Pentu taloon!

Meille tulee sunnuntaina 7vko ikäinen, sekarotuinen urospentu (lyhytkarvainen) taloon ja kaikki on täällä jo valmista sitä varten. Vähän vaan mietityttää sen ulkona käymisen suhteen näillä pakkasilla.... Osaisiko joku neuvoa mahdollisimman kädestä pitäen tämän, pitäisikö sille saada jotain lämmikettä päälle ulos mentäessä? Riittääkö ihan vaan kusetus vai kierrelläänkö pari puuta? Kuinka usein päivässä? Saako niin vauvan kanssa vielä edes mennä ulos?
2113
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Hommailehan vielä sopivaa vaatettakin, tosin pikkuinen kasvaa hurjaa vauhtia. Jos pentu palelee, se kieltäytyy ulkoilusta, ja saat sitä väkisten raahata. Eikä tee tarpeitaan ulos. Ulkoilusta jää negatiivinen tapahtuma.
Tosin on aika kiire siinä pukemisessakin, kun pennulta niin nopeasti lirahtaa. Sanoisin että pissapaikka sisällä on ihan välttämätön.
Talvella siisteyskasvatus on haasteellista, mutta tärkeintä olisi luoda ulkoilutuksiin selkeä päivärytmi, jonka koira sitten oppii. Meillä se tarkoittaa kolmea kävelylenkkiä päivässä(takki puetaan), mutta pentua käytetään siinä välillä pikapisseillä(ilman takkia). Yöt kyllä kannattaa nukkua ja luottaa sisäpissapaikkaan.
Onnea ihanan "joululahjan" johdosta!

Äänestä

Pikkuiselle riittää pisuvisiitit 5 min ulkona ja äkkiä sisälle. Monta kertaa päivässä ;) Heti vaan ulos, ei mitään kevään odottelua. Pennun oma lämmönsäätely ei vielä pelaa, joten sun täytyy tarkkailla sitä ja varoa kylmettämästä. Ei kannata seisoskella ulkona vaan olla vähän liikkeessä koko ajan niin ei kylmety ihan niin nopeasti. Lenkillä voi pennun ottaa takin alle lämmittelemään. Pienikokoinen pentu palelee herkemmin kuin isompi.

Vaatetta on helppo tehdä esim villasukista, säärystimistä, villapaidoista... jos osaa ommella niin vanhasta ulkoilutakista saa useammankin loimen tehtyä. Jos tuulee kovin niin tuulenpitävä loimi on aika kova sana. Itse tuunailin ja tuunailen pennulleni vaatteita vanhoista vaatteistani, kunnes on täysikasvuinen. Tarvitsee siis aikuisenakin vaatetta talvisin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuleva omistaja kirjoitti:

Meille tulee sunnuntaina 7vko ikäinen, sekarotuinen urospentu (lyhytkarvainen) taloon ja kaikki on täällä jo valmista sitä varten. Vähän vaan mietityttää sen ulkona käymisen suhteen näillä pakkasilla.... Osaisiko joku neuvoa mahdollisimman kädestä pitäen tämän, pitäisikö sille saada jotain lämmikettä päälle ulos mentäessä? Riittääkö ihan vaan kusetus vai kierrelläänkö pari puuta? Kuinka usein päivässä? Saako niin vauvan kanssa vielä edes mennä ulos?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu