Onko pituudesta hyötyä vai haittaa?

Angela 00

Olen miettinyt lasteni tulevaisuutta, koska he molemmat ovat melko pitkiä. Uskon että pituudesta olisi hyötyä elämässä, tytär 172 cm ikää 16 v ja poika 190 cm ikä 19 v. Pituus nyt on sellainen asia joka tulee geeneissä joten sille ei itse voi mitään. Mietityttää joskus aiheuttaako se ongelmia vai mahdollisesti jopa etua elämässä... Olen koittanut olla tässäkin asiassa positiivinen äiti ja kannustaa heitä tyyliin "ootte upeita pitkiä olkaa ylpeitä". Tytär varsinkin joskus valittaa että kaikki vain ""huomaa hänen pituutensa". Miten te suhtaudutte pitkiin ihmisiin?

3

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pitkät on ihania...

      ...lyhyet on sympaattisia. :)

      Pituudesta on mielestäni ilman muuta enemmän etua kuin haittaa. Itse olen vain 170 cm pitkä nainen ja sisarusparveni lyhin. Olisin aina halunnut olla ainakin pari senttiä pidempi, mutta näillä eväillä mennään.

      Tyttäreni on 160 cm pitkä, mutta ei koe lyhyyttään haittana, muuten kuin vaateostoksilla. Ruokakaupassa käydessään hän joutuu myös etsinään jakkaraa, jos mielii saada tavaroita ylimmiltä kaupan hyllyiltä.

      Olen jostain lukenut, että alle 150 cm pituutta naisella pidetään jo lievänä invaliditeettinä. :O

    • .............

      Sisareni oli 174 cm pitkä 12-vuotiaana ja sen pituiseksi hän jäikin. Tuskin tyttäresi tuosta enää kasvaa, joten ei hän ihan mallin mittoihin yltänyt. ;)

    • Pitkulan mami

      Tytär on 174cm pitkä ja vasta 12.v. Kasvupyrähdystäkään ei ole vielä tullut. Itse olen vain 163cm pitkä mutta isä on 186cm.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7121
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7079
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6205
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5248
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5225
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5118
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3485
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe