Ilman kokemusta mihinkään?

kysymys534434

Pääsisikö 17vuotias (tai 18v myöhemmin) töihin mihinkään ilman kokemusta tai suhteita?

Tarjoilijaksi, baarimikoksi jne?

6

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • opå

      Anniskelupassin ainakin tarvitset mutta OMAN käsitykseni mukaan varsinkin baarimikoksi pääsee kohtuullisen helposti.

    • opsikelijA

      EI PÄÄSE!

      Itse olen kituuttanut työttömänä useamman kuukauden juuri ravintola- ja baaritöitä etsien, mutta mistään ei ole tärpännyt. Asun Tampereella.

    • Ravintolatyössä 93-

      No, jos nyt vaikka alalle haluavat menisivät ensiksi ravintola-kouluun. Sitten kun osataan edes vähän, mennään töihin. Mitä hyötyä on ammattitaidottomasta baaritarjoilijasta? Kysyn vaan.

    • Petra__d

      Itse suoritin juuri Anniskelupassin. Harjoittelin anniskelupassi testillä ensin netissä ja helposti se meni läpi. Muistaakseni täällä ainakin kokeilin www.anniskelupassi.com

      • Meitsi14

    • Oskar40

      Passeja kannattaa hommata: hygienia, anniskelu, työturvallisuus. Saattaa työkkäri maksaa. siivous- tai kaupanala saattaa tärpätä, ainakin harjoittelijaksi. Yritä vaikuttaa innokkaalta, ahkeralta ja alasta kiinnostuneelta ja muutenkin motivoida itseäsi. Mukavaa, hyvinpalkattua, mielenkiintoista työtä ei sinulle tarjota. 18-v. voi saada ainakin tilapäisiä jv- tai vartijanhommia, kun suorittaa kortit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      30
      2602
    2. Yksi kuoli nokkakolarissa

      Asiasta YLEn verkkosivuilla uutinen klo 23.02. Oliko itsemurha?
      Oulainen
      11
      1272
    3. Helvetistä ei ole paluuta

      Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku
      Idän uskonnot
      333
      1012
    4. Mikä on kaivattusi ammatti

      entäpä sinun? 💶
      Ikävä
      45
      912
    5. Terveisiä vanhemmalle

      J-miehelle. Ehkä nähdään vielä 😉
      Ikävä
      45
      864
    6. Järjetön Topi-ilta

      Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan
      Ähtäri
      20
      839
    7. Miksi nainen nukut huonosti

      Onko sulla jotakin huolia, vai jotakin miestäkö mietit? Vai tunnemaailmassako velloo? Ajatteletko koskaan minua? Paljo
      Ikävä
      61
      754
    8. Niin siinä Kävi

      Ettemme koskaan saaneet toisiamme
      Ikävä
      44
      730
    9. Halutaan toisiamme

      Mutta se on Salaisuus❤️
      Intohimo
      44
      726
    10. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      46
      656
    Aihe