masennuslääkkeet ja työ

työkykyinen

Olen saamassa kauan hakemani työpaikan koulunkäyntiavustajana. Voiko seronil masennuslääkkeen käyttö estää työni :(

4

145

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tsemppiä vaan!

      En usko, että se on este - sehän kertoo vain siitä, että sairautesi on hoidossa! Itse olen opettajana, vaikka minulla on lääkkeet kaksisuuntaiseen mielialahäiriöön. Lääkkeiden ansiosta olen täysin työkuntoinen ja tasapainoinen. Sairautta ei kuitenkaan kannata salata, eli jos sinulla on terveystarkastus työtä varten (niin kuin opettajilla on), niin kerro siellä asiasta. Rehtorille tai muille työyhteisön jäsenille asiaa ei kuitenkaan tarvitse erikseen tuoda ilmi.

      • verikoe seronil

        Juuri noin aion toimia. Kerron siellä terveystarkastuksessa mutten koululla :) Koska pärjään siis työssä jne.


    • huumoria hattuun

      ...meillä reksi kyselee aamupalaverissa, että "...onhna lääkkeet muistettu ottaa...?"

      Onko sellainen aikuismaista käytöstä?

      • opettajatyössä

        Ehkä rehtori ei ajattele tuota loppuun... Joku alaisista saattaa käyttää mielenterveyslääkkeitä, joten tuo vitsi ei ole kyllä paras mahdollinen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      38
      2852
    2. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      130
      2448
    3. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2094
    4. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      41
      2055
    5. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      20
      1788
    6. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      40
      1389
    7. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      51
      1047
    8. Mitä sanoisit mulle?

      Niin, mitä sanoisit mulle! Sille ainoalle, jota rakastat..
      Ikävä
      86
      1005
    9. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      24
      982
    10. Onneksi meidän välillä ei ole mitään negatiivista

      Olen tosi iloinen siitä.
      Ikävä
      114
      934
    Aihe