Heippa,
Oisko jollakin vinkkejä Albufeirasta? Minne mennä mitä kannattaa maistaa, lapsille huveja? Entä Cerro Mar hotelli?
Portugali Albufeira
6
1066
Vastaukset
- maailman matkaaja (12v.)
Olin albufeirassa viime toukokuussa. ewn asunut cerro Mar hotellissa, vaan sitä aika lähellä olevassa Quinta Da Bellavistassa. Cerro Mar-hotellin lähellä on suurehko ostoskeskus, en muista enää nimeä.
Lapsille loistavia paikkoja ovat vesipuistot. Niitä on kaksi Albufeiran lähellä. Olen 12-vuotias ja olin Slide&splaths vesipuistossa. Jännittäviä mäkiä todellakin minullekin. Erittäin hieno ja kauheasti eri liukumäkiä. Myös paljon pienemmille on kaikenlaista.
Toinen on Agualand. Siellä en käynyt, mutta varmaan samantapainen paikka sekin.
Liput maksoivat sinne vesipuistoon n.15 euroa.
Sinne kai pääsi bussilla, juuri sen Cerro Mar- hotellin edestä.
Aurinkomatkohen retket eivät olleet kovin kiinnostavia, mutta kyllä siellä sai aikansas jotenkin vietettyä. Keväällä säät olivat hieman epävakaita. Olen todellakin 12-vuotias. - nina
Hei!
Olin kaksi vuotta sitten kyseisessä hotellissa mieheni kanssa. Meillä ei ole lapsia, mutta toivottavasti osaan jotakin vinkkejä antaa..!
Cerro Mar hotelli oli aivan ihana! Huone oli iso ja maisema sattui olemaan suoraan merelle. Keittiövarustus on monipuolinen. Uima-allas on aika suuri, mutta aurinkotuolit meinaavat loppua kesken.. Aurinkoa voi ottaa myös hotellin katolla!
Hotelli on rauhallinen eikä kaupungin äänet kuulu sinne iltaisin, vaikka se sijaitseekin lähellä keskustaa. Hotelli on aika jyrkän mäen yllä, mutta sen jaksaa kävellä hyvin.
Ranta on ihan kävelymatkan päässä ja sen hiekka on ihanan pehmeää! Meidän matkan aikaan meren aallot olivat välillä aika suuret, joten pienet lapset eivät voineet uida kovin pitkälle.
Albufeiran lähellä on tosiaan vesipuisto (emme käyneet) ja merieläinpuisto, jossa vietimme mukavan päivän delfiini-, hylje- ym. esityksiä ihaillen. Jos menette Aurinkomatkojen kanssa, suosittelen ehdottomasti myös jeeppisafaria. Retki oli antoisa ja jännittävä seikkailu sisämaahan.
Oikein mukavaa matkaa!!! N- Nina
Kiitti tiedosta voi varmaan hyvin mielin matkaan kohta lähteä. Oliko siellä mitään erikoista ostettavaa esim. kengät kalliita??
- ninnu
Nina kirjoitti:
Kiitti tiedosta voi varmaan hyvin mielin matkaan kohta lähteä. Oliko siellä mitään erikoista ostettavaa esim. kengät kalliita??
Hei taas!
Albufeiran keskustassa on joitakin kivoja vaateliikkeitä, joiden hinnat ovat hieman Suomen hintatasoa alhaisemmat. Keskustan lähellä (20 min. bussilla) on suuri ostoskeskus, jossa merkkivaatteet ovat ihan Suomen hinnoissa.
Ainakin vielä kaksi vuotta sitten Albufeirassa järjestettiin kerran viikossa markkinat, joissa myytiin tosi edullisia kenkiä, laukkuja, vöitä, koruja jne..
Paikallinen viini on halpaa. Ravintoloiden ruoka on erinomaista ja halvempaa kuin Suomessa. Kyselkää hotellilta tai oppailta, missä kannattaa syödä (ravintoloiden taso vaihtelee..), suosittelen ns. kivipihviä (erään ravintolan erikoisuus, jota opas suositteli meille)! ninnu - Nina
ninnu kirjoitti:
Hei taas!
Albufeiran keskustassa on joitakin kivoja vaateliikkeitä, joiden hinnat ovat hieman Suomen hintatasoa alhaisemmat. Keskustan lähellä (20 min. bussilla) on suuri ostoskeskus, jossa merkkivaatteet ovat ihan Suomen hinnoissa.
Ainakin vielä kaksi vuotta sitten Albufeirassa järjestettiin kerran viikossa markkinat, joissa myytiin tosi edullisia kenkiä, laukkuja, vöitä, koruja jne..
Paikallinen viini on halpaa. Ravintoloiden ruoka on erinomaista ja halvempaa kuin Suomessa. Kyselkää hotellilta tai oppailta, missä kannattaa syödä (ravintoloiden taso vaihtelee..), suosittelen ns. kivipihviä (erään ravintolan erikoisuus, jota opas suositteli meille)! ninnuToi ostoskeskus juttu oli kyl hyvä tietää (täytyy kiertää kaukaa) mukaan lähtee murkkuikäinen likka joten vois visa joutuu koville. Kiitti tosi paljon tiedoista. Voin kertoa sit paluun jälkeen lisää mitä siel tänäpäivänä on eli tos syyskuun puolivälissä.
- ninnu
Nina kirjoitti:
Toi ostoskeskus juttu oli kyl hyvä tietää (täytyy kiertää kaukaa) mukaan lähtee murkkuikäinen likka joten vois visa joutuu koville. Kiitti tosi paljon tiedoista. Voin kertoa sit paluun jälkeen lisää mitä siel tänäpäivänä on eli tos syyskuun puolivälissä.
...onkin mukava kuulla, millaista Albufeirassa tätä nykyä on. Tarkoitus on ehdottomasti joskus palata käymään siellä. Tänän vuonna suuntaamme kuitenkin Espanjaan. Oikein antoisaa ja mukavaa matkaa teille! t:ninnu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad1001763- 591160
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että4411126- 1701043
- 58821
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän130814Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä49766- 84753
- 51708
- 57671