Ilmalämpöpumppu ja takan vaikutus?

Mitsubishi-ihmetys

Meillä pörisee asunnossa (n.220 neliötä) 3 kpl viimesyskynä sennettuja Mitsubishin ilmalämpöpumppuja (malli MSZ-FH25VE). Tuli tässä äsken mieleen, että nyt kun takkaa lämmitetään ympärivuorokauden kuumana, niin voiko käydä seuraavaa:

-Takan vieressä oleva (noin 2 metrin päässä takas kyljestä) ilmalämpöpumppu luulee, että sisällä on kuumempi (takan läheisyydessähän tietysti on lämmin, esim. jopa 25-30 astetta) kuin onkaan ja alkaa viilentämään asuntoa kun siihen on ohjelmoitu pidettäväksi lämpötilaksi 22 astetta?!

Miten tämän voisi estää, vai tajuaako lämpöpumppu jotenkin, että kyseessä on takka ja lämmitystä syytä jatkaa edelleen? Pitääkö vaan sammuttaa koko aparaatti niin kauaksi aikaa, kun takka on lämmin (koko talveksi tällä menolla kun puita on paljon pihassa)?

2

1559

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 13+1

      Tarkista kaukosäätimestä että mode on valittuna heat niin silloin ei ala viilentämään, jos mode on auto niin silloin automaattisesti lämmittää ja jäähdyttää eli talvella heat ja kesällä cool.

    • Mitsu FD35

      Liian lähelle takkaa olet sisäyksikön sijoittanut. Varsinkin Mitsubishi missä on markkinoiden isompia minimiantotehoja niin ei kannattaisi laittaa lähellekkään takaa muuten katkolla ollaan kokoajan. Olisi kannattanut laittaa takan läheisyyteen joku pienellä minimiotolla varustettu pumppu .Mitsussa on turhan pieni hysteresssi ja se lähtee valitettavasti jäähdyttämään autotilassa joten pelkkä lämmitys mode päälle niin saat homman jotenkin toimimaan ilman jäähdytyksiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      87
      1724
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1232
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1123
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      68
      915
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      102
      884
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      818
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      731
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      722
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      671
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      663
    Aihe