Tänään mennään luistelemaan. Nautitaan mukavasta talvisäästä. Kotona uunissa muhii maukas kaalitajine.
Kaalitajine
4 annosta
1 pieni (noin 700 g) kyssäkaali
1 pieni (noin 300 g) kukkakaali
1 porkkana
1 sipuli
2 valkosipulinkynttä
1 rkl korianterinsiemeniä
1 rkl juustokuminansiemeniä
½ tl kurkumaa
3 rkl oliiviöljyä
1 dl vettä
3 kuivattua aprikoosia ja taatelia
½ punainen chili
4 rkl pinjansiemeniä
ripaus suolaa
3 rkl hienonnettuja yrttejä, esim. korianteria ja minttua
1. Kuori ja kuutioi kyssäkaali. Pilko kukkakaali pieniksi kukinnoiksi. Kuori ja pilko porkkana. Kuori ja hienonna sipuli ja valkosipulin¬kynnet.
2. Jauha morttelissa siemenet ja sekoita joukkoon kurkuma. Kuu¬menna tajinepadassa tai paisto¬kasarissa öljy ja lisää joukkoon mausteseos sekä hienonnetut si¬pulit. Kääntele hetken aikaa, kun¬nes sipulit pehmenevät.
3. Lisää kasariin kaalit, porkkanat, desi vettä ja saksi joukkoon apri¬koosit ja taatelit. Kääntele seosta, jotta kaikki kasvikset imevät maus¬teista makua.
4. Anna seoksen muhia noin 15 minuuttia miedolla lämmöllä kan¬nen alla tai kunnes kaalit pehme¬nevät.
5. Lisää seokseen viipaloitu chili ja pinjansiemenet. Mausta pata suolalla ja koristele hienonnetuilla yrteillä.
Valmistusaika: noin 30 minuuttia
Vaikeusaste: melko helppo
Milloin olet luistellut viimeksi?
kotijakeittio
0
106
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit415299Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT4004554Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483839KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1583108Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku142526Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212292Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182088Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1512012- 1241921
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241469