Luovunko aseista?

pitääkö?

Minulla on paljon aseita. olen opettanut poikanikin ampumaan. Hän osuu joka laakilla !
Onko poikani tuleva kouluampuja?
Pitääkö minun myydä pyssyt pois?
En ole rikas, mutta en myöskään mikään sosiaalitapaus. Olenko vaaraksi yhteiskunnalle?....onko jälkikasvuni vaaraksi yhteiskunnalle, kun minulla on 30 asetta?

13

367

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lisää aseita

      ei kannata luopua. itse toivoin 10 vuotta sitten, että ase lakeja höllennettäis. olisin aina halunu harrastaa konekivääri ammuntaa ihan maalitauluja vaan. on se vittu kun ei saa pitää kohta ollenkaan aseita. itselläni on reilu 50kpl aseita.

    • Niinpä niin

      Onko poikasi saanut diaknoosin jostakin mielenhäiriöstä tai käyttäättyykö hän muiden mielestä omituisesti? jos on niin pidä ne aseet lukkojen takana ja hoida poika kuntoon, jos ei mitään ilmene, niin jatkakaa harrastamista mutta pidä silti ne aseet lukkojen takana. Eikös tämä ole aika yksinkertaista.

      Tällä USA:n tapauksella oli jotakin ongelmaa tiedetty olevan, eli ei toisaalta ollut ihan yht'äkkinen päähänpisto, olisi voinut olla estettävissä ilman aseiden hävittämistäkin....

    • lisää aseita

      rakastan aseita:) täkätäkätäkä pmpum! jokaisella mun aseella on nimi!!!!!! haluan automaattii aseita!!!

    • kunnon kansalainen

      Sinulla on hyvä asenne. Aseet saa lisääntyä, ei vähentyä. On maan rikos antaa vaihdossa ase.
      Osta aina uusi. Asemäärä ei saa vähentyä !

    • ammuu!

      Nyky-aselain säädäntöhän melkein pakottaa aseharrastajat sekä metsästäjät ostamaan joka kolmas vuosi itselleen uuden tai käytetyn aseen.

      Jos ei ole kolmeen viimeiseen vuoteen asetta hankkinut niin joutuu testiin ja kuulusteluun ennekuin saa aseen hankintaluvan ja tältä tosiaankin säästyy kun hankkii ennen kuin kolme vuotta umpeutuu.

      Aloitusviestin kirjoittajalle tiedoksi että tiedä vaikka poikasi on tulevaisuudessa kykenevä, hyvinkin kykenevä maanpuolustaja tai hyvin kuuliainen ja nuhteeton aseharrastaja.

      Itse vältän sellaisia tilanteita joissa joutuisin puolustamaan itseäni sillä jos joutuisin käyttämään voimaa puolustaakseni itseäni voisin saada syytteen vaikkapa pahoinpitelystä ja menettäisin näin metsästysaseeni, alkoholia en käytä ja näin ei ole sitäkään vaaraa että alkoholin vuoksi menettäisin rakkaan harrastuksen välineet ja onneksi omaan hyvin hyvin pitkät ns. lehmän hermot.

    • 2+5

      Minulla on paljon aseita. olen opettanut poikanikin ampumaan. Hän osuu joka laakilla !
      >Käy kalliiksi, kun tauluihin alkanut tulemaan reikiä. :(
      Onko poikani tuleva kouluampuja?
      >On
      Pitääkö minun myydä pyssyt pois?
      >Myy minulle, halvalla
      En ole rikas, mutta en myöskään mikään sosiaalitapaus. Olenko vaaraksi yhteiskunnalle?....onko jälkikasvuni vaaraksi yhteiskunnalle, kun minulla on 30 asetta?
      >Kuulostat psykopaatilta ja epävakaiselta. Poikasi ei vielä ole vaaraksi, mutta itse todennäköisesti olet jo muutamia teloittanut. Yritä olla saamatta traumoja moisista pikkujutuista.

    • suitset tiukemmalle

      Mistä saadaan nykynuorisolle hermot?

      Tuntuu että nykynuorisolla ei pinna kestä pienintäkään tappiota eikä vastoinkäymistä.

      Tämä on aivan varmasti yhteiskunnan päättäjien vika, he ovat säätäneet lait.

      Lapsille ei enää saada kotona kuria, pelkkä ääni ei tehoa, ei edes käsivarresta voi kiinni ottaa ohjatakseen lasta tai estää lasta, heti tulee lapsen suusta uhkaus lastensuojeluviranomaisesta.

      Ennen annettiin tukkapöllyä ja selkään kunnolla ja siinä kiukku nieltiin ja muutaman tunnin mökötyksen jälkeen kaikki oli taas hyvin, en nyt tarkoita että lapsia saisi pieksää edelleenkin mutta jotain tolkkua hommaan, kouluissa saa oppilaat riekkua kuinka tahtoo ja heille ei löydy kuria, se on päättäjien saamattomuutta, itse jos saisin päättää niin sellainen oppilas joka toistuvasti häiritsee opetusta pitäisi erottaa koulusta.

      Tämän jälkeen vanhemmat ovat vastuussa lapsensa koulutuksesta.

      Ja ennenkaikkea...rikoslaki koskemaan myös ikään katsomatta, kovin nuorille rangaistuksen iän ja teon mukaan mutta ei missään nimessä jättää ilman rangaistusta. Tämä liian lepsu ote lapsiin ja teini-ikäsiin kyllä kostautuu, sama kuten esim hevosten käsittely jos annat periksi aina tai liian usein niin homma luisuu aivanvarmaan joidenkin hevosten kohdalla käsistä. kaukaa haettu vertaus mutta pitää paikkansa.

    • mieti,,,,

      tuosta mallia --lainaus...hyvä video Australia asekieltojen seuraamuksista. http://www.youtube.com/watch?v=p8RDWltHxRc

      Kieltojen jälkeen syntynyt uusi ilmiö "home invasion" joka oli harvinaista ennen asekieltoa, kiellon jälkeen tapaukset lisääntyneet 21%, aseelliset päällekarkaukset lisääntyneet 28%, aseelliset ryöstöt 69% ja murhat ampuma-aseella 19%. Mielenkiintoinen ilmiö. Muissa asekieltomaissa statistiikka on aikalailla vastaavaa eli selvä korrelaatio on olemassa asekiellon ja väkivaltarikollisuuden kasvun välillä.

    • järkeä peliin

      Ei nyt kannattaisi kaikkea uskoa, mitä ne NRA:n hullut kirjoittelee.

    • Totuuudentorvi

      Kuule, tuskim...pa.

      olen enemmän huolissani pomminrakentelijoista.

      Ja jos sota syttyy se on sitten mies vastaan nuclearassault että ihan sama osaako ampua vai ei.

    • harjoiteltava vielä

      " Hän osuu joka laakilla "

      Nyt olisi varmaan syytä siirtyä ladon seinästä vähän pienempään pilkkaan.

      Maailman parhaatkaan ampujat eivät osu joka laukauksella napakympiin.

    • P. Rovo

      Kuka näitä suomi24:n ketjujen aloitusprovoja oikein keksii?

    • Kreivi Whrilpool

      Minä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      82
      2443
    2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      195
      1575
    3. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1475
    4. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1391
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      60
      1092
    6. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      56
      919
    7. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      72
      916
    8. Gallup: Mikä ruoka kuuluu sinulla ehdottomasti juhannuksena ruokapöytään?

      Juhannuksena ruoka on tärkeä osa juhlaa. Mittumaarina syödään hyvin, ehkä myös grillataan ja nautitaan juhlasta. Kats
      Ruoka ja juoma
      30
      771
    9. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      60
      767
    10. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      41
      761
    Aihe