Koira haluaa joka yö ulos pissalle, miten voisi rajoittaa tätä?

Kysymys.

Muutettiin omakotitalosta kerrostaloon. Edellisessä kodissa narttukoiramme ei koskaan tahtonut ulos keskellä yötä. Nyt asutaan kerrostalossa ja olen koko sen ajan joka ikinen yö vienyt koiran ulos, vaikka se olisi iltapissitetty pari tuntia sitten. Nyt alkaa jo väsymys painaa päälle, heräämisen jälkeen kun minulla on vaikea nukahtaa uudestaan. Mitähän tässä pitäisi tehdä, vai onko se vain noustava joka yö? Pitäisikö ruoka-aikaa siirtää päivemmäksi? Koiralla oli juuri juoksut

10

1987

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kikkelitonttu

      En tiedä miten auttaa!

    • 7g8878

      Luulenpa että se on levoton vain juoksujen takia. Uusi asuinympäristö, paljon uusia uroksia ympärillä... Onkohan sillä ihan oikeasti tarve?
      Entä jos vaan käännät kylkeä ja sanot että hiljaa, nyt nukutaan!

    • pipå

      Onko koiralla oikeasti hätä, eli tekeekö se tarpeensa kun viet yöllä? Tekeekö enemmän kuin pikku lirit? Onko sillä päiväsaikaan lisääntynyttä virtsaustarvetta? Juoko se enemmän? Pääseekö siltä koskaan mitään sisätiloihin?

      Juoksut voi varmasti vaikuttaa. Jos se muutenkin pissailee/juo enemmän, voi olla kyseessä myös virtsatietulehdus joka ei nartuilla näillä pakkasilla ole mitenkään epätavallinen, ja pissanäytteen toimittamista eläinlääkäriin voisi harkita. Jos sillä on varsinaista pidätyskyvyttömyyttä, voi syynä olla vaikka mikä. Onko kyseessä nuori koira?

      Jos se muuten vaan tykkää juoksuttaa sua portaita kun ulkona on niin kivaa eikä jaksais sisällä maata, niin periksiantamisella saat vain jatkettua tapaa.

    • koirakuiskaaja raija

      Opeta se käymään lattiakaivolla, meidän vanha piski oppi käymään yökäynnit vessassa kun alkoi tulla vanhojen vaivoja. Koirat on yllättävän fiksuja, sunkin koiras saattaa tehdä kostona tuota kun muutitte omakotitalosta karmeaan kerrostaloon, jotka ei ole koiralle paratiiseja.

    • teeeeeeeeeeeee

      No siinäpä julistus kosto elää vai ? Okei,tapasa kullakii tulkita :). Kävisköhän tuo kosto elää -syy kaikkeen muuhunkin ongelmaan vai rajoittuuko se vain joihinkin tiettyihin :) ? Kuulisin mielelläni lisää :D.

    • koirat

      Voi hyvät hyssykät,vai että kosto kerrostaloon muuton vuoksi,koira ei ajattele kuten ihminen,syy voi tosiaan olla juoksuissa tai pissitukehdus,kannnattaa kysyä eläinlääkäriltä jos tilanne ei rauhoitu.

      • Jos rupeet käyttään sitä ulkona sit saat käytttääkin jatkuvastikeskellä yötä.
        Koiran rakko kestää yöajan eli koira pystyy normaalisti pidättämään kyllä.
        Jos et käytä keskellä yötä ja koira tekee tarpeetsyy on vaihtoehto kahdesta syystä;mielenosoitukseksi tai sitten vaiva on sellainen ettei yksinkertaisesti pysty pidättämään.
        Tämäm kun pystyy toetamaan kummasta on kysysmys voikin tehdä korjaavia toimenpiteitä.
        Onnea ja menestystä


    • Kannattaa tutkia

      Käy lääkärissä, vie pissanäyte purkissa. Voi olla munuaisen vajaatoiminta, tai sokeritauti tai virtsatietulehdus.

      Siltä se selviää.

    • Mie oon kans samaa mieltä, et ekana eläinlääkärille pissanäyte jotta saat sairaudet suljettua pois.
      Jos tyttö on terve, ni sit mieti ruokailua. Syökö kuivamuonaa? turvottamatta vai turvotettuna? kun paljon juo? mihin aikaan päivästä syö? Jos syö kuivamuonaa ni mitäs jos kokeilisit raakaruokintaa?
      Meillä huomaa selkeän eron jos koirille antaa kuivamuonaa, vettä menee hitosti, ja pissille luonnollisesti tarve sit paljon useammin.
      Mie käyn vessassa sillon kun miun tarvii, joten miusta myös koiran pitää päästä ulos sillon kun sillä on hätä, oli se sit vaikka keskellä yötä tai vaikka se olis tunti sitten käyny.

    • Virtsatietulehdus

      Minun koirallani oli juoksujen jälkeen jatkuvaa pissaamista. Kuulemma pissa- tai kohtutulehdus voi herkästi tulla juoksujen jälkeen ja oireilla pissaamisena. Käytin lääkärissä ja virtsatietulehdus sillä olikin. Kannattaa nopeasti ottaa yhteys lääkäriin, ettei mene pahaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä

      Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh
      Maailman menoa
      74
      4162
    2. Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?

      Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli
      Sinkut
      89
      3411
    3. Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt

      Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit
      Maailman menoa
      112
      3223
    4. Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?

      Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.
      Maailman menoa
      73
      3146
    5. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      101
      3052
    6. Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä

      Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi
      Kaste
      41
      2694
    7. Seksuaalinen ahdistelu, naisten vähättely ja törkeä käytös naisia kohtaan kukkii rakennustyömailla

      Tällainen lienee ihan tavallisista kaikilla "äijävaltaisilla" työpaikoilla. Kaikki miesvaltaiset alat eivät ole toksise
      Maailman menoa
      257
      2619
    8. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      83
      2492
    9. Miten Yxäri iskettiin?

      Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j
      Sinkut
      217
      2466
    10. Rakkaalle J miehelle.

      Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.
      Ikävä
      92
      2359
    Aihe