..on huijausta. Ei aiheuta yhtään mitään. Ennenkin oli paikat märkinä, märäntyneitä rakenteita. Katsokaa vanhoja kaupunkeja Euroopassa, rakennuksia, ihmiset asuvat ja ovat asuneet niissa vuosisatoja.
Täällä home on tekosyy kaikkeen.Sosiaalitantta lomailee mielin määrin homeen turvin. Yskittää ja nuha on. Syynä on ylipaino, viikonloppu-viinikekkerit, dokaus, tupakointi, yleinen äitelyys ja laiskuus.
Täällä home on tekosyy kaikkeen.Sosiaalitantta lomailee mielin määrin homeen turvin. Yskittää ja nuha on. Syynä on ylipaino, viikonloppu-viinikekkerit, dokaus, tupakointi, yleinen äitelyys ja laiskuus.
Vastaukset 11
Vanhimmat
home valtas lappeenrannan kiinteistöt heti kun joutseno liity lpr,ään...mistähän johtu???
Hometta on 70% kiinteistössä havaittavissa määrin. Syksyisin hometta on todella paljon kaikkialla luonnossa. Hometta on myös juustoissa. Hometta on heinissä, ja niitä ennen laitettiin seipäälle. Maatöistä saattoi saada homepölykehkon 60 vuoden työuran jälkeen. Homeesta usein sairastuu sillä hetkellä, kun sen olemassaolo selviää. Eksoten olisi syytä perustaa psykiatrisen klinikan homefobikoille.
Kyllä.
Joskus tää homepommi selviää, ja joku todella mittaa tuon homepitoisuuden ympäristöstä. Vallalla on hysteria jossa syytetään kaikkia oireita rakennuksen homepitoisuudesta. Kaikki rakennukset puretaan kohta.
Hopotetaan vanhan rakentamisen erinomaisuudesta jne.Katsokaa todella ulkomaisia rakennuksia. Niistä keskustoissakin on satoja vuosia vanhoja kiinteistöjä, ei niissä mittailla pitoisuuksia, esim Ranska, Englanti, jne.. Suomalaisilta puuttuu siedätys käsitteenä kokonaan, halutaan asua desinfioidussa jääkaapissa.
On kornia seurata virkaihmisten köhimistä ja helppoa sairaslomailua, kaikki kaadetaan home- ja itiö-onlleman päälle. Aikuisilla silti suurin sairauksien aiheuttaja on ns.hienosto-juominen. Viikonloppuna tapahtunut bailailu, ryyppääminen vie työkyvyn kyllä. Sitten tullaan toimistolle köhimään ja vaaditaan rakennuksen purkamista.
Omat elämäntavat ovat siten mitä ovat.
os ajatellaan vaikka sota-aikaista Lappeenrantaa, eivät kaikki asuneet hyvinhengittävässä hirsirunko-talossa jossa ilma kulki ja takka toi puulämpöä. Oli röttelöitä; märkiä taloja joissa porukkaa oli huonetta kohden 4stä ylöspäinkin. Silti eletttin, ja käytiin kouluisa, töissä.
On totta että varsinkin julkishallinnolla työskentelevillä kun ei tarvitse paljon mitään tehdä,nostella vaan sitä palkkaa veronmaksajien rahoilla niin siellä niillä on aikaa keksiä kaikenlaista niiskuttamista ja työsuojelulle valittamista ihan turhasta jonka muuten senkin me veronmaksajat maksamme, tiedän sivusta seuranneena miten paljon rahaa tuhlataan jonkun psyykkisesti vinksahtaneen virkailijan takia kun se alkaa väittää vaikka mitä, tämänkin maksamme me muut.
On oikeita homeongelmiakin mutta enpä ole paljon kuullut että yksityisissä yrityksissä olisi homeet työtä haitannu, valtiolla,kunnilla ja seurakunnilla tuntuu tätä ongelmaa riittävän lopuittomiin ja ne korjaukset joita tehdään joskus ihan syystä mutta monasti vaan työsuojelulle valittaneiden ihmisten takia ilman syytäkin.
Homeongelma on mutta turhautuneet liian helpolla pääsevät viranhaltijat ovat ottaneet siitä hyvän perustelun omille poissaoloilleen.
Kiitos hyvistä linkeistä
Tutustumalla asioihin saat tietämättömyytesi ja kentien tyhmyytesikin väistymään.
Home on luulosairaus!
"Toksiset homeet aiheuttavat vakavia ympäristöterveydellisiä haittoja ympäri maailman ja myrkyllisten homesienten terveysvaikutukset on tunnettu satoja vuosia.
Myrkyllisten homeiden terveysvaikutusten tiedetään välittyvän sekä ympäristöaltistuksen että saastuneen ruoan välityksellä. Yleisesti homeille ja niiden toksiineille altistutaan suun kautta saastuneen ruoan välityksellä. Muita altistusreittejä ovat iho ja hengityselimet." (Wikipedia)
Kylläpä taas puhutaan viisaita täällä! Itse sairastunut homeen takia pahasti ja se rajoittanut elämää paljon. Tietyt paikat kokonaan pannassa, oireilun alkaessa heti. Tietämättömien on helppo nauraa asialle, mutta odotahan jos sattuu omalle kohdalle! Homeen kanssa ei todellakaan kannata leikkiä ja asia pitäisi ottaa vakavasti! Ja ne ketkä eivät asiasta mitään tiedä, voivat pysyä hiljaa!!!
Kyllä tämä kaupungin touhu on täällä ihan P.rseestä.
Jokainen muistaa että muutama vuosi titten rempattiin alakylän koulu kovalla rahalla. Mitä siitä jäi???koulu taas ihan paskana ja suljetaan.
Kuka tästä hyötyi...Ei ainakaan oppilaat.Vaan määrätyty rakennusliikeet vaan nettosivat, kun hyväveli systeemi hankki heille hyvät urakat rempasta..Anna mun kaikki kestää näiden päättäjien kanssa.
Samoin tulee käymään tuon poliisitalon kanssa. Nyt remontissa ja kestää vielä. Mutta ei olla lähelläkään vuotta 2030 kun rakennus joko puretaan tai uudellen rempataan sisäilma ongelmien vuoksi.
Jokainen muistaa varmaan kun rakuuna mäellä remontoitiin kovaan rahaan oikeustaloa.Eipä siinä istuttu montaakaan vuotta kun oli pois muuton aika.
Että tämmösiä typeriä remontteja tässä kaupungissa thedään ja rakennusliikeet nauraa partaansa.
Tilakeskuksen johtaja Koponen vastaa, näin rahamme häviää hyvä veli järjestelmään.