Kertokaapas vahinkoalalla työskentelevät henkilöt mitä/minkälaisia oireita teille on tullut ajan saatossa lähinnä vesivahinkokohteiden /palosaneeraus kohteiden ansioista.
Itselläni on useampiakin vaivoja tullut ,mutta haluaisin tietää ensin teidän mahdollisista vaivoista jotta voin verrata onko omat vaivat sittenkään ks. töistä.
Itselläni on useampiakin vaivoja tullut ,mutta haluaisin tietää ensin teidän mahdollisista vaivoista jotta voin verrata onko omat vaivat sittenkään ks. töistä.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Homekoirien ikä on puolittunut tämän olen kuullut varmalta taholta.
Yksi terveystarkastaja valitti oireistaan ja yksi AVI:n ylitarkastaja ja yksi homebisneksessä mukana ollut "saneeraaja" ja yksi saneeraaja oli käynyt verikokeissa ja myrkkyjä verestä löytynyt joten kaikki on mahdollista kun riittävän kauan altistuu eikä käytä tarvittavia suojavarusteita.
Veikkaampa, että tulevaisuudessa tervejärkiset terveet "saneerajat" ei mene edes homemyrkkyjen sekaan "saneeraamaan".
Itse en menisi ilman hyviä suojuksia enkä ainakaan varsinkaan PHMG ja PHMB myrkkyjä ruiskuttelemaan toisten asuntoihin muutenkaan.
Ihme, että niitä litkukauppiaat vielä mainostavat sivuillaan.
http://www.tehy.fi/tehy-lehti/2012/7-2012/huono-huolto-kostautuu/
Laiminlyöntejä ja välinpitämättömyyttä sekä rahat loppu ja mitä vielä.
Etkö sinä SAMA MIES osaa puhua mistä muusta kun litkujen ruiskuttelusta. Eiköhän kaikki tätä palstaa lukevat ole kuullut jo tuon asian kuinka litkut saivat veret lentämään sun silmistä ja olet omistanut tuhat ja sata YIT:n rakentamaa homeluolaa.
Ja lue tarkemmin!!! Viestiketjun aloittaja tiedustelee mahdollisia oireita jotka johtuvat erilaisista aiheuttajista joita on kyseisissä töissä monia.
Vastatakseni kysymykseesi vahinkosaneeraaja niin oireita voi olla ihan mikä tahansa kun kaikkien pölyjen ja hiukkasten kanssa on tekemisissä. Jos olo helpottuu kuukauden loman aikana ja oireet alkaa uudestaan töissä niin kannattaa voimakkaasti harkita uran vaihtoa.
suojaa itsesi ainakin hyvin alallamyös...
Parempi olisi kuitenkin lopettaa sun se LITKUJEN RUISKUTUS SYYTTÖMIEN ASUNTOIHIN.
Varsinkin PHMG ja PHMB jos meinaat jatkaa pitempäänkin alallamyös.
Valvonta AVI:n kuntoon ja terveydensuojelu myös pikaisesti.
Jos joku ei pääse tuosta myrkyttämisen pakkomielteestäsi irti niin suosittelen alan vaihtoa ja pikaisesti. Taitaa olla kova paikka totuuksien esille tulo sulla (alallamyös).
Pöly ja vesihöyry on kantoalusta kosteusvauriorakennusten myrkyille.
Myrkytysvaarakin on olemassa kun tarpeeksi kauan ruiskuttelee huonojen suojavarusteiden kanssa.
Kaveri (alallamyös) tarkoittaa varmaan sitä, että jos et kestä myrkkyjä mitä vaikka ruiskutetaan sisäilmastoon homemyrkkyjen sekaan niin "ura vaihtoon".
Heikot sortuu elon tiellä jätkät senkun porskuttaa. Homedesinfiointiaineiden (myrkkyjen) ruiskutus ei ole heikkohermoisten puuhastelua enää nyt eikä tulevaisuudessa senkään vertaa.
"Terveystarkastajat eivät välttämättä tiedä asumisterveydestä riittävästi, eikä valvovissa aluehallintovirastoissakaan ole riittävästi asiantuntijoita".
http://www.tehy.fi/tehy-lehti/2012/7-2012/huono-huolto-kostautuu/
Pirisen kanssa olen täysin samaa mieltä tuosta.
Homekorjausten ja homedesinfiointien valvonta on ollut maassamme vuosikausia täysin pe''''ä.
Mutta siihen muutos välittömästi ja stop myrkytyksille.
"Afrikkaan aasinpaskaa kuskaamaan" joku täällä ehdotti "jos ei myrkkyjä kestä" "ura vaihtoon" kuten kaveri (alallamyös) tuossa edellä esittää...
kai se sit on vaan uskottava että asiallista kommentia saa kovin vähän. En niinkään ole huolissani ns. myrkytys aineista vaan betonipölystä, palokaasuista,myrkkyjäänteistä, sekä tietenkin home/mikrobi vaurioista. Jokainen alalla toimiva tietää ettei asiakkaan luokse voi aina mennä kun ufomies laitteet päällä(tyvekit raitisilmalaitteet yms) se että eine PHMG ja PHMB vaarattomia ole mutta väitän niiden olevan vaarattomampia kuin yllä luetellut asiat.
Sen verran vain asiasta, että käytettävissä olevan tutkimusteidon perusteella PHMB PHMB ne vasta hurjia myrkkyjä näyttävät olevankin. Tätä taustaa vasten ajateltuna ei ole ihme, jos vakavia ongelmia on tullut esiin.
Muuten onko kukaan ajatellut, miten nämä myrkyt saadaan poistettua asunnoista, kouluista ja pävikodeista, joiden sisäpinnat on sumutettu. Ja mikä ihme siinä on ollut ajatuksena, että kuivat tilojen sisäpinnat ja sisäilma pitää myrkyttää. Osaako kukaan antaa hyvää selitystä, mitä tässä on ajettu takaa ?
"mitä tässä on ajettu takaa ?"
Rahat pois tyhmiltä.
Aika usein on otettu tämän käsittelyn jälkeen vielä "näytteitä" ja mitään ei ole löytynyt ja tilaaja on ollut hyvillään kun noin vähällä pääsi.
"Desinfektio", kyllä se antaa oireileville sellaisen kluvan, että parannusta on tulossa vaikka totuus on toisenlainen.
Kuinkahan moni on lentänyt lankaan tässä asiassa. Veikkaan, että helvetin moni.
Sisätilojen pintojen käsittely biosideilla kuten PHMG on ollut sallittua eli ei kiellettyä? Mutta kun on tehty jumalaton vahinko huolettomalla vaarallisen kemikaalin käytöllä niin onko tosiaan niin, että vastuu on esimerkiksi omakotitalossa asukkaalla joka on hyvän myyntipuheen pökerryttämänä tilannut ko . käsittelyn ? Eikö aineen valmistajalla ja ruiskuttajalla ole mitään ammatinharjoittajan vastuuta, kun nyt paljastuu mitä typeryyksiä on menty tekemään. Ja kuka muuten maksaa aineen poistamisen asunnon sisäpinnoilta, irtaimistosta ja vaatteista ja miten se itse asiassa tehdään. Pitääkö puhdistaminen tehdä itse vai auttaako ruiskuttaja ? Vai pitääkö asukkaan itse maksaa tämäkin ja vielä keksiä, että miten ?
No jos on todistaa, että terveystarkastaja sen ruiskutuksen (desinfiointi) määräsi niin siinähän on soppaa kerrakseen.
Meillä on terveystarkastaja määrännyt desinfioinnin kolmeen asuntoon, että silleen.
Saapa nähdä määrääkö tähän neljänteen kun se aika koittaa näytteidenottojen jälkeen.
Ei tavikset älyä edes desinfioinneista mitään kyllä ne aloitteet ja tarpeettomien desinfiointien esitykset tulee sieltä bisnespuolelta.
Totta helvetissä terveytensä homeille ja myrkyille menettänyt toivoo, että jos se desinfiointi poistaa kivut mutta vitut mitä se poistaa? Vie terveyden useinmiten vielä huonommaksi. Jätkät lähtee "myrktttäjät" mutta oireet ja sairastelut jää.
Kuka vastuun ottaa ei ainakaan se joka eurot otti.
Missä terveystarkastaja antaa korjausohjeet ja vielä PHMG:llä ?! Kerro ihmeessä missä. Terveystarkastajan ei tule antaa ohjeita siitä , miten terveyshaitta poistetaan vaan määrätä pelkästään vastuutaho toimimaan haitan poistamiseksi. Ei terveystarkastajilla ole osaamista ontaa korjausohjeita eikä se ole heidän tehtävänsä. Terveystarkastaja toteaa ainoastaa, onko terveyshaitta vai ei ja, jos niin velvoittaa haitan poistamiseen, piste.
"Terveystarkastajan ei tule antaa ohjeita".
Tuota en tiennytkään! Tasivat olla hieman pitemmällä "ammatti-innossaan " kuin sinä (Tarkastaja). Mutta kun yksi heistä antoi ohjeita ja määräsi "korjattavan paikat sekä desinfioinnin" sen jälkeen kun kuivan kuivaaja oli kämpässä käynyt tutkimassa ja toteamassa sen, että vanha kuivunut kosteusvaurio ja homevaurio. Otti myös näytteet tämä kuivaaja mistä myöhemmin selvisi koko asunnon karmea vaarallisuus.
Määräsi terveystarkastaja desinfioinnin mutta ei puhunut sillon mitään PHMG. Oletti varmaan, että kuivaufirma tiesi mitä pitää tehdä. Minä en sitä tiennyt ja jos olisinkin niin olisin kieltänyt koko kuivausporukkaa astumasta sisälle asuntooni desinfioimaan.
Kaverit itse tietävät jos lukevat tätä tekstiä mistä paikkakunnista on oikein kysymys.
Toinen terveystarkastaja määräsi otsonoinnin pitkän jahkailun jälkeen toiseen asuntoon ja sanoi vielä, että uuteen asuntoon ei saa viedä mitään tavaroita ennen otsonointia.
PHMG myrkystä ei silloin ollut puhetta eikä siitä varmaan nämä tarkastajat mitään edes älynneet. En kyllä itsekään mutta viimepäivinä tämäkin on alkanut valkenemaan median kautta meille jokaiselle.
Kloriittia kolmas terveystarkastaja käski käyttää toksiinipaskasan puhdistukseen kolmannessa asunnossa. Vaimo pesi Toksiinit pois kloriitilla ja sen jälkeen olikin piru irti siinä kämpässä.
Kyllä ne tarkastajat omasta mielestään homman osasivat mutta mikähän oli tosiasia se jää vielä arvoitukseksi.
Olen nähnyt monenlaisia terveystarkastajia "livenä" yhteensä kuusi (6) ja ei ole oikein hommat olleet handussa yhdelläkään terveydellisten seikkojenkaan osalta . Monenlaista tarkastajaa, ylitarkastajaa ja valvojaa sekä valvojan valvojaa on asioitamme yrittänyt hoita. Yksikään ei ole todellisuudessa terveyttämme suojellut. Tietoista tai tietämätöntä terveyden vaarantamista enempi on koko asioiden hoitaminen heillä ollut.
Mulle on yksi hailee mitä jatkossa terveystarkastajat tekevät tai jättävät tekemättä mutta meille yhteenkään kämppään ei märää tehtäväksi enää yhtään mitään. Piste.
Tässä vielä tämäkin:
"Terveystarkastajat eivät välttämättä tiedä asumisterveydestä riittävästi, eikä valvovissa aluehallintovirastoissakaan ole riittävästi asiantuntijoita".
http://www.tehy.fi/tehy-lehti/2012/7-2012/huono-huolto-kostautuu/
Pirisen kanssa olen täysin samaa mieltä tuosta. OLEN TÄYSIN SAMAA MIELTÄ omien kokemusteni kautta.
Homekorjausten ja homedesinfiointien valvonta on ollut maassamme vuosikausia täysin pe''''ä.
Et varmaan (Tarkastaja) tästäkään tiedä yhtään mitään vai?
Onko Pirinen kääntänyt selkänsä tarkastajille?
"Missä terveystarkastaja antaa korjausohjeet ja vielä PHMG:llä "?
Tuosta en tiedä missä PHMG:llä tiedätkö sinä (Tarkastaja).
Mutta seurataan miten menee jatkossa.
Eihän siinä mitään. Älä kysele jos kerran riittävästi asioista tiedät.
"palokaasuista,myrkkyjäänteistä, sekä tietenkin home/mikrobi vaurioista".
Mihin ruiskutetaan vielä PHMG ja PHMB homedesinfiointimyrkyt tai "hajunpoistokemikaaleja" niin siinä on sellainen cocktail mistä et kaveri taida selvitä ilman suojavarusteita. Jollet kehtaa käyttää suojavarusteita niin omapahan on asiasiasi. Tämä nyt niinkuin asiallisena huomautuksena. Siperia opettaa. Toivotan sulle joka tapauksessa Hyvää Joulua ja Pitkää Ikää.
Betonipölyssä oli meillä Chaetomium ja lue tuosta kosteusvaurio- ja homevaurio toksisesta aineesta enemmän. Jos sulla on ollut useita poskiontelo-ongelmia niin ne voivat johtua Chaetomium jota oli siinä betonipölyssä.
Mieti kannattaako vähätellä asiaa jatkossa kuten tähän asti on tehty.
Mikrobit ja toksisuus homerakennuksissa on tämän päivän asbesti. Asbestia ei yritetty poistaa millään myrkyllä kuten PHMG, PHMB tai vastaavilla. ASBESTI poistettiin aina mekaanisesti. Ennenkuin asbestin vaarat alettiin myöntämään niin monta turhaa hautaa kaivettiin. Nyt ollaan tämän homeongelman kanssa samassa tilanteessa vielä melkein. Monta turhaa vakavasti sairastunutta tulee vielä ihmettelemään miksi mitään ei tehty ajoissa ja painettiin töitä ilman suojavarusteita kun "hävetti mennä asiakkaan luokse" naamarit päällä ja umpinainen kertakäyttöhaalari päällä ja tiukat handut käpälissä.
Tämän asiallisempaa en sulle vain voi nyt kertoa kosteusvauri- ja homevaurio-ongelmasta missä on monenlaisia myrkyllisiä kemikaalihöyryjä ja kaasuja mitkä ei pois lähde pelkällä tuuletuksen voimalla luukkuja availemalla...
Ota tai jätä tämä kertomus.
6v. alalla. enkä ole huomannut mitään terveydellisiä haittoja. vuosittaiset lakisääteiset terveystarkastuksetkaan eivät ole paljastanut mitään terveydellisiä haittoja.
Ai se on jo noin pitkällä, että et huomaa mitään. Olisin tosi huolissani.
Yleisesti ottaen se on pahalla mallilla jos roppa ei reagoi myrkkyihin.
Terveellä normaalilla ihmisellä alkaa oireet ja se on merkki siitä, että nopeasti pois siitä myrkyllisestä ympäristöstä.
Ne joilla ei tämä homma ole oikein pelittänyt on joillakin ehkä loppumetreillä todettu syöpä ja aivan liian myöhään snoo "yksi kosteusvaurio- ja homevaurioasiantuntija".
Toksisuus aiheuttaa syöpää. Usko tai älä.
Gooklaa Homepakolaisten sivulle ja totea tuo itse.
http://www.taloyhtio.net/40345.aspx
"Pidempiaikainen altistus PMHB:lle aiheuttaa mm. hengitysteiden ja keuhkojen tulehdusta ja vaurioita, monentyyppisiä syöpiä, monikemikaaliherkistymistä ja silmävaurioita. (3)".
http://medianvahtikoira.blogspot.fi/2012/11/suomalainen-homeharhautus-biosideilla.html
Kai tämä kohta on selvää "pässinlihaa" tarkastajillekin.
"monentyyppisiä syöpiä". Pitäkää huolta ettei jälkipolvillenne käy heikosti homepäiväkodeissa tai homekouluissa eikä niihin ensimmäiseksi tilata ainakaan sitä "homedesinfiointia".
Kannattaako kenenkään jatkossa enää vähätellä näitä ongelmia.
Tällä samalla miehellä on noi biosidit ja omat homemyrkky ruiskuttelut vieneet työt sekä terveyden ja nyt pitää täällä purkaa pahaa mieltä. Ilmeisesti vanhat myrklyt tappaneet hieman aivosolujakin kun ei osaa lukea kysymyksia.
Oma oli siis vikasi kun lähdit ruiskuttlemaan myrkkyjäsi PHMG, PHMB pitkin ihmisten asuntoja ja nyt oot sairas ja työtön.
Ja se on varma juttu että vahinkosaneeraus hommissa tulee kärsimään hengitystie peräisistä vaivoista kunhan tarpeeksi on itseänsä altistanut kaikelle.
Muistettava että laki sekä yritykset ohjeistavat työntekijöitä kuinka suojautua ja toimia. Loput on monesti tekijästään itsestä kiinni.
lukuisia ontelotulehduksia tullut
Höpö höp niiden kemikaalien vaarallisuudesta, koko sotku alkoi jostain intiasta kun tollot laittoivat ko. liemiä raakoina ilmanpuhdistimiin ja porukkaa tais hieman kuoleskella :)
Kyseisiä liemiä käytetään edelleen laillisesti mm. elintarvikkeissa (esim. pähkinöiden homesuojaus) ja haavojen hoidoissa tässä muutaman tutkimuksen nimet: HYDROBALANSOIDUN
BIOSELLULOOSAHAAVASIDOKSEN PHMB:N TEHOKKUUS ALARAAJAN KUDOSPUUTOKSISSA DIABEETTISILLÄ POTILAILLA KEINOIHON LAITON
YHTEYDESSÄ ja SEURAUKSET KROONISTEN HAAVOJEN JA
OSTEOMYELIITIN ANTISEPTISESTÄ HOIDOSTA PHMB:LLÄ (Martin Koschnick).
Lehmien tissi käsitellään ihanasti, tähän tietteellistä jargonia; Polyheksametyleenibiguanidi (PHMB) on polymeerinen kationinen antiseptinen
aine, jolla bakteriosidista tehoa grampositiivisia ja -negatiivisia bakteereja kohtaan.PHMB:sta käytetään myös muita nimiä kuten polyaminopropyylibiguanidi (PAPB). PHMB ei ärsytä ihoa eikä aiheuta herkistymistä. Se on tehokas kroonisten haavojen hoidossa (Fleck 2006).
Taitaa kyseisiä olla ihan kotimaisissakin valmisteissa esim. pihkaa sisältävissä taikavoiteissa (toimivat oikeasti). Eli homeita ei siis saa tappaa ja Salkinoja S haluaa, että hieman hometta (rakenteen sisällä) löydettäessä rakennukset pitää purkaa= jos alapohjan alla (hiekassa) on homeitiö niin alapohja ja hiekka pois HE HEE! Jos ei ole kompetenssia rakennuksiin, ei pitäisi kommentoida miten ne korjataan ja toisinpäin jos ei ole kompetenssiä mikroobien ihmeelliseen maailmaan niin eip kannata esiintyä asiantuntijana.
Pure pähkinää, sivele haavanhoitotuotteilla hipiääsi, niin ei mene hometalossa asuessasi terveys!!! HOO eli homemyrkytyksiähän voisi sittenkin tehdä ko. aineilla, home on rakennuksen sairaus ja paranee haavavoiteella siveltäessä! Sopisi erinomaisesti Suomalaiseen tollojen kulttuuriin :)