Hääjuhla myöhemmin???

jälkijunaan

Heips,onkos täällä ketään jotka olisivat pitäneet hääjuhlat sukulaisille ja tutuille myöhemmin kuin itse hääpäivänä? Itse menimme naimisiin viime viikolla ja aika nopeasti toimimmekin ja salaa menimme. Hääjuhlaa olemme suunnittelemassa ensi kesäksi.

Millasta on pitää hääjuhla "niin paljon" myöhempään? Ei kai siinä ns tunnelma hälvene kun kuitenkin oikeista häistä puoli vuotta aikaa.

On ailkanut vähän mietityttämään ja arveluttamaan miten vieraat suhtautuu että juhlitaan jotain ns vanhaa asiaa. Haluaisin kuitenkin nuo ajatukset pois.. Olisi ihana siis juhlia meidän rakkauttamme kesällä kun aurinko paistaa ja olisi ihana paikkakin tiedossa.

2

655

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihan koska vain

      Juhlia saa ja pitääkin aina kun on hyvä aihe - tai vaikka ei olisikaan.

      Tietävätkö vieraanne jo, että olette virallisesti aviopari? Jos eivät, voihan senkin homman tehdä ikään kuin uusiksi, vahvistaen. Sitä en tiedä, miten seurakuntanne / maistraattinne asiaan suhtautuu, mutta luulisi, että kaikki siunausta / vahvistusta tahtovat sitä saavat.

      Mutta miksi vaivata itseään muitten suhtautumistavalla ja -tyylillä. Jos te haluatte juhlia omaa juhlaanne ennemmin tai myöhemmin, niin mitä sanomista siihen on kenelläkään. Ja eikös Ameriikoissa järjestetä häitä kokonaan kaikkineen uusiksi, kun on oltu joku tietty määrä kymmenvuosia yksissä.

    • Rouvan suusta

      ...........Millasta on pitää hääjuhla "niin paljon" myöhempään? Ei kai siinä ns tunnelma hälvene kun kuitenkin oikeista häistä puoli vuotta aikaa. .................

      Ehkä tärkeintä on, että jos lupaatte pitää myöhemmin juhlat niin myös pidätte kiinni siitä lupauksesta. Älkää tehkö kuten kaveripiirissäni, kalliiden polttareiden jälkeen pari meni maistraatissa vihille ja puhui järjestävänsä juhlat 10 kk kuluttua - nyt on mennyt 36 kk- ja edelleen juhlia odotellaan.

      Varaa ihmeessä juhlapaikka kesäksi!!! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      187
      5075
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      25
      4472
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3137
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      259
      3039
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      144
      2934
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2531
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1873
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      77
      1814
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1787
    Aihe