Moi,
Aloitteleva talvehtia kysyy neuvoa miten aloittaa talviasuminen Canarialla.
Tammikuun puolivälissä olisi tarkoitus olla siellä 6-8 viikkoa ja seuraavina vuosina enemmänkin. Toisena vaihtoehtona on Thaimaa.
- Vuokraanko välittäjän kautta ( 3-400,-) netistä vai lennänkö paikalle ja etsin apartementoja itse?
- Muita hyviä vinkkejä?
Kiitos.
MITEN EKA VUOKRAKÄMPPÄ KANARIALTA 1-2-KK?
11
923
Vastaukset
- vakiasukki
Voi olla yksinkertaisinta katsoa matkoja ja sieltä hotellien erikoistarjouksia 1-2 kk. Nämä erikoistarjoukset eivät eroa normaalivuokrista ollenkaan ja siksi moni vuokraa hotelleista pitemmäksi ajaksi. Mutta vuokrausmahdollisuutta /erikoistarjouksia ei ole täysissä hotelleissa, ennemminkin vaatimattomissa, esim. hotel Australia Jumbosta alaspäin Inglesissä. Hyvä sijainti, keskellä "kaikkea".
Tuo aika on kuitenkin lyhyt vuokrausaika, jolloin joutuu maksamaanm enemmän kuin normaalikuukausivuokran.
Tietysti näkyy esim. fotocasa es. halvempia vuokria, mutta yleensä omistajat haluavat pitkäaikaisen vuokralaisen, koko vuodeksi tai vähintään puoleksi vuodeksi.
Tottakai on sekin mahdollista, että löytää asunnon, johon omistaja ei ole saanut vuokralaisia, jolloin he voivat vuokrata 1-2 kk:ksi halvalla, mutta sellaiset on yleensä sivussa. Esim. El Tablero oli ennen sellainen alue, mutta ei enään, nyt on vuokrat nousseet sielläkin.- Paleltaa nytkin
Missäs asustat, vakiasukki?
Kiinnostaa tuollaiset pitkänomaiset talviasustelut LosCristianosissa tai muualla Teneriffan eteläkärjessä, kun siellä ei kai tuule niin paljoa kuin Inglesissä. Tuollaiset 3:n kk:n pätkät lienevät tavalisessa kaksiossa halvempia kuin matkatoimiston kautta ostetut? Tiedätkö välittäjiä?
- vakiasukas
Teneriffasta en paljoa tiedä, ollaan oltu siellä vain 2 kertaa tavallisella lomamatkalla.
Muuten ylläolevat asiat pitänevät paikkansa Teneriffallakin, hotellien erikoistarjoukset jne kysynnän ja tarjonnan mukaan.
Vastatkaa nyt joku näistä hotellitarjouksista:)) Ne ovat kyllä ainoita tarjouksia ns. turistialueilla.- Vilperi56
Se kannattaa myöskin ottaa huomioon että monet haluavat kuukauden takuuvuokran etukäteen ja sen takaisin saaminen ei olekkaan niitä helpoimpia juttuja, vedotaan milloin mihinkin, siivottomuuteen, rikottu paikkoja ym.
- haaveilla voi
Tuossa mukavaa blogi etelän asukilta.
http://www.reijotossavainen.net/blogi/?k=eläkeläiset
Ehkä minkäin/me joskus päästään, kunhan työt saadaan loppuun että jos ja kun sattuis eläkkeelle pääsemään suhtkoht terveenä.
Muuan kertoili homeaway sivustosta jossa vuorakämppiä runsaasti.
http://www.homeaway.fi/- vakiasukas
Niin, vuokra-asunnon ottamisessa on muistettava pari juttua:
takuuvuokra (mainittu jo ylhäällä),
asunnon laitto asumiskuntoon: petivaatteita on harvemmin vuokra-asunnoissa, hotellien tarjousasunnoissa voi asiasta sopia, esim. kerran viikossa vaihto
kissat ja koirat on paras jättää kotimaahan, jollei niillä ole tunnistuslaattoja nahan alla ja kastreerattuja, mutta silti voi vuokraisäntä kieltää kaikenlaiset eläimet. - Kanaria rules
vakiasukas kirjoitti:
Niin, vuokra-asunnon ottamisessa on muistettava pari juttua:
takuuvuokra (mainittu jo ylhäällä),
asunnon laitto asumiskuntoon: petivaatteita on harvemmin vuokra-asunnoissa, hotellien tarjousasunnoissa voi asiasta sopia, esim. kerran viikossa vaihto
kissat ja koirat on paras jättää kotimaahan, jollei niillä ole tunnistuslaattoja nahan alla ja kastreerattuja, mutta silti voi vuokraisäntä kieltää kaikenlaiset eläimet.Ainakin täällä pohjois-Teneriffalla kaikissa vuokra-asunnoissa, joita katselin etukäteen (ja niitä oli paljon), jokaisessa asunnossa oli vuodevaatteet. Netistä löytyy, jos vaikka laittaa hakusanoiksi "se alquilar pisos" ja perään paikkakunnan nimen, mistä asuntoa haluat. En osaa auttaa suomen kielisten vuokravälittäjien suhteen etelän puolella, kun ei sieltä ole omakohtaisia kokemuksia. Googlettamalla varmasti löydät.
Koiran/kissan voi ottaa mukaan, minullakin on koira. Asuntoja, joihin saa ottaa lemmikin, on harvemmassa, on kuitenkin. Tunnistesiru pitää olla, jossain tapauksessa hyväksytään tatuointi. Ilman näitä tunnisteita ei saa lemmikkipassia, joka on pakollinen kaikkiin EU-maihin matkustaville kissoille, koirille ja freteille. Kastrointipakosta en ole kuullutkaan, oma koirani ei ainakaan ole.
Jos on kovin seikkailuhenkinen ja mielellään espanjan taitoinen, voi toki ottaa lennon, hotellin pariksi päiväksi ja etsiä asuntoa paikan päältä. Ei todellakaan ole sanottua, että vuokranantaja/välittäjä puhuu muuta, kuin äidinkieltään.
Jos esim kuukauden, pari haluaa olla, ei tuo hotelli varmaankaan vaihtoehtona hulluimmasta päästä ole, jos hyvän tarjouksen löytää.
Onnea asunnon metsästykseen sekä ap:lle, että nimim. paleltaa nytkin. - Kanaria rules
Kanaria rules kirjoitti:
Ainakin täällä pohjois-Teneriffalla kaikissa vuokra-asunnoissa, joita katselin etukäteen (ja niitä oli paljon), jokaisessa asunnossa oli vuodevaatteet. Netistä löytyy, jos vaikka laittaa hakusanoiksi "se alquilar pisos" ja perään paikkakunnan nimen, mistä asuntoa haluat. En osaa auttaa suomen kielisten vuokravälittäjien suhteen etelän puolella, kun ei sieltä ole omakohtaisia kokemuksia. Googlettamalla varmasti löydät.
Koiran/kissan voi ottaa mukaan, minullakin on koira. Asuntoja, joihin saa ottaa lemmikin, on harvemmassa, on kuitenkin. Tunnistesiru pitää olla, jossain tapauksessa hyväksytään tatuointi. Ilman näitä tunnisteita ei saa lemmikkipassia, joka on pakollinen kaikkiin EU-maihin matkustaville kissoille, koirille ja freteille. Kastrointipakosta en ole kuullutkaan, oma koirani ei ainakaan ole.
Jos on kovin seikkailuhenkinen ja mielellään espanjan taitoinen, voi toki ottaa lennon, hotellin pariksi päiväksi ja etsiä asuntoa paikan päältä. Ei todellakaan ole sanottua, että vuokranantaja/välittäjä puhuu muuta, kuin äidinkieltään.
Jos esim kuukauden, pari haluaa olla, ei tuo hotelli varmaankaan vaihtoehtona hulluimmasta päästä ole, jos hyvän tarjouksen löytää.
Onnea asunnon metsästykseen sekä ap:lle, että nimim. paleltaa nytkin.Lisäyksenä vielä, että täältä http://www.tenerifensuomi-kerho.org/Linkit.php löytyy suomen kielisiä välittäjiä Teneriffalle, ainakin pohjoisen puolelle.
- lentävä katti
Kanaria rules kirjoitti:
Lisäyksenä vielä, että täältä http://www.tenerifensuomi-kerho.org/Linkit.php löytyy suomen kielisiä välittäjiä Teneriffalle, ainakin pohjoisen puolelle.
Jos kattisi ei ole kastreerattu ja alkaa mouruta vuokraamassasi hotellissa 10 minuutin välein, lentää sekä katti että sinä.
Sitä ei tosiaan ole mainittu säännöissä, mutta käytännössä.
- Tässäpä näitä on...
valitse vapaasti:
http://www.lukaali.com/index.php
http://www.optima-tenerife.com/
http://www.finnsuntravel.com/index.php
http://www.casagrancanaria.com/fi/Etusivu - kokenut 9
Jos osaat englantia niin ota seikkailumieltä mukaan ja varaa vain lennot. Ainakin G Canarilla eteläossa (ingles ja ympäristö) on vuodenvaihteen jälkeen valinnan varaa majoituspaikoissa. Varaa vaikka 2 vrk:ksi aluksi ja katsele mieluisinta paikanpäällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1503785Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki983630Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma423173Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest182521- 1812192
Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?
Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu271397- 961229
Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!
Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja241071Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa
Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt1271044Jos elämäsi ihminen
on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt691028