Asokodit romuttaa asukasdemokratian

8484
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

asukasdemokratiaa ei ole koskaan ollutkaan

Äänestä

Asokodit on julkaissut seuraavan tiedotteen 19.12.2012:

Asokotien asukashallintoa uudistetaan tukemaan yhteisöllisyyttä

Asokotien asukashallintomallia uudistetaan ensi vuoden alussa siten, että resursseja kohdennetaan tukemaan talotason paikallista toimintaa. Tavoitteena on lisätä yhteisöllisyyttä. Käyttöön otetaan muun muassa kohdekohtainen asukastoimintaraha ja asukkaiden kokouksille lisätään vaikuttamisen mahdollisuuksia. Myös tiedonkulun toivotaan paranevan uuden mallin myötä.

- Aloimme pohtia syvemmin asukashallinnon merkitystä ja totesimme, että edustuksellinen hallintomalli on aikansa elänyt. Asukkaat haluavat vaikutusvaltaa, mutta ennen kaikkea talotason eli arjen asumiseen vaikuttaviin asioihin, kertoo toimitusjohtaja Marko Pyykkönen.

Asokotien isännöitsijät ovat viestittäneet jo pitkään, että talotason toiminta on hiipumassa, asukaskokouksissa ei käy väkeä ja asukastoimikuntiin on vaikea saada jäseniä. Näiden toimintojen on koettu lisäävän liikaa velvoitteita.

- Syksyllä teettämässämme asiakastyytyväisyystutkimuksessa kävi ilmi, että asukkaat haluavat vaikuttaa ennen kaikkea piha-alueiden viihtyvyyteen, asuinympäristön turvallisuuteen, talojen kunnossapitoon ja muihin kiinteistön toimintoihin liittyvään päätöksentekoon, toteaa Pyykkönen.

Asukastoimintamäärärahan käyttöönoton toivotaan kannustavan asukkaita muun muassa järjestämään talkoita ja muita asukastapahtumia, joissa asukkaat tutustuvat toisiinsa ja saavat tilaisuuksia käsitellä yhdessä omaan asumiseen liittyviä asioita. Uuden mallin tavoitteena on myös lisätä isännöitsijöiden ja asukkaiden yhteistyötä.

- Haluamme korostaa paikallista päätösvaltaa ja tiedonsaantia. Asukkaiden kokouksissa tiedotetaan jatkossa talotason asioiden lisäksi myös yhtiön asioista ja niissä myös valitaan asukasehdokkaat koko yhtiön hallitukseen, kertoo Pyykkönen.

Asukashallintomallissa säilytetään myös aluetason toiminta asukastoimikuntien puheenjohtajien teemakokouksien muodossa ja valtakunnan tason toiminta uuden yhteistyöelimen muodossa. Molemmat kokoontuvat vähintään kerran vuodessa.

- Toivomme, että uudistus kannustaa asukkaita pohtimaan talotason toimintaa uudella tavalla ja löytämään yhteisiä toimintoja, jotka toisivat ihmisille iloa lisävelvoitteiden sijaan. Siten pystytään saamaan aikaan luonnollista yhteisöllisyyttä, jonka on todettu lisäävän asuinyhteisöjen turvallisuutta ja viihtyisyyttä, painottaa Pyykkönen.

Yhteishallintolaki ohjaa vuokra- ja asumisoikeustalojen toimintaa. Asokotien asukashallintomalli on aina noudattanut yhteishallintolakia, jonka tavoitteet ovat tärkeitä sekä yhtiölle että asukkaille.

- Asukashallinto on yhtiön kannalta tärkeä osa toimintaa, koska sen avulla saamme asukkailta hyvää palautetta toimintamme kehittämiseksi. Asukkaiden kannalta asukashallinto on tietysti tärkeä asia, jotta he voivat halutessaan vaikuttaa asumiseensa. Monissa taloissamme on asukastoiminnan kautta jo luotu upeita asuinyhteisöjä, korostaa Pyykkönen.

Lisätietoja:

Marko Pyykkönen, toimitusjohtaja, Asokodit, puh. 0400 426 666

Asokodit omistaa lähes 14 000 asumisoikeusasuntoa 32 paikkakunnalla ympäri Suomea. Asokodit on voitonjakorajoitteinen, yleishyödyllinen yhtiö, jonka omistavat puoliksi SATO Oyj ja VVO-yhtymä Oyj.

Julkaistu: 19.12.2012 11:45

Arvoisat Asokotien asukkaat ja asukkaiden edustajat!

Millaisia ajatuksia toimitusjohtaja Pyykkösen tiedote Asokotien asukashallintomallin uudistamisesta herättää teissä? Millainen asukashallintomalli teillä on ollut tähän asti ja miten se muuttuu ensi vuoden alussa? Miten yhtiön hallituksen asukasjäsenten valinta on tehty tähän asti ja miten se tehdään uudistetussa asukashallintomallissa? Missä määrin asukkaat ovat voineet vaikuttaa oman taloyksikkönsä talousarvioon tähän asti? Entä koko yhtiön talousarvioon? Muuttuvatko vaikutusmahdollisuudet uudistetussa hallintomallissa ja millä tavalla? Paraneeko asukkaiden tiedonsaanti teiltä käyttövastikkeissa kerättyjen tuottojen käytöstä taloyksikkötasolla? Entä koko yhtiön tasolla?

Äänestä

Pyykkönen:

- Aloimme pohtia syvemmin asukashallinnon merkitystä ja totesimme, että edustuksellinen hallintomalli on aikansa elänyt. Asukkaat haluavat vaikutusvaltaa, mutta ennen kaikkea talotason eli arjen asumiseen vaikuttaviin asioihin, kertoo toimitusjohtaja Marko Pyykkönen.

Pyykköselle:

Jos edustuksellinen hallintomalli on aikansa elänyt, niin mitä on tulossa tilalle? Mitä huonoa on ollut edustuksellisessa halintomallissa? Muodostiko se viime aikoina jo uhkan yhtiön itsevaltaiselle johdolle? Avasiko se meidän asukkaiden silmiä yli alue- ja talorajojen huomaamaan, miten meitä kusetetaan meiltä kerättyjen rahojen käytössä?

Mistä pohjimmiltaan on kysymys asukashallinnon uudistuksessa?

Äänestä

Asokodit näyttää siirtyvän samanlaiseen asukasdemokratiaan kuin Avain Asumisoikeus Oy. Siis "omistajat" valitsevat hallituksen asukasjäseniksi mieleisensä henkilöt. Matkakorvaukset, lounaat ja suuret kokouspalkkiot kuukausittain antavat hallituksen asukasedustajille tahdon toimia omistajan toivomalla tavalla. Jos hallituksen asukasjäsen puuttuu yhtiön lakien vastaisiin toimintoihin, ei hänellä ole asiaa yhtiön hallituksen asukasedustajaksi.

Pahinta asiassa kuitenkin on ollut se että valvovat viranomaiset ovat pyrkineet välttämään valvontatoimiaan vaikka valtioneuvoston asuntopoliittiseen toimenpideohjelmaan on kirjattu, että ympäristöministeriö ja ARA seuraavat asumisoikeuslainsäädännön toteutumista asukkaiden vaikutusmahdollisuuksien varmistamiseksi.
Valvonta on osoittautunut omistajayhteisöjen edunvalvonnaksi.

Äänestä

Omistajayhtiöiden mielestä paras asukasedustaja yhtiön hallituksessa on omaa etuaan ja"hallituksen jäsenyyttä" arvostava tyhjäpää, joka kokee pääsevänsä päättämään asioista. Todellisuudessa asukasedustajat ovat pääasiassa Yes,Yes naisia ja miehiä.
Pyykösen uuden mallin mukaan he voivat napata isännöitsijän suosituksesta piha-istutuksista kiinnostuneen tai astianpesukoneella lahjotun asioista ymmärtämättömän tollon.
Yksityisten omistuksessa olevien yleishyödyllisten yhtiöiden hallitukseen voidaan hyvinkin valita sukulainen tai perhetuttu. Hyvä ystäväkin käy.

Laki sallii, ministeriö hyväksyy ja ara myhäilee... hyvin toimii asukasdemokratia

Äänestä

SASO ry tiedote 28.12.2012: Asokotien Asukashallitus vastusti vastikekorotuksia - Asokodit lakkautti Asukashallituksen!

SASO ry TIEDOTE 28.12.2012

ASOKODIT LAKKAUTTI VASTIKEKOROTUKSIA ARVOSTELLEEN ASUKASDEMOKRATIAN


Edellisessä SASO ry:n tiedotteessa itsenäisyyspäivänä kerroin, kuinka Asokodit ryhtyi vaikeuttamaan talotoimikuntien puheenjohtajien aluekokouksissa valitseman valtakunnallisen Asukashallituksen työskentelyä. Asokotien nuiva suhtautuminen asukasdemokratiaan alkoi, kun Asukashallitus ei suostunut puoltamaan huippuvoittoa tahkoavan yhtiön ensi vuodelle budjetoimia roimia vastikekorotuksia.

18.12.2012 Asokotien (Suomen Asumisoikeus Oy:n) omistajia edustava yhtiön hallitus sitten päätti tehdä kerralla lopun koko kiusallisesta asukasdemokratiasta. Yhtiön sijoittajaomistajia edustava hallitus päätti lakkauttaa asukkaiden valitseman Asukashallituksen kokonaan. Näin toimii ”yleishyödyllinen” talonomistaja tämän päivän Suomessa!

Voidaan kuitenkin hyvin perustein väittää, että Asokotien tekemä asukasdemokratian lakkautuspäätös on laiton. Tässä muutamia perusteita:


1) Asukashallitus on astetettu Yhteishallintolain 16.7.1990 16§ mukaisesti lain tarkoittamaksi Yhteistyöelimeksi.


2) Ympäristöministeriö (Ulla-Maija Sirviö) on ottanut sen kannan, että koska Yhteishallintolain mukaan talon omistaja asettaa Yhteistyöelimen voi omistaja sen myös lakkauttaa.


3) Yhteishallintolain 16§n 2 momentin mukaan ”Yhteistyöelimen asettamisesta päättää omistaja kuultuaan asukastoimikuntia tai, jos asukastoimikuntaa ei jossain vuokranmääritysyksikössä ole, asukkaiden kokousta.”


4) Asukashallitus on asetettu Yhteishallintolain 16§n mukaisesti prosessissa, jossa asukastoimikuntia on kuultu (aluekokoukset).


5) Yhteishallintolain 16§ pätee myös Yhteistyöelimen lakkauttamista koskevassa tapauksessa, kuten Ympäristöministeriö näyttää tulkitsevan. Siten omistajan tulee kuulla asukastoimikuntia ennen kuin se voi laillisesti lakkauttaa 16§n mukaisen Yhteistyöelimen. Koska näin ei Suomen Asumisoikeus Oy:ssä ole tapahtunut, omistajan tekemä Yhteistyöelimen (Asukashallituksen) lakkautuspäätös ei ole laillinen.


Hyvät asokotien asukkaat ja talotoimikunnat: Jos katsotte että Asokodit on lakkauttaessaan asukashallituksensa loukannut asukasdemokratiaa ja suomalaista kansanvaltaa antakaa äänenne kuulua.


Kertokaa mielipiteenne julkisuudessa. Lähettäkää vastalauseenne myös Asokotien johdolle [email protected] , Ympäristöministeriöön [email protected] ja [email protected] , ministeri Kiurulle [email protected] ja ARAan [email protected] .

Voitte myös lähettää vastalauseen kaikille Eduskunnan Ympäristövaliokunnan jäsenille, joiden vallassa on uudistaa Yhteishallintolakia vastaamaan paremmin asukasdemokratian tarpeita.


Jukka Kilpi

Suomen Asumisoikeusasukkaat ry

puheenjohtaja

Äänestä

Edellä olevan viestin mukaan ympäristöministeriön (Ulla-Maija Sirviö) on ottanut sen kannan, että koska Yhteishallintolain mukaan talon omistaja asettaa yhteistyöelimen voi omistaja sen myös lakkauttaa.

Tarkoittaako tämä todella sitä, että asukashallinto voidaan lakkauttaa muissakin yleishyödyllisissä yhteisöissä ?

Avain Asumisoikeus Oy:n ja asukkaan välisessä asumisoikeusasukkaan sopimuksen liitteessä kerrotaan seuraavaa:

>

Voidaanko sopimusta muuttaa yksipuolisesti ja onko sallittua rikkoa ympäristöministeriön luvalla / tulkinnalla asumisoikeussopimusta ??

Onko kyseessä virkamiesten halu tulkita yhteishallintolakia omistajayhteisöjen edun mukaisesti, kuten tapahtui asumisoikeuslain tiedonantamisvelvollisuuden ja vastikkeiden määräytymisen laskelmien kanssa syksyllä 2012.

Äänestä
  • Hurjan mielenkiintoista

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jep jep... kirjoitti:

http://www.asokodit.fi/10567.aspx

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu