Muutettiin omakotitalosta kerrostaloon. Edellisessä kodissa narttukoiramme ei koskaan tahtonut ulos keskellä yötä. Nyt asutaan kerrostalossa ja olen koko sen ajan joka ikinen yö vienyt koiran ulos, vaikka se olisi iltapissitetty pari tuntia sitten. Nyt alkaa jo väsymys painaa päälle, heräämisen jälkeen kun minulla on vaikea nukahtaa uudestaan. Mitähän tässä pitäisi tehdä, vai onko se vain noustava joka yö? Pitäisikö ruoka-aikaa siirtää päivemmäksi? Koiralla oli juuri juoksut
Koira haluaa joka yö ulos pissalle, miten voisi rajoittaa tätä?
10
2049
Vastaukset
- kikkelitonttu
En tiedä miten auttaa!
- 7g8878
Luulenpa että se on levoton vain juoksujen takia. Uusi asuinympäristö, paljon uusia uroksia ympärillä... Onkohan sillä ihan oikeasti tarve?
Entä jos vaan käännät kylkeä ja sanot että hiljaa, nyt nukutaan! - pipå
Onko koiralla oikeasti hätä, eli tekeekö se tarpeensa kun viet yöllä? Tekeekö enemmän kuin pikku lirit? Onko sillä päiväsaikaan lisääntynyttä virtsaustarvetta? Juoko se enemmän? Pääseekö siltä koskaan mitään sisätiloihin?
Juoksut voi varmasti vaikuttaa. Jos se muutenkin pissailee/juo enemmän, voi olla kyseessä myös virtsatietulehdus joka ei nartuilla näillä pakkasilla ole mitenkään epätavallinen, ja pissanäytteen toimittamista eläinlääkäriin voisi harkita. Jos sillä on varsinaista pidätyskyvyttömyyttä, voi syynä olla vaikka mikä. Onko kyseessä nuori koira?
Jos se muuten vaan tykkää juoksuttaa sua portaita kun ulkona on niin kivaa eikä jaksais sisällä maata, niin periksiantamisella saat vain jatkettua tapaa. - koirakuiskaaja raija
Opeta se käymään lattiakaivolla, meidän vanha piski oppi käymään yökäynnit vessassa kun alkoi tulla vanhojen vaivoja. Koirat on yllättävän fiksuja, sunkin koiras saattaa tehdä kostona tuota kun muutitte omakotitalosta karmeaan kerrostaloon, jotka ei ole koiralle paratiiseja.
- teeeeeeeeeeeee
No siinäpä julistus kosto elää vai ? Okei,tapasa kullakii tulkita :). Kävisköhän tuo kosto elää -syy kaikkeen muuhunkin ongelmaan vai rajoittuuko se vain joihinkin tiettyihin :) ? Kuulisin mielelläni lisää :D.
- koirat
Voi hyvät hyssykät,vai että kosto kerrostaloon muuton vuoksi,koira ei ajattele kuten ihminen,syy voi tosiaan olla juoksuissa tai pissitukehdus,kannnattaa kysyä eläinlääkäriltä jos tilanne ei rauhoitu.
Jos rupeet käyttään sitä ulkona sit saat käytttääkin jatkuvastikeskellä yötä.
Koiran rakko kestää yöajan eli koira pystyy normaalisti pidättämään kyllä.
Jos et käytä keskellä yötä ja koira tekee tarpeetsyy on vaihtoehto kahdesta syystä;mielenosoitukseksi tai sitten vaiva on sellainen ettei yksinkertaisesti pysty pidättämään.
Tämäm kun pystyy toetamaan kummasta on kysysmys voikin tehdä korjaavia toimenpiteitä.
Onnea ja menestystä
- Kannattaa tutkia
Käy lääkärissä, vie pissanäyte purkissa. Voi olla munuaisen vajaatoiminta, tai sokeritauti tai virtsatietulehdus.
Siltä se selviää. Mie oon kans samaa mieltä, et ekana eläinlääkärille pissanäyte jotta saat sairaudet suljettua pois.
Jos tyttö on terve, ni sit mieti ruokailua. Syökö kuivamuonaa? turvottamatta vai turvotettuna? kun paljon juo? mihin aikaan päivästä syö? Jos syö kuivamuonaa ni mitäs jos kokeilisit raakaruokintaa?
Meillä huomaa selkeän eron jos koirille antaa kuivamuonaa, vettä menee hitosti, ja pissille luonnollisesti tarve sit paljon useammin.
Mie käyn vessassa sillon kun miun tarvii, joten miusta myös koiran pitää päästä ulos sillon kun sillä on hätä, oli se sit vaikka keskellä yötä tai vaikka se olis tunti sitten käyny.- Virtsatietulehdus
Minun koirallani oli juoksujen jälkeen jatkuvaa pissaamista. Kuulemma pissa- tai kohtutulehdus voi herkästi tulla juoksujen jälkeen ja oireilla pissaamisena. Käytin lääkärissä ja virtsatietulehdus sillä olikin. Kannattaa nopeasti ottaa yhteys lääkäriin, ettei mene pahaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 954761
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.2321932- 791525
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401170Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.3261117Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051090- 501089
Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en1471047- 1111019
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os85974