Haluaisin kuulla kokemuksia Itä-Euroopassa reilanneilta. Miten hyvin junat kulkee? Millaisia ihmiset ovat? Tarvitseeko jotain pelätä? Millaisia asioita tulee ottaa huomioon erilailla kuin Keski-Euroopassa liikkuessa? Paikkoja, joita erityisesti suosittelet/et suosittele. Jne :)
Nyt siis tarkoitus liikkua etenkin Balkanilla Bulgaria, Romania ja Turkki.
Olen aiemmin ollut reilaamassa Hollannissa, Saksassa, Italiassa, Itävallassa, Sloveniassa, Kroatiassa jne ja Itäisimpänä paikkana kävin Sarajevossa. Tuolloin yövyttiin pääasiassa paikallisten luona ja oli hurrrrjan kivaa.
Tuli kauheasti tykästyttyä itään jo hintojenkin takia :D ja jotenkin "jännempää" tuolla päin kun ei oo kauheesti kuullu juttuja toisin ku Keski- ja Länsi-Euroopasta :) Kiitos vastauksista !
Itä-Eurooppa reilistä
5
1524
Vastaukset
- Matkaaja 1969
Mulla ois samoja suunnitelmia lasteni kanssa ensi kesällä. Ensin lennämme Budapestiin ja siitä Romanian puolelle Timisoaraan, josta Belgradiin ja Sofiaan. Sofiasta yöbussilla Ateenaan josta viimeiseksi lautalla Kreetalle. Viikko Kreetalla ja kotiin:)
Kaikenkaikkiaan olemme matkalla 3 viikkoa.
Keski-Eurooppa reileja 6 takana ja nyt ensimmäinen noihin em. maihin. Hei,
Itä-Eurooppaan vain! Suosittelen! :) Itse reilasin siellä viime kesänä ja upeaa oli. Ja mikä parasta - edullista! Toissakesänä reilasin Keski-Euroopassa, joka toimi vertailukohteenani. Idässä reittimme oli Krakova-Budapest-Ljubljana-Zagreb-Belgrade-Sofia-Istanbul.
Lensimme ensin Puolan Krakovaan. Krakovasta on vain 40km matka Oswiesimin kaupunkiin, jossa Auschwitsz, mutta matka kesti junalla lähes 3 tuntia! Matkasta ja visiitin ahdistavuudesta huolimatta käymisen arvoinen paikka! Pääsääntöisesti junat kulkivat aikataulussaan, mutta hitaasti, joten varaa liikkumiseen aikaa! Verrattuna Keski-Euroopan juniin, hygieniataso ei ole samaa luokkaa. WC-pöntön tilalla usein lattiassa vain pelkkä reikä.
Matkustimme usein yöjunilla ja ilman makuuvaunuja. Junissa erillisiä 6-hengen "koppeja", joissa mahduimme nukkumaan makuupusseissamme. Meitä oltiin varoiteltu etukäteen Serbian ja Bulgarian välisestä junayhteydestä ja siellä vallitsevasta rikollisuudesta. Kannattaa todella pitää huolta tavaroistaan, sillä junassa todella liikkuu öisin hämärää porukkaa, jotka ovat kiinnostuneita turistien rahoista, passeista ja kameroista!
Istanbul oli suosikkikohteeni sen ihanan omalaatuisen kulttuurinsa vuoksi! Eksyimme vahingossa pois pääkaduilta paikallisten asutusalueille ja ilmapiiri oli upea!
Sinulle tulee varmasti upea reissu! :)- WARS Company
Nuo "kuuden hengen kopit" ovat lepovaunupaikkoja, puolaksi: Kusezka.
Monet ovat kertoilleet, että ne ovat hieman huonossa "hapessa" ainakin Puolassa. Hinta on toki makuuvaunupaikkoja alhaisempi. ;-)
- annmarliz1
Onko kellään kokemuksia junamatkasta Kreikan Thessalonikiin. Aikeissa lähteä elokuun lopulla. Katsoin VR-sivuilta, ettei lippu maltaita maksa. Mutta mietin mistä aloittaa matka. Kuulin, että Tallinnasta olisi yhteys Budapestin kautta, mutta Viro ei kuulu maihinm, joihin ko. lippu käy. Majoitus on, joten se ei ole ongelma, mutta jos jollain on tietoja / kokemuksia, otan mielelläni vastaan. Olen ennen vain lentäen mennyt Kreikkaan, joten kokemusta maasta on, mutta ei junamatkailusta. Mikähän mahtaisi olla lyhin reitti ja matkan kesto.
- Anonyymi
Nopeeta on Laival Viroon Latvia
Valko Venäjä Ukraina Romania Bulgaria
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."692372Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2512367- 1201558
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis411395Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj641357- 1331329
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711230Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.821019Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73999Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki102999