Ilmalämpöpumppu ja takan vaikutus?

Mitsubishi-ihmetys

Meillä pörisee asunnossa (n.220 neliötä) 3 kpl viimesyskynä sennettuja Mitsubishin ilmalämpöpumppuja (malli MSZ-FH25VE). Tuli tässä äsken mieleen, että nyt kun takkaa lämmitetään ympärivuorokauden kuumana, niin voiko käydä seuraavaa:

-Takan vieressä oleva (noin 2 metrin päässä takas kyljestä) ilmalämpöpumppu luulee, että sisällä on kuumempi (takan läheisyydessähän tietysti on lämmin, esim. jopa 25-30 astetta) kuin onkaan ja alkaa viilentämään asuntoa kun siihen on ohjelmoitu pidettäväksi lämpötilaksi 22 astetta?!

Miten tämän voisi estää, vai tajuaako lämpöpumppu jotenkin, että kyseessä on takka ja lämmitystä syytä jatkaa edelleen? Pitääkö vaan sammuttaa koko aparaatti niin kauaksi aikaa, kun takka on lämmin (koko talveksi tällä menolla kun puita on paljon pihassa)?

2

1555

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 13+1

      Tarkista kaukosäätimestä että mode on valittuna heat niin silloin ei ala viilentämään, jos mode on auto niin silloin automaattisesti lämmittää ja jäähdyttää eli talvella heat ja kesällä cool.

    • Mitsu FD35

      Liian lähelle takkaa olet sisäyksikön sijoittanut. Varsinkin Mitsubishi missä on markkinoiden isompia minimiantotehoja niin ei kannattaisi laittaa lähellekkään takaa muuten katkolla ollaan kokoajan. Olisi kannattanut laittaa takan läheisyyteen joku pienellä minimiotolla varustettu pumppu .Mitsussa on turhan pieni hysteresssi ja se lähtee valitettavasti jäähdyttämään autotilassa joten pelkkä lämmitys mode päälle niin saat homman jotenkin toimimaan ilman jäähdytyksiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      40
      6983
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      3948
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      45
      3330
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      40
      2939
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2716
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2238
    7. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2196
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      41
      2143
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      48
      2077
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      40
      2048
    Aihe