Koh Tachai

Matkalle2013

Millainen snorklauspaikka on Koh Tachai?

9

531

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Erk

      Erittäin hieno, oltiin edellis viikolla siellä. parempi paikka kun viereinen similani.

      kandee ottaa paikallisilta firmoilta retki sinne. meiltä makso 2400patia/per nuppi.

      • Matkaan 6 pvä

        Kiitos! Meillä on neljän aikuisen ja neljän pienen lapsen seurue. Snorklaamaan tahtoisimme me aikuiset päästä, ja siksi etsitään paikkaa, jossa pääsee snorklaamaan rannasta käsin (ja on oikeasti nähtävääkin!), jotta lapset voivat viettää päivän maissa. Aiemmin Phuketista käsin Thaimaan snorklausretket olleet todellinen pettymys.


    • Kerran KhaoLakissa

      Onko matka sinne speedboat vai pitkähäntävene, jos speed kauanko matka kestää? Onko paikassa mahdollisuus olla yötä, vai päiväreissujako sinne tehdään?
      Onko lähdöt Takuapasta vai mistä? Kauanko maamatka sinne KhaoLakista kestää? Onko saarella ihmisillä tekemistä, jotka ei snorklaa??

      Kiitos jo ennakkoon vastauksista

      • erk

        pikavene. kestää noin 1.5h.

        ei voi yöpyä, saarella vain päiväreissuja. vissiin vaan muutama asukas saarella.
        olisko ollut takuapasta. jos ei snorklaa niin saari on muuten hienoa valkoista hiekkaa ja sademetsää. että tekemistä kyllä on kyl lähdet viidakkoon katsomaan rapuja :)


      • erk
        erk kirjoitti:

        pikavene. kestää noin 1.5h.

        ei voi yöpyä, saarella vain päiväreissuja. vissiin vaan muutama asukas saarella.
        olisko ollut takuapasta. jos ei snorklaa niin saari on muuten hienoa valkoista hiekkaa ja sademetsää. että tekemistä kyllä on kyl lähdet viidakkoon katsomaan rapuja :)

        ja tohon snorklaukseen. vene jättää ensin rannalle menijät, ja lähtee sitten vähän matkanpäähän ankkuriin. me saatiin snorklata yhteensä 3h, ja vaihdettiin kertaaleen paikkaa.


      • pulikoija
        erk kirjoitti:

        ja tohon snorklaukseen. vene jättää ensin rannalle menijät, ja lähtee sitten vähän matkanpäähän ankkuriin. me saatiin snorklata yhteensä 3h, ja vaihdettiin kertaaleen paikkaa.

        Oma kokemus Tachaista oli tylsä. Tosi kaunista kyllä, mutta ei päästy aallokon vuoksi snorklaamaan. Metsässä asui kyllä kivoja rapuja. Menomatkalla oli kova merenkäynti ja muutama ihminen voi pahoin.

        Ihmettelen Similanin kokemista tylsäksi snorklauspaikaksi. Korallit ovat värittömiä osassa paikkoja, mutta isot upeat kalat ja merikilpikonnat ovat kyllä parempaa katseltavaa. Koh Bonilla olen päässyt uimaan myös mantojen kanssa.

        Surinilla taas on enempi sellaista akvaariotunnelmaa.

        Seuraavalla reissulla edessä taas liveaboard ja Richeliu Rock sekä Tachain uusintayritys.


    • Lisbeth3

      Varoitus Tachai-retkien ostajille: meitä huiputettiin, ostimme LOVE Andamanin retken, mutta matkatoimisto olikin meiltä kysymättä muuttanut sen The Sea -nimisen firman reissuksi. Oli todella surkea, vanha paatti ja moottorit vaikuttivat rikkinäisiltä heti alkumatkasta. Takaisintuloreissulla niitä korjattiin teipeillä ym. ! ja niin siinä sitten kävi että molemmat moottorit sammuivat lopulta ja killuimme keskellä merta, eikä maata näkynyt missään. Piinallisen odotuksen jälkeen toinen vene tuli noutamaan. Veeneessä oli aivan liikaa väkeä ja koko homma oli ihan katastrofi. Varokaa siis vene firmaa The Sea! Varmistakaa, jos ostatte retken, mikä on "The Company", eli matkan järjestäjä.

      • Tiedoksi vaan

        Sea star uudet veneet ja loistopalvelu käyttäkää sitä ,viime joulukuussa oltiin heidän retkellä Similanilla päivän reissu hinta 1750 THB/henkilö.


    • Lisbeth3

      Juuri Sea Staria mekin yritimme saada, mutta oli täyteen buukattu. Kuten sitten myös ilmeisesti Love Andaman. Nämä olivat upeita veneitä ja palvelut olivat hienoja. Hinta silti aivan sama. Retket kannattaa valita ja varata mahdollisimman aikaisin, jotta saa haluamansa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      65
      1018
    2. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      38
      991
    3. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      869
    4. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      846
    5. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      733
    6. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      77
      662
    7. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      51
      626
    8. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      621
    9. Ikävä niitä hetkiä,kun katselin sua suoraan silmiin...

      😊
      Ikävä
      42
      619
    10. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      31
      606
    11. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      2
      592
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      28
      563
    13. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      121
      536
    14. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      49
      518
    15. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      511
    16. 50
      500
    17. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      484
    18. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      446
    19. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      427
    20. Sastamalassa epäillään tappoa, kaksi otettu kiinni

      Kuulemma Aarnontiellä tapahtunut Tietääkö joku enemmän?
      Sastamala
      13
      411
    Aihe