minulla on husky, se on ympäri vuoden pihalla. sillä on koppi ja ulkorakennuksen sisällä lämmin tila. Ongelma on siinä, että koira ei halua mennä niiden sisälle, vaan nukkuu styrox levyn ja villahuovan päällä pihalla, joka säällä, kovilla pakkasillakin. silloin kun sataa vettä, niin se menee koppiin nukkumaan. Voiko koira paleltua? antakaa viisaammat neuvoja ja palautetta.
husky
aivan neuvoton
122844
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Mikset ota huskyäsi sisälle nukkumaan välillä????
Nyt jelppiä!
iter ottasin koiran sisää välillä, mut jos ei oteta ni kyllä koira nukkuu siellä missä hyvä, munki koira on nukkunu yöllä pakkasessa, eikä ees paksu turkki. mutta mikset voi ottaa koiraa sisää nukuu. tutuill huskeja mut ei ne niit ulkona värjyyttele, mut en puutu, oma asias
koiraa hankkiessa että se on arktinen vetokoira? Niillä nyt on vain sellainen tapa että melkoisen mielellään nukkuvat ulkona, kerälle kiertyneenä ja kinosten alle hautautuneena. Paksu turkki suojaa jopa 50celsiusasteen pakkasissa. Lykkäävät kirsun häntänsä alle jotta hengitysilma on sopivan lämmintä. Ole huoletta, olet ottanut nimittäin koiran joka varmasti selviää suomen pakkasista Nuorgamia myöden pihalla, avoimen taivaan alla nukkuen.
koira on ollut koko 3 vuotisen elämänsä aikana pihalla. minulle se tuli viime keväänä. se ei ole ollut sisällä kertaakaan. minun mielestä koiraa kannattaa pitää vain joko sisällä tai vaan ulkona, jompi kumpi
Tottakai koira voi paleltua, mutta ei aito siperianhusky kylläkään alle -50 asteessa. Huolesi on siksikin turha, että huskyllasi on lämmin suoja käytössä ja se voi itse päättää, missä nukkuu. Sisätiloissa on arktiselle koiralle aivan liian lämmin, joten jos haluat pitää huskyasi yöt sisällä, niin ei sille sitten ikinä kehity oikeanlaista talviturkkia ja on valittava - jokotai- . Kesällä huskyt viihtyvät sisälläkin ja ne pitääkin siihen jo pennusta opettaa.
Itselläni on kolme siperianhuskya ja ne asuvat suuressa tarhassa, jossa on "rivitalomallinen" ja kopeissa oljet. Mutta poikkeuksetta kuivalla pakkaskelillä kaikki koirat nukkuvat koppien katolla tiukassa kiepissä ja kopeissa ollaan vaan vesi- ja räntäsateilla. Helteillä taas kaivavat onkalot koppien alle viileään.
Koirasi on kaikin puolin huskymainen:), eli nukkuu juuri niin kuin aikojen alusta rekikoirat ovat tehneet! Ainoa outo on tuo styroksi... se kuulostaa vähän herraskaiselta ja omat koirani tekisivätkin styrokseista silppua hetkessä.
Toivottavasti huskysi ei kumminkaan tunne yksinäisyyttä ilman lajitoveria, kun tämän rodun sanotaan viihtyvän parhaiten porukassa.
Onpa kurjaa ajatuskin, että joku koiraparka joutuu elämään yksin pihalla koko lyhyen elämänsä. Sään armoilla kuin joku metsän eläin.
Mitä nautintoa tällaisen omistaja saa katsella ikkunasta koiransa yksinäistä värjöttelyä? Mitä tuollaisella koiralla tekee?
Koira on kuitenkin jalostettu sudesta elämään ihmisen kanssa yhdessä, ei yksin ketjun päässä luonnon armoilla!
Öööh, kyse ei nyt ole mistään saieaasta nautinnosta mitä omistaja muka saisi koiranasuessa yksin pihalla. Et selvästikään tiedä koirista mitään, etkä ainakaan huskyista. Ne nauttivat pihallaolosta, ja tarkenevat vaikka Siperiassa. Ovathan ne siperian huskyja nimeltäänkin... toki koirakaveri olisi kiva, mutta pääasia etyä saa liikuntaa, euokaa, suojaa ja omistajan rakkautta.
Päässäni lentelee kirosanoja kaltaistesi ihmisten tyhmyyden ja jeesustelun takia.
Hei mulla on aito siperian husky joka tuotiin mulle Siperiasta ja kivat sakot sain siitä kun koiraa ei saisi kuljettaa ennenkuin se on puolenvuoden ikäinen mutta en kadu sitä koska se oli sen arvoista ja se on ensimmäinen koira minkä olen hankkinut ei ole aiempia kokemuksia koirista mutta opettelen ja yritän tässä kysyä että uskotteko koiran olevan onnellinen yksin ? Koska olen kuullut että Siperian huskyt ei ole onnellisia yksinään vaan tarvitsevat kaverin ja musta ei ole siihen :( ja tässä myös mietin että minkä ikäisenä huskyn saa laittaa ulos ? Koirankoppikin on jo hankittu ja aitaus tehty mutta mulla on silti suuri pelko jättää sen sinne ja tottakai pääsee sisään aina kun tahtoo ps huskyni on 3kk ja voi että kun se on vaativa koira omien kokemusteni mukaan en kannata ostaa huskya ensimmäisenä koirana
Kokemukseni mukaan, jos koira on vaativa nuorena, se on mitä ihanteellisin ja luotettavin lemmikki vanhempana, älykkyytensä vuoksi, kun sen on saanut ensin koulutettua tavoille. Helppo koira on yleensä tyhmä kuin saapas, tosin varmaan omistajilleen rakkaita nekin ovat.
Voi kiitos sulle tästä! Ihana kommentti! Mulla on nyt kolmevuotias sekarotuinen, joka on ollut todella vaativa pienestä asti. Nyt on aikalailla rauhoittunut, mutta välillä edelleen saadaan kuria pitää. Oli niin mukava lukea kommenttisi!...niin, ja toinen koira meillä on se saapas...
Jos vaikka lähdettäisiin siitä että Husky on LAUMAELÄIN. Se ei siis todellakaan ole onnellinen yksin.
Ja ymmärsinkö oikein että sen kanssa ei edes harrasteta vetolajeja?