Koh Tachai

Matkalle2013

Millainen snorklauspaikka on Koh Tachai?

9

498

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Erk

      Erittäin hieno, oltiin edellis viikolla siellä. parempi paikka kun viereinen similani.

      kandee ottaa paikallisilta firmoilta retki sinne. meiltä makso 2400patia/per nuppi.

      • Matkaan 6 pvä

        Kiitos! Meillä on neljän aikuisen ja neljän pienen lapsen seurue. Snorklaamaan tahtoisimme me aikuiset päästä, ja siksi etsitään paikkaa, jossa pääsee snorklaamaan rannasta käsin (ja on oikeasti nähtävääkin!), jotta lapset voivat viettää päivän maissa. Aiemmin Phuketista käsin Thaimaan snorklausretket olleet todellinen pettymys.


    • Kerran KhaoLakissa

      Onko matka sinne speedboat vai pitkähäntävene, jos speed kauanko matka kestää? Onko paikassa mahdollisuus olla yötä, vai päiväreissujako sinne tehdään?
      Onko lähdöt Takuapasta vai mistä? Kauanko maamatka sinne KhaoLakista kestää? Onko saarella ihmisillä tekemistä, jotka ei snorklaa??

      Kiitos jo ennakkoon vastauksista

      • erk

        pikavene. kestää noin 1.5h.

        ei voi yöpyä, saarella vain päiväreissuja. vissiin vaan muutama asukas saarella.
        olisko ollut takuapasta. jos ei snorklaa niin saari on muuten hienoa valkoista hiekkaa ja sademetsää. että tekemistä kyllä on kyl lähdet viidakkoon katsomaan rapuja :)


      • erk
        erk kirjoitti:

        pikavene. kestää noin 1.5h.

        ei voi yöpyä, saarella vain päiväreissuja. vissiin vaan muutama asukas saarella.
        olisko ollut takuapasta. jos ei snorklaa niin saari on muuten hienoa valkoista hiekkaa ja sademetsää. että tekemistä kyllä on kyl lähdet viidakkoon katsomaan rapuja :)

        ja tohon snorklaukseen. vene jättää ensin rannalle menijät, ja lähtee sitten vähän matkanpäähän ankkuriin. me saatiin snorklata yhteensä 3h, ja vaihdettiin kertaaleen paikkaa.


      • pulikoija
        erk kirjoitti:

        ja tohon snorklaukseen. vene jättää ensin rannalle menijät, ja lähtee sitten vähän matkanpäähän ankkuriin. me saatiin snorklata yhteensä 3h, ja vaihdettiin kertaaleen paikkaa.

        Oma kokemus Tachaista oli tylsä. Tosi kaunista kyllä, mutta ei päästy aallokon vuoksi snorklaamaan. Metsässä asui kyllä kivoja rapuja. Menomatkalla oli kova merenkäynti ja muutama ihminen voi pahoin.

        Ihmettelen Similanin kokemista tylsäksi snorklauspaikaksi. Korallit ovat värittömiä osassa paikkoja, mutta isot upeat kalat ja merikilpikonnat ovat kyllä parempaa katseltavaa. Koh Bonilla olen päässyt uimaan myös mantojen kanssa.

        Surinilla taas on enempi sellaista akvaariotunnelmaa.

        Seuraavalla reissulla edessä taas liveaboard ja Richeliu Rock sekä Tachain uusintayritys.


    • Lisbeth3

      Varoitus Tachai-retkien ostajille: meitä huiputettiin, ostimme LOVE Andamanin retken, mutta matkatoimisto olikin meiltä kysymättä muuttanut sen The Sea -nimisen firman reissuksi. Oli todella surkea, vanha paatti ja moottorit vaikuttivat rikkinäisiltä heti alkumatkasta. Takaisintuloreissulla niitä korjattiin teipeillä ym. ! ja niin siinä sitten kävi että molemmat moottorit sammuivat lopulta ja killuimme keskellä merta, eikä maata näkynyt missään. Piinallisen odotuksen jälkeen toinen vene tuli noutamaan. Veeneessä oli aivan liikaa väkeä ja koko homma oli ihan katastrofi. Varokaa siis vene firmaa The Sea! Varmistakaa, jos ostatte retken, mikä on "The Company", eli matkan järjestäjä.

      • Tiedoksi vaan

        Sea star uudet veneet ja loistopalvelu käyttäkää sitä ,viime joulukuussa oltiin heidän retkellä Similanilla päivän reissu hinta 1750 THB/henkilö.


    • Lisbeth3

      Juuri Sea Staria mekin yritimme saada, mutta oli täyteen buukattu. Kuten sitten myös ilmeisesti Love Andaman. Nämä olivat upeita veneitä ja palvelut olivat hienoja. Hinta silti aivan sama. Retket kannattaa valita ja varata mahdollisimman aikaisin, jotta saa haluamansa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      272
      5079
    2. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      51
      4027
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      93
      3579
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      50
      2699
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      46
      1853
    6. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      19
      1777
    7. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      97
      1650
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      97
      1468
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      71
      1085
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      146
      1063
    Aihe