Tilasin ulkomailta sen ja yritin laittaa sen kahteen eri hp läppäriin.
Toisen sain asennettua mutta se alkaa inttämään useria ja pw joita mulla
ei ole. Onko siinä jokin oletus, vaii mitä pitäisi niihin kenttiin kirjottaa ??
Toisen kanssa meni niin että se alkoi inttämään verkkotunnusta jota mullla
ei ollut eikä suostunut etenemään. Kaikkein viimeksi laite meni kokonaan
solmuun en saa virtaa pois enkä päälle ja cd jäi sisään.
Missä on mennyt vikaan ?
LYÖN KIRVEELLÄ DEBIAN _LEVYNI
12
359
Vastaukset
- Neverdebian
Lisäys : Versio on GNU 6.0 "squueeze"
- 15+2= ?
Lataa asennuslevy Debianin virallisilta lähteiötä ja asenna siiltä.
http://www.debian.org/CD/ - Neverdebian
Levy on peräisin tanskasta Linuxprushista joka luettelon mukaan
on virallinen jakeilija.
Debian -tuntemuksessani on myös puutteita sillä eka kerran olen debian
kanssa tekemisissä. Kokemusta mulla on Suse 11.2 ja eri ubuntu versioista.
Olen kerran yrittänyt polttaa asennuslevyä macilla sillä mulla ei ole
muuta konetta jolla pääsisi nettiin. Sain ladattua macin työpöydälle tiedoston
mutta toimivaa siitä ei tullut, ts. poltto epäonnistui jnk virheen takia. - Unetbootin
"Olen kerran yrittänyt polttaa asennuslevyä macilla..."
Mac ei ole mikään polttosovellutus vaan tietokone käyttöjärjestelmineen. Mac-ympäristöön varmasti on soveltuvia CD/DVD-poltto-ohjelmia, joilla CD-näköiskuvan polttaminen toimivaksi CD/DVD:ksi tai sovellutuksia jopa boottaavaksi tikuksi onnistuisi - tosin muilta kuin kädettömiltä tai trolleilta.
http://unetbootin.sourceforge.net/ - Eh?T+,!P
Varmaankin joutinttailua (vakka pukki seuraa nyt hyvin tarkasti). Sen näkee heti siitä ettei muka tiedä käyttäjätunnusta ja salasanaa vaikka on ne juuri itse antanut.
- Neverdebian
EI OLE
- -21-
http://go2linux.garron.me/linux/2011/01/debian-squeeze-6-0-installation-screen-shots-and-review-891
Katso mikä meni pieleen. Itse en ainakaan laittanut domain nimeksi mitään.
Sama itsellä eka kerralla ,en saanut kirjauduttua sisään. Piti asentaa uusiksi
ajatuksen kanssa. Jos se levy jäi läppäriin sisään niin ota akku ja latausjohto
joksikin aikaa irti. No kyllähän nyt pitäisi itse tietää mitä antaa koneelleen salasanaksi ja nimeksi. Sekin pitää itse selvittää, että voiko Debianin asentaa siihen läppäriin.
- ikkuna vapauteen
Näin se linuxin sosialismi etenee.
Välillä saa jonottaessa kaksi vasemman jalan saapasta ja toisinaan ei kumpaakaan.
Eikös nappulat oppineet mitään neukkulasta? - Holog.
Kaikki juontaa juurensa siitä tosiasiasta, että Mint ja Ubuntu eivät ole vielä siinä pisteessä, että koneita myytäisiin Mint t. Ubuntu esiasennettuna, mikä olisi ainoa keino tehdä Linux-jakeluista suosittuja. Jos myytäisiin, niin Debianinkin saisi asennettua niihin suoraan selvittämättä mitään yhteensopivuutta.
- Holog.
NB! Tarkoitin: suosittuja työpöytäkäyttöjärjestelminä!
Serveripuolella ja IT-miesten käytössä ovat jo toki suosittuja.
- Ghonstnohst
Dell myy läppäriä esiasennetulla Ubuntulla. Jokin Acerin malli oli joskus varustettu Linuxilla, jokin netbookin tyylinen jossa hieman outo Linux, Susella varustettua Linux läppäriä olen myös nähnyt myytävän. Lenovolta saa myös jotain laitetta Linuxulla, en muista mikä distro oli kyseessä.
Eri asia ottaako jälleenmyyä sitten noita myyntiin....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä3711695Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa
Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san334629Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie2502810Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin1442574- 1071623
Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?
Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo81025- 82820
40 vuotta töitä paiskinut ja 3 vuotta työttömänä mamuna Suomessa, sama eläke
Jokin mättää. Eläkettä ei pidä maksaa lainkaan mamuille jos työhistoriaa ei ole vähintään 10 vuotta takana.207812- 10718
En luota sinuun
en edelleenkään yhtään tiedä oletko lintu vai kala vai kalavale. Ja ilmeisesti haluat pitää sen niin, syitä voi vain arv59713