koska vieroitus?

Elikkäs minkä ikäisinä kanin poikaset tulisi vieroittaa emostaan? Ja minkä ikäisenä ne on sukukypsiä?
4376
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

kaninpoikaset saa vieroittaa emostaan AIKAISINTAN 6 viikkoisina. Aikaisintaan 8 viikkoisin on luovutusikä. Kanit tulevat sukukypsiksi n. 4kk ikäisiänä.

Äänestä

elikkäs kanit tulevat sukukypsiksi ji 12 viikon ikäisinä. mutta astutus täytyy tehdä vasta kun kani naaras on vähintään 7kk ja uros 8kk. poikaset ovat 6-7 viikon ikäisinä jo niin kehittyneitä että ne voi antaa pois. Siinä oli sulle vastaukset voit kysyä jotain muutakin jos kiinnostaa, en oo kyllä varma osaanko vastata.XD

Äänestä
  • Mitäköhän tarkoitit tuolla, että poikaset voi antaa 6-7 viikon ikäisinä pois..? Emosta kylläkin voi tuon ikäisenä vierottaa, mutta 6 viikkoista (eikä mielellään seitsemänkään) kania ei missään nimessä saa vielä antaa uuteen kotiin...!!! lemmikkikaupoissa usein valitettevasti niin nuoria kaneja myydään, mutta se on ehdottomasti väärin. Kanit on tällöin vieroitettu luultavasti emostaankin liian aikaisia..ja jos näin nuorta kania aletaan eteen päin myymään, niin kanilla on paljon suurempi todennäiköisyys sairastua viruksille ja bakteereille. Kanit saa antaa uuteen kotiin AIKAISINTAAN 8-viikkoisina, ei aikasemmin!!

    Äänestä

  • Heppi kirjoitti:

    Mitäköhän tarkoitit tuolla, että poikaset voi antaa 6-7 viikon ikäisinä pois..? Emosta kylläkin voi tuon ikäisenä vierottaa, mutta 6 viikkoista (eikä mielellään seitsemänkään) kania ei missään nimessä saa vielä antaa uuteen kotiin...!!! lemmikkikaupoissa usein valitettevasti niin nuoria kaneja myydään, mutta se on ehdottomasti väärin. Kanit on tällöin vieroitettu luultavasti emostaankin liian aikaisia..ja jos näin nuorta kania aletaan eteen päin myymään, niin kanilla on paljon suurempi todennäiköisyys sairastua viruksille ja bakteereille. Kanit saa antaa uuteen kotiin AIKAISINTAAN 8-viikkoisina, ei aikasemmin!!

    Aivan!! Eli vieroituksen jälkeen poikaset pidetään vielä yhdessä 8 viikkoisiksi...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


laikku kirjoitti:

Elikkäs minkä ikäisinä kanin poikaset tulisi vieroittaa emostaan? Ja minkä ikäisenä ne on sukukypsiä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu