeeppisafaria. Retki oli antoisa ja jännittävä seikkailu sisämaahan.
Oikein mukavaa matkaa!!! N- Nina
Kiitti tiedosta voi varmaan hyvin mielin matkaan kohta lähteä. Oliko siellä mitään erikoista ostettavaa esim. kengät kalliita??
- ninnu
Nina kirjoitti:
Kiitti tiedosta voi varmaan hyvin mielin matkaan kohta lähteä. Oliko siellä mitään erikoista ostettavaa esim. kengät kalliita??
Hei taas!
Albufeiran keskustassa on joitakin kivoja vaateliikkeitä, joiden hinnat ovat hieman Suomen hintatasoa alhaisemmat. Keskustan lähellä (20 min. bussilla) on suuri ostoskeskus, jossa merkkivaatteet ovat ihan Suomen hinnoissa.
Ainakin vielä kaksi vuotta sitten Albufeirassa järjestettiin kerran viikossa markkinat, joissa myytiin tosi edullisia kenkiä, laukkuja, vöitä, koruja jne..
Paikallinen viini on halpaa. Ravintoloiden ruoka on erinomaista ja halvempaa kuin Suomessa. Kyselkää hotellilta tai oppailta, missä kannattaa syödä (ravintoloiden taso vaihtelee..), suosittelen ns. kivipihviä (erään ravintolan erikoisuus, jota opas suositteli meille)! ninnu - Nina
ninnu kirjoitti:
Hei taas!
Albufeiran keskustassa on joitakin kivoja vaateliikkeitä, joiden hinnat ovat hieman Suomen hintatasoa alhaisemmat. Keskustan lähellä (20 min. bussilla) on suuri ostoskeskus, jossa merkkivaatteet ovat ihan Suomen hinnoissa.
Ainakin vielä kaksi vuotta sitten Albufeirassa järjestettiin kerran viikossa markkinat, joissa myytiin tosi edullisia kenkiä, laukkuja, vöitä, koruja jne..
Paikallinen viini on halpaa. Ravintoloiden ruoka on erinomaista ja halvempaa kuin Suomessa. Kyselkää hotellilta tai oppailta, missä kannattaa syödä (ravintoloiden taso vaihtelee..), suosittelen ns. kivipihviä (erään ravintolan erikoisuus, jota opas suositteli meille)! ninnuToi ostoskeskus juttu oli kyl hyvä tietää (täytyy kiertää kaukaa) mukaan lähtee murkkuikäinen likka joten vois visa joutuu koville. Kiitti tosi paljon tiedoista. Voin kertoa sit paluun jälkeen lisää mitä siel tänäpäivänä on eli tos syyskuun puolivälissä.
- ninnu
Nina kirjoitti:
Toi ostoskeskus juttu oli kyl hyvä tietää (täytyy kiertää kaukaa) mukaan lähtee murkkuikäinen likka joten vois visa joutuu koville. Kiitti tosi paljon tiedoista. Voin kertoa sit paluun jälkeen lisää mitä siel tänäpäivänä on eli tos syyskuun puolivälissä.
...onkin mukava kuulla, millaista Albufeirassa tätä nykyä on. Tarkoitus on ehdottomasti joskus palata käymään siellä. Tänän vuonna suuntaamme kuitenkin Espanjaan. Oikein antoisaa ja mukavaa matkaa teille! t:ninnu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1572542- 1592336
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee551983Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1181937Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."01640"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591374Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu1921252Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää761036Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa204986Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.330947