Miten käytännössä?

isäpuoli???

Olen tutustunut nyt yhteen mukavaan naiseen jolla kuitenkin on entuudestaan yksi lapsi (1v). Lapsen isä ei ole missään tekemisissä lapsen kanssa. Mieltäni painaa miten tulevaisuudessa lapsi ottaa minut mahdollisesti perheeseen. Lapsi on poika, ja kaipaa paljon miehen läsnäoloa. Tähän asti miehen malli on tullut äidin isältä. Haluan ottaa hänestä vastuuta, mutta voinko komentaa kun ei kuitenkaan ole oma? Lapsen äidin mielestä minulla on siihen oikeus, mutta mitenköhän lapsi tämän kokee. Onko kellään kokemuksia tälläisestä?

5

816

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tsemppiä

      Lapsi on (1v) vielä niin pieni, että hyväksyy lähipiiriinsä helpommin uuden ihmisen, kuin esim. eskarilainen. Kieltääkin voi niin monella tavalla. Tuon ikäiselle ei usein pelkkä "ei" riitä, vaan varminta on kantaa kielletystä puuhasta pois ja keksiä korvaavaa toimintaa. Samoin jos lapsi esim. repii huonekasveja tms. varmenpaa on hellästi, mutta varmasti irroitta pienet kädet viherpuskasta, kuin esim. huutaa pää punaisena.

      En sitten tiedä mikä tästä rajojen vetämisestä tekee sitten niin vaikeaa? Esim. jos kyläilyllä tuon ikäinen lapsi ennättää ks. kiellettyihin hommiin, kyllä talon isäntä/emäntä voi itse napata lapsen syliin tms (jos omat vanhemmat ei älyä kieltää).

      Rajojen vetoa helpottaa, kun miettii ensin mikä on oikeasti vaarallista ja sitten mitä tapoja, jotka lisäävät asumisviihtyvyyttä (enkä tarkoita mitään "leluilla ei saa leikkiä, menee rikki" yms. kummallisuuksia) pyritään pieneen ihmiseen istuttamaan.

      Toki lapsen tulee tutustua "vaarallisiinkin" asioihin turvallisesti (eli esim. jos tätä ei tehdä kielletyistä tulee ylikiinnostavia) aikuisen seurassa. Lapsi on luonnollisesti utelias, mutta aikuisen tehtävä on aina miettiä (ja ottaa selvää jos ei tiedä ==> toiset lapsiperheet, kirjat, internet: vauva lehden sivut, kaks plus) minkä verran lapselle annetaan vastuuta. Eli ihan pienten lasten tapaturmatkin on sellaisia, että vaikka miten yrittää varoa aina voi sattua jotain. ( kaatuu kylpyhuoneessa tms.), Silti se ei poista ennaltaehkäisevää vastuuta aikuiselta.

      Toisaalta aikuisella on mahtava tilaisuus nähdä miten lapsi löytää niitä mukavia ja sallittuja asioitakin!!! Eli ei vain kielletä, vaan kerrotaan ja näytetään mitä voi tehdä (isommat lapset alkavat käyttää mielikuvitustaan itsekin) luvalla ja turvallisesti.

      Aikuinen ikään kuin luotsaa lasta välttämään pahimmat karikot, silti laiva voi välillä ottaa hiekkaan pohjakosketusta uppoamatta.

      Toivottavasti oli jotain apua, vaikka hieman sekavasti kirjoitinkin.

      ps. lapsen silmin nähtynä maailma tarjoaa monet naurut:-)

      • äiskä

        Tapasin mun nykyisen mieheni 6 vuotta sitten.
        Lapseni oli silloin 2v ja hyvin nämä ovat tulleet keskenään toimeen.
        Miehelläni ei ole omaa lasta,eikä lapsen oma iskä ole laisinkaan kuvioissa mukana.
        Tuosta "komentamisesta"on joskus tullut ongelmaa ja joskus olenkin siihen sanonut:"et mun lapselle ei noin sanota"...

        Että tämmöstä minulla...


    • menee

      yhteen muutat mukavan naisen kanssa, ja jos teidän suhde toimii, niin kyllä pieni mieskin sut aikanaan läheisekseen hyväksyy. vastuun ottamisen itse näkisin ohjauksena, komentaminen on paikallaan kun on turvallisuudesta kyse. kovasti komentamalla ei suhteesi lapseen ehkä kovin syväksi pääse muodostumaan.

    • annika

      tilanne kuulostaa helpolta, että lapsen äiti on valmis antamaan sinulle vastuuta ja ottamaan sinut täysillä mukaan ja vielä sekin, että lapsen isä ei ole kuvioissa (hyvä sinun kannaltasi siis). ota ihmeessä se paikka, jota sinulle ollaan antamassa! lyön vetoa, että täällä moni uo kadehtii tilannettasi :).

    • m44

      Kysypä tältä lapsen äidiltä, miksi lapsi ei näe isäänsä. Suomi on aivan täynnä näitä naisia, joiden lapset ovat heidän omasta vakaasta tahdostaan vierotettu isästään kostona entisen parisuhteen kiemuroista. Heillä on tapana jatkaa samaa eli pian voi joku kysellä samaa sinun lapsestasi ja itse kuljet pääpuhkisena pitkin katuja ainoana lohtunasi 300 euron maksulappu joka kuukausi. Lasta et näe, eikä kukaan auta. Hautaan vaan, jumalauta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9198
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      8004
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      162
      5761
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2378
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2103
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1752
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1695
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1455
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      440
      1382
    10. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      1380
    Aihe