Tilasin ulkomailta sen ja yritin laittaa sen kahteen eri hp läppäriin.
Toisen sain asennettua mutta se alkaa inttämään useria ja pw joita mulla
ei ole. Onko siinä jokin oletus, vaii mitä pitäisi niihin kenttiin kirjottaa ??
Toisen kanssa meni niin että se alkoi inttämään verkkotunnusta jota mullla
ei ollut eikä suostunut etenemään. Kaikkein viimeksi laite meni kokonaan
solmuun en saa virtaa pois enkä päälle ja cd jäi sisään.
Missä on mennyt vikaan ?
LYÖN KIRVEELLÄ DEBIAN _LEVYNI
12
368
Vastaukset
- Neverdebian
Lisäys : Versio on GNU 6.0 "squueeze"
- 15+2= ?
Lataa asennuslevy Debianin virallisilta lähteiötä ja asenna siiltä.
http://www.debian.org/CD/ - Neverdebian
Levy on peräisin tanskasta Linuxprushista joka luettelon mukaan
on virallinen jakeilija.
Debian -tuntemuksessani on myös puutteita sillä eka kerran olen debian
kanssa tekemisissä. Kokemusta mulla on Suse 11.2 ja eri ubuntu versioista.
Olen kerran yrittänyt polttaa asennuslevyä macilla sillä mulla ei ole
muuta konetta jolla pääsisi nettiin. Sain ladattua macin työpöydälle tiedoston
mutta toimivaa siitä ei tullut, ts. poltto epäonnistui jnk virheen takia. - Unetbootin
"Olen kerran yrittänyt polttaa asennuslevyä macilla..."
Mac ei ole mikään polttosovellutus vaan tietokone käyttöjärjestelmineen. Mac-ympäristöön varmasti on soveltuvia CD/DVD-poltto-ohjelmia, joilla CD-näköiskuvan polttaminen toimivaksi CD/DVD:ksi tai sovellutuksia jopa boottaavaksi tikuksi onnistuisi - tosin muilta kuin kädettömiltä tai trolleilta.
http://unetbootin.sourceforge.net/ - Eh?T+,!P
Varmaankin joutinttailua (vakka pukki seuraa nyt hyvin tarkasti). Sen näkee heti siitä ettei muka tiedä käyttäjätunnusta ja salasanaa vaikka on ne juuri itse antanut.
- Neverdebian
EI OLE
- -21-
http://go2linux.garron.me/linux/2011/01/debian-squeeze-6-0-installation-screen-shots-and-review-891
Katso mikä meni pieleen. Itse en ainakaan laittanut domain nimeksi mitään.
Sama itsellä eka kerralla ,en saanut kirjauduttua sisään. Piti asentaa uusiksi
ajatuksen kanssa. Jos se levy jäi läppäriin sisään niin ota akku ja latausjohto
joksikin aikaa irti. No kyllähän nyt pitäisi itse tietää mitä antaa koneelleen salasanaksi ja nimeksi. Sekin pitää itse selvittää, että voiko Debianin asentaa siihen läppäriin.
- ikkuna vapauteen
Näin se linuxin sosialismi etenee.
Välillä saa jonottaessa kaksi vasemman jalan saapasta ja toisinaan ei kumpaakaan.
Eikös nappulat oppineet mitään neukkulasta? - Holog.
Kaikki juontaa juurensa siitä tosiasiasta, että Mint ja Ubuntu eivät ole vielä siinä pisteessä, että koneita myytäisiin Mint t. Ubuntu esiasennettuna, mikä olisi ainoa keino tehdä Linux-jakeluista suosittuja. Jos myytäisiin, niin Debianinkin saisi asennettua niihin suoraan selvittämättä mitään yhteensopivuutta.
- Holog.
NB! Tarkoitin: suosittuja työpöytäkäyttöjärjestelminä!
Serveripuolella ja IT-miesten käytössä ovat jo toki suosittuja.
- Ghonstnohst
Dell myy läppäriä esiasennetulla Ubuntulla. Jokin Acerin malli oli joskus varustettu Linuxilla, jokin netbookin tyylinen jossa hieman outo Linux, Susella varustettua Linux läppäriä olen myös nähnyt myytävän. Lenovolta saa myös jotain laitetta Linuxulla, en muista mikä distro oli kyseessä.
Eri asia ottaako jälleenmyyä sitten noita myyntiin....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi422998Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj872906SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1602812Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2012105- 1121978
Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä151963Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi501579Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li371564Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3701421- 871061