Paras ranta

Thaimaassa en koskaan ole ollut mutta ehkä ensi talvena ja suuntana Phuket tai Khao Lak..Phuketin rannoista katsoin netistä pieniä video-pätkiä ja kaikki näytti toistensa kopioilta,mutta Kata hieman muita edellä.Kertokaahan mitä eroa niissä on ja onko Kata se kaunein? Vai sittenkin Khao Lak?
131346
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Kauneus on katsojan silmässä,sanotaan. Katalla tuolit sikatiukassa.Katan ja Khao Lakin ranta hirmu tasaista ja matalaa vettä pitkästi. Karonilla ei tarvitse olla naapurin kanssa kyynärpäät yhdessä. Jyrkemmin syvenevä ranta.Ajoittain tosi kova aallokko,heittää ihmiset suinpäin,vammojakin joskus tulee.Kata tosi pieni rantakaari,Karon hiukan pidempi.Khao Lakissa olen käynyt vain katselemassa tsunamin jälkiä,ja uimassa. Sain kävellä vedessä tosi pitkään,ennenkuin saattoi uida.Phuketissa Patongin ranta tuskastuttavan täysi,hiukan jyrkempi myös kui Kata, tai joku Khao Lakin ranta jossa kävin.Todellakin maiseman kauneutta on vaikea toiselle määritellä,kukin köytää oman helmensä jostain. Uskon,että löydät silmänruokaa kuljeksien eri rannoilla,pysähtyen johonkin katsellen turkoosia merta ja niin vaaleansinistä taivasta. Jo se lämmin höyry,letkeä elämänasenne ja herkullinen ruoka tekee lomasta nautinnollisen.Hyvää matkaa!

Äänestä

Noista tunnetuista ja suuremmista rannoista Nai harn Phuketin eteläosassa on paras. Tarjonnan suhteen aika hiljainen, mutta hyvä päiväseltään rantalomailuun. Kata myös ihan jees. Karon vähän kolkko ja Patong vaan epäviihtyisä turistirysä. Suosittelen siis Nai Harnia. Alla olevassa linkissä hieman kuvia.

http://www.naiharn-residence.com/gallerynew2.html

Äänestä

entäs bangtao beach.. onkos se mistään kotosin.. matka sinne lähestyy :)
vuodenvaihdetta viettämään.. onko äkkisyvä vai loiva

Äänestä

Edelliset vastaajat ovat hyvin määritelleet eri rantojen eroja. Patong vilkas ja vauhdikkaasta elämästä kiinnostuneille. Karon on komea mutta ehkä vähän kolkko, sopii pitkien rantakävelyiden ystäville. Kata kaunis mutta aika vilkas. Naihar kaunis ja hyvin rauhallinen. Bang Tao pitkä ja komea, joillekin jopa liian rauhallinen mutta monelle unelmaranta. Ehkä kaikkein kaunein ranta on Kata Noi eli Pikku Kata, Katan vieressä. Vain pari kalliimman puoleista hotellia jakaa upean rannan, jolla vesi turkoosia ja hiekka valkoista. Jos ei olisi rahasta kiinni, valitsisin itse tämän rannan – on rauhallinen mutta lähellä varsinaisen Katan ravintoloita. Toinen mainio ranta on syrjässä sijaitseva Naithon, josta harva on kuullutkaan. Ihastuttava, maalaismainen tunnelma. Ja onhan noita rantoja vielä tukku muitakin kuten vilkas mutta rento Kamala ja autioranta Mai Khao.
Täällä lisää tietoa Phuketin rannoista ja kaikesta muustakin:
http://www.minnethaimaassa.com/phuket/
Khao Lakin kaikki rannat menevät kategoriaan rauhallisia. Todella mukavaa seutua, vaikka rannat hiekaltaan eivät yhtä hienoja kuin Phuketissa. Hyvä yhdistelmä rauhallisuutta, luonnonkauneutta ja silti monipuolisia ravintolapalveluita:
http://www.minnethaimaassa.com/khao-lak/

Äänestä
  • Hei! Onko sama kuin Freedom Beach?

    Äänestä

  • snorlix kirjoitti:

    Hei! Onko sama kuin Freedom Beach?

    Ei oo sama. Laem singh beach on heti Kamala beachin pohjoispuolella. Freedom beach on Patongin ja Karonin välissä olevalla niemellä.

    Äänestä

Meri on aina samanlainen ku rannasta katsoo

Äänestä

Samaa mieltä tuon kakkos kirjottajan kans, että nuo tuolit oli katalla laitte liian liki toistaan. Inhottava siinä tulla tuolilleen ja yrittää olla pyllistelemättä naapurille. Aika kovia aaltoja sielläkin oli vaikka piti olla rauhallisempaa?

Karonilla oli jotenkin raikkaampaa vaikka aallot olikin aika kovia välillä ja tosiaan paisko porukkaa välillä aika lujaakin rantahiekkaan. Oli siellä kuitenkin mukavempi uida. Uimahousuja ja aurinkolaseja joiltain katos ja kaikkee sellaista pientä.

Äänestä

Netin rannat on hieman toista kuin käytännössä.Upeita todellisuudessakin mutta netissä hiema kullattuja..

Äänestä
  • Toisaalta taas monesti rannat ovat luonnossa hienompia kuin kuvissa. Kuinka monta kertaa sitä onkaan koettanut ottaa omasta suosikkirannastaan kuvan muttei se sitten kuvassa näytäkään miltään :) koeta siinä sitten selittää tutuille, että tämä on thaimaan hienoin ranta.

    Äänestä

  • pelkkää hiekkaa kirjoitti:

    Toisaalta taas monesti rannat ovat luonnossa hienompia kuin kuvissa. Kuinka monta kertaa sitä onkaan koettanut ottaa omasta suosikkirannastaan kuvan muttei se sitten kuvassa näytäkään miltään :) koeta siinä sitten selittää tutuille, että tämä on thaimaan hienoin ranta.

    Asiaa! On kertakaikkiaan kyse siitä,miten ihminen kokee ja aistii asioita. Syvä myötähäpeä,kun jotkut selostaa Phuketin turistirysästä,Pattayan huorista.Tai Thaimaan koskemattomien(suomalaisten osalta) alueiden ylimaallisuudesta.Että kun ei vaan kuule Suomen kieltä,niin ollaan sitten ihan löytöretkeilijöitä(parempia kuin muut). Niin Pattayalta,kuin Karonilta voit löytää oman sieluasi hoitavan paikan.Ja yhtälailla muualtakin Thaimaasta.Lähde rohkeasti matkaan.Älä usko kaikkia panettelukirjoituksia.Vain lähtemällä matkaan voit saada Sinun omat kokemukset ja tunnelmat! Ilosin lomaterveisin pum puin eukko.

    Äänestä

pum pui on harvinaisen oikeassa! lopulta se on itsestä kiinni, millainen lomasta muodostuu. katsooko kaikeka nenänvartta pitkin vai iloisella lomafiiliksellä. ja mitäs vikaa turistirysissä on? eikös me olla turisteja itsekin? sitä saa mitä tilaa :) oma lomansa on niin helppo pilata omalla asenteellaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kanaria out kirjoitti:

Thaimaassa en koskaan ole ollut mutta ehkä ensi talvena ja suuntana Phuket tai Khao Lak..Phuketin rannoista katsoin netistä pieniä video-pätkiä ja kaikki näytti toistensa kopioilta,mutta Kata hieman muita edellä.Kertokaahan mitä eroa niissä on ja onko Kata se kaunein? Vai sittenkin Khao Lak?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu