Tilasin ulkomailta sen ja yritin laittaa sen kahteen eri hp läppäriin.
Toisen sain asennettua mutta se alkaa inttämään useria ja pw joita mulla
ei ole. Onko siinä jokin oletus, vaii mitä pitäisi niihin kenttiin kirjottaa ??
Toisen kanssa meni niin että se alkoi inttämään verkkotunnusta jota mullla
ei ollut eikä suostunut etenemään. Kaikkein viimeksi laite meni kokonaan
solmuun en saa virtaa pois enkä päälle ja cd jäi sisään.
Missä on mennyt vikaan ?
LYÖN KIRVEELLÄ DEBIAN _LEVYNI
12
358
Vastaukset
- Neverdebian
Lisäys : Versio on GNU 6.0 "squueeze"
- 15+2= ?
Lataa asennuslevy Debianin virallisilta lähteiötä ja asenna siiltä.
http://www.debian.org/CD/ - Neverdebian
Levy on peräisin tanskasta Linuxprushista joka luettelon mukaan
on virallinen jakeilija.
Debian -tuntemuksessani on myös puutteita sillä eka kerran olen debian
kanssa tekemisissä. Kokemusta mulla on Suse 11.2 ja eri ubuntu versioista.
Olen kerran yrittänyt polttaa asennuslevyä macilla sillä mulla ei ole
muuta konetta jolla pääsisi nettiin. Sain ladattua macin työpöydälle tiedoston
mutta toimivaa siitä ei tullut, ts. poltto epäonnistui jnk virheen takia. - Unetbootin
"Olen kerran yrittänyt polttaa asennuslevyä macilla..."
Mac ei ole mikään polttosovellutus vaan tietokone käyttöjärjestelmineen. Mac-ympäristöön varmasti on soveltuvia CD/DVD-poltto-ohjelmia, joilla CD-näköiskuvan polttaminen toimivaksi CD/DVD:ksi tai sovellutuksia jopa boottaavaksi tikuksi onnistuisi - tosin muilta kuin kädettömiltä tai trolleilta.
http://unetbootin.sourceforge.net/ - Eh?T+,!P
Varmaankin joutinttailua (vakka pukki seuraa nyt hyvin tarkasti). Sen näkee heti siitä ettei muka tiedä käyttäjätunnusta ja salasanaa vaikka on ne juuri itse antanut.
- Neverdebian
EI OLE
- -21-
http://go2linux.garron.me/linux/2011/01/debian-squeeze-6-0-installation-screen-shots-and-review-891
Katso mikä meni pieleen. Itse en ainakaan laittanut domain nimeksi mitään.
Sama itsellä eka kerralla ,en saanut kirjauduttua sisään. Piti asentaa uusiksi
ajatuksen kanssa. Jos se levy jäi läppäriin sisään niin ota akku ja latausjohto
joksikin aikaa irti. No kyllähän nyt pitäisi itse tietää mitä antaa koneelleen salasanaksi ja nimeksi. Sekin pitää itse selvittää, että voiko Debianin asentaa siihen läppäriin.
- ikkuna vapauteen
Näin se linuxin sosialismi etenee.
Välillä saa jonottaessa kaksi vasemman jalan saapasta ja toisinaan ei kumpaakaan.
Eikös nappulat oppineet mitään neukkulasta? - Holog.
Kaikki juontaa juurensa siitä tosiasiasta, että Mint ja Ubuntu eivät ole vielä siinä pisteessä, että koneita myytäisiin Mint t. Ubuntu esiasennettuna, mikä olisi ainoa keino tehdä Linux-jakeluista suosittuja. Jos myytäisiin, niin Debianinkin saisi asennettua niihin suoraan selvittämättä mitään yhteensopivuutta.
- Holog.
NB! Tarkoitin: suosittuja työpöytäkäyttöjärjestelminä!
Serveripuolella ja IT-miesten käytössä ovat jo toki suosittuja.
- Ghonstnohst
Dell myy läppäriä esiasennetulla Ubuntulla. Jokin Acerin malli oli joskus varustettu Linuxilla, jokin netbookin tyylinen jossa hieman outo Linux, Susella varustettua Linux läppäriä olen myös nähnyt myytävän. Lenovolta saa myös jotain laitetta Linuxulla, en muista mikä distro oli kyseessä.
Eri asia ottaako jälleenmyyä sitten noita myyntiin....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1594989Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa203601Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1603401Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss382897Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1042655Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie272054Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy191895Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky101745Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1541505Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo111502