Khaolak Mohin Tara HOTELLI

Aurinkoakos

Kenelläkään tuoretta tietoa kyseisestä paikasta? Pääseekö kätevästi liikkumaan paikallisbusseilla esim lähikyliin tai Phuket towniin? Kuis aamupala, buffet vai jotain pöytiin kannettua? Löytyykö kävelyetäisyydeltä jotain paikallisia ruokapaikkoja? Kaikki asialliset kokemukset ja tunnelmat otetaan mieluusti vastaan :)

6

399

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • m*y*m

      http://keskustelu.suomi24.fi/node/8695345#comment-47109949

      Mohin tara on melko kaukana kaikesta. Hyvää siinä lähellä on *torityyppinen ostopaikka, josta aikalliset käyvät ostamassa ruokansa. sekä grilliravintola, hieman takua pa:n suuntaan.

      Isontien risteyksestä saa iltaisin pannaria, ja grillattua kanaa jotkaa ovat myös ihan hyviä.

      Minusta Mohin tara on ihan ok kahden tähden hotelli, jolloin mitään liikoja ei voi paikalta odottaakaan. Riittävän siisti, tosin niissä viemäreissä tuntui olevan jatkuvasti vikaa. Kyllä siellä nukkuu mutta mitään luksuslomaa siellä ei vietetä. rantaankin rutkasti matkaa. Uima-altaita on kaksi, joista isompi ihan asiallinen. taksia kerran tilasin respasta, odotelin toista tuntia, jotwn läksin kävellen hotellista. Suomalaista lukemistakin hotellista löytyy, respan vierestä. Skootteri tekee kyllä elämästä siellä huomattavasti mukavampaa. Niitä saa vuokrattua miltei hotellin vierestä.

      aamiainen sesonkiaikaan, noutopöytä, ja sesongin ulkopuolella pyydetään mitä halutaan. minusta kumpikin ihan ok, kun tietä mitä haluaa.

    • Juha..

      Mohin Tarassa on ihan hyvä aamiainen ja pikkubussi ajaa hotellilta Suwan palmin rannalle keskustan kautta.
      Noin 100 metrin päässä päätien varrella on MRCHU:n loistava ravintola mistä saa kaiken infon ja avun mitä matkailija voi tarvita, hyvän ruuan lisäksi.
      Tänään tultiin just takaisin Suomeen ja MRCHU haki aamu 5:ltä hotelilta ja heitti Phuketin kentälle.
      Kerro terveiset Juhalta, jos käyt ja terveiset myös Mimille,
      Ps myös Mohin taraan terkut.

    • Aurinkoakos

      Kiitoksia vastauksista! Mieluusti otan lisää asiallisia ja tuoreita kokemuksia /vinkkejä vastaan. Helmikuussa tuonne olisi tarkoitus suunnata :)

    • Kurtza

      Olimme siellä nyt ensikertaa marraskuun alkupuolen ja paikka oli hyvin rauhallinen ja mukava. Silloin taisi olla n. 6-8 huoneistoa majoitettuna samaan aikaa eli senkin puolesta hyvin rauhallista koko hotellissa. Hotellihuonetta vaihdoimme kerran, koska lämmin vesi ei jostain syystä toiminut ja kahdesti sitä korjattiin. Todella ystävällinen henkilökunta. Aamiainen oli riittävän monipuolinen ja riitti hyvin käynnistämään aamun.

      Hotellin kuljetuksella pääsee muistaakseni viidesti rannalle (klo 8, 10, 12, 14 ja 16). Itse vuokrasimme mopon koko loman ajaksi jolla pääsi kätevästi kaikkialle ja aikaan sitomatta.

      - WebCam (keskusta)
      http://www.khaolaklanddiscovery.com/cam/Khao-Lak-Land-Discovery-Webcam.php

      - Mohin tara Hotelli
      http://imageshack.us/a/img35/6479/khaolak1.jpg
      http://imageshack.us/a/img255/2592/khaolak2.jpg
      http://imageshack.us/a/img27/1279/83765118.jpg
      http://imageshack.us/a/img194/438/99122007.jpg
      http://imageshack.us/a/img812/7307/khaolak16.jpg
      http://imageshack.us/a/img90/9492/khaolak3.jpg


      - Ranta (hotellin kuljetus ... Suwan palmin ranta)
      http://imageshack.us/a/img99/9900/khaolak5.jpg
      http://imageshack.us/a/img809/4199/30516731.jpg
      http://imageshack.us/a/img24/7325/55149361.jpg
      http://imageshack.us/a/img812/1474/khaolak8.jpg


      - White sand beach (hotellista muutama kilometri pohjoiseen, runsaasti medusoja)
      http://imageshack.us/a/img84/4681/35772464.jpg
      http://imageshack.us/a/img547/2792/99264679.jpg
      http://imageshack.us/a/img29/3862/khaolak9.jpg
      http://imageshack.us/a/img23/8725/73226903.jpg (medusa)

      - ...
      http://imageshack.us/a/img803/6646/28707283.jpg (pannari)
      http://imageshack.us/a/img577/7638/24240248.jpg
      http://imageshack.us/a/img829/296/57966271.jpg

      Suunnittelemme jo paluuta sinne eli lähtö olisi tämän vuoden lopulla (marras-./joulukuu).

    • ida...

      Hei! Täällä kanssa kaivattaisiin kokemuksia mohin tarasta ja ympäristöstä, maaliskuussa lähtö 1vuotiaan kanssa :)

    • Teuvo Sahurin Kaveri

      3v sitten olimme tuttava perheen kanssa. siis yhteensä 4 aik 2lasta. 2vkoa.
      Hotelli vaatimaton, rappusia kovasti ei hissiä. Vesi tuli ja meni miten sattui, yleesä tuli ja oli se iltaan mennessä mennytkin. Allas alue hmmm... on iso allas ja pikku allas. on nurmikkioa, jossa pikkujaloilla voi juosta.Sitten on tie.- se on valtatie jossa vaihtelevan vilkas ja kovaääninen liikenne. paitsi klo 6.08 kun oranssiin pukeutuneet miehet kävelivät hoteliin vierstä jonnekin.
      Keskustaan on 10 min automatka, sinne kyyditystä järjestetään ja takasin (kannattaa varmistaa että on tulossa) voi muuten jäädä kyydistä, Lähellä on kuten aikaisemmatkin jo kirjoittanut paikallinen katettu tori, siellä on hyvä käydä hakemassa päivän tuoreet hedelmät, lihoja ei kovasti osteltu, kun kylmketju ei oikein pitänyt .

      Meren rantaan on matkaa jalkaisin marssitahtia marssimalla 52min jos oikeat risteykset hallitsee, sitten onkin mukavaa, rannalla on pieniä ja isompia kojuja joista saa kaiken tarvittavan päivän olemiseen ja kun siitä torilta hedelmät ja muut on reppuun ottanut, voi päivän viettää hyvin rannassa, kunnes taas paluu.....

      Hotellin pojat auttavat keksimään sinulle asiallisia aktiviteettejä, Takuapa, vesiputokset yms, Kyllä he opastaa ja ohjaa, reippaasti vaan juttelemaan,

      Voisin tehdä encoren, jos ei miuta paikkoja olisi :)
      oikeesti omalla lailla tykkäsin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      9
      1014
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      966
    3. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      939
    4. 55
      909
    5. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      85
      812
    6. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      42
      766
    7. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      711
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      157
      707
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      63
      683
    10. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      586
    11. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      561
    12. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      37
      525
    13. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      524
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      52
      521
    15. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      497
    16. Teini kuolema

      Jatketaan uudestaan kun poistettu eka aloitus.
      Kajaani
      22
      496
    17. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      26
      480
    18. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      52
      449
    19. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      31
      443
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      246
      408
    Aihe