Tänään tuli terveyskeskuksesta viesti, että papassa löytyi papilloomavirus ja solumuutokset luokkaa yksi. Ja LSIL, eli lievä epiteelilevyvaurio.. Mitä ihmettä tarkoittaa?? Lääkäri laittaa lähetteen sairaalaan lisätutkimuksiin. Onko kellään ollut vastaavaa??
papilloomavirus
huolissaan?!
8231
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Minkä ikäinen olet? En oikein ymmärrä, että noilla tuloksilla laitettaisiin heti lisätutkimuksiin, kun yleensä seuranta riittää.
Olen 24.. Osaatko kertoa mitä nuo tarkottaa?
http://www.cancer.fi/syovanehkaisy/joukkotarkastukset/kohdunkaula/
"Jos nainen on alle 30-vuotias ja löydöksenä on LSIL, kolposkopian sijaan voidaan solumuutosten häviämistä seurata myös uudella Papa-kokeella. Jatkotutkimusten tarpeesta päätetään tällöin sytologin suosituksen mukaisesti."
voisiko se jatkotutkimus tarkoittaa vaan uutta papakoetta? parempi kai se vaan että tutkitaan, tuskin nyt kuitenkaan vakavaa on
Niin, en tiedä. Jos se jatkotutkimus olisi vaan papa niin luulisi että se tehtäis taas terveyskeskuksessa.. Minkalainen on kolposkopia? Käykö kipeää?
en tiedä kannattaa soittaa hoitajalle ja kysyä
Kolposkopia ei satu.. mulle tehtiin se 16 vuotiaana. Mikroskoopilla kahtoo värkkiäs.. Mut jos ne sen näyte palan ottaa sieltä nii se nipistää aika voimakkaasti.
Nyt tulikin sairaalasta kirje, että ei tuu kolposkopiaa. Riittää että tilannetta seurataan terveyskeskuksessa :)
Mä sain kondylooman ekalta poikaystävältä 90-luvulla. Sain samantien syylät kohdunkaulaan, ja niitä laseroitiin sukupuolitautien polilla. Inhaa hommaa 16-vuotiaana. Sen jälkeen tuli ohjeeksi seurata papa kerran vuodessa, koska kondyloomaa aiheuttava papillomavirus voi jossain olosuhteissa altistaa kohdunkaulan syövälle (toooosi harvinaista). Mulla ovat papat olleet siitä asti aina luokkaa II, mutta se ei aiheuta mitään toimenpiteitä. Aika pitkään jaksoin käydä papassa vuosittain, nykyisin enää noin viiden vuoden välein.
Kondylooma ei koskaan uusinut mulla, enkä ole tarvinnut siihen hoitoja sitten vuoden 1996.
Googlaile asiaa, kondylooma on kovin yleinen, eikä vaarallinen. Toki kannattaa harrastaa turvaseksia, paskaa on se eteenpäin laittaa.