Vapaaehtoistyö, Ecuador

Seikkailija

Heippa kaikki vapaaehtoistyöstä kiinnostuneet! Käykääs sivuilla www.cenitecuador.org tutustumassa Ecuadorilaiseen kouluun. Sinne otetaan käytännössä kokoajan vapaaehtoisia katulapsityöhön, opettamaan yms. Suosittelen!

3

1501

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • red

      Loistava vinkki! Onko sulla henk.koht.kokemuksia? Oon jo pitkään suunnitellu lähteväni vapaaehtoistyöhon, mutta olen ymmärtänyt,että kustannukset olisi ihan järkyttävän suuret..?! Eipä ole opiskelijalla varaa, vaikka halua olisi kovasti.

      • Seikkailija

        Itsekin kuvittelin ennen reissuun lähtöä, et vapaaehtoispaikkojen saaminen on vaikeata ja kustannukset päätä huimaavia. Menin paikan päälle Ecuadoriin tiedustelemaan. Vapaaehtoistöitä on tarjolla käytännössä paljon ja myös marssimalla sisään esim. kouluihin he ottavat mielellään englanninopettajia vapaaehtoisiksi. Eli ei sen kummempaa. Kustannukset muodostuu asumisesta ja ruuasta. Hostelleita on n.5-7USD/yö ylöspäin (Quitossa 8USD lähtien). Osa Cenitin vapaaehtoisista asui ecuadorilaisissa perheissä ja osa vuokrasi oman kämpän. Itse maksoin lennoista reilu 1000e (6kk lippu).

        Cenit on siinä mielessä hyvä, että se on iso koulu ja siellä on ollut vapaaehtoisia jo yli 10 eri puolilta maailmaa. Käyttökieli on espanja, joskin muiden vapaaehtoisten kanssa tulee puhuttua myös englantia. Yllättävää kyllä, useat vapaaehtoiset eivät maahan tullessaan osanneet kummoisesti espanjaa. Siinä sitten intensiivikurssille vaan ja hommiinkin pääsee nopsaan!


    • Allende

      Kiitos tiedosta. Joku kehui kyseistä organisaatiota myös Lonely planetin forumilla.
      Ensi vuonna olisi tarkoitus lähteä Etelä-Amerikkaan vapaaehtoishommiin ja tuntuu että netti on täynnä potaskaa tyyliin maksa 800USD viikossa niin saat tehdä meille töitä..
      Paikanpäällä oli ainakin Guatemalassa helpompaa karsia jyvät akanoista organisaatioiden suhteen ja töitä riittää vaikkei olisi mitään kokemusta tai koulutusta.

      Guatemalassa on pätevä organisaatio nimeltä Proyecto mosaico de Guatemala(PMG) joka kerää tietoa, kokemuksia yms. kaikista maan organisaatioista ja 100USD lahjoituksella saa heidän tietonsa ja apunsa. Erittäin hyvä.
      PMG toimii Antiguassa Guatemalassa joka on Väli-amerikan suosituimpia Espanjan opiskelupaikkoja.

      Tsekatkaa Http://www.idealistas.org
      Tietoa 1800 organisaatiosta ympäri maailmaa.

      Queremos paz y libertad en este mundo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      73
      7370
    2. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      192
      4514
    3. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      59
      4177
    4. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      139
      4112
    5. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      58
      4070
    6. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      66
      4046
    7. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      33
      3589
    8. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      60
      2858
    9. Sovitteko ulkonäöllisesti

      Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty
      Ikävä
      55
      2493
    10. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      37
      2386
    Aihe