Rotta söi peikonlehteä

Toinen rotistani on tässä jo useampaan otteeseen maistellut peikonlehteä, en tiedä paljonko. Olen nostanut peikonlehden lehdet sen ulottumattomiin, mutta aina se on jostain löytänyt lisää syötävää. Mitään oireita ei ole ollut, mutta hieman huolestuttaa, jos sellaisia tulee, kun luin netistä, että tämä kasvi on lievästi myrkyllinen ja, että jollekin koiralle oli tullut oksentelua syötyään sitä, mutta rottahan ei voi oksentaa, joten sittenhän myrkyt jäävät sen elimistöön. Niin voisikohan joku kertoa, että onko syytä huoleen?

6

1157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sedä

      Pystytkö siirtämään kasvin johonkin huoneeseen johon rotat ei pääse, olisi varmaan varmempi tapa? Vaikka heti ei tulisikaan oireita, niin voi olla että toi kuitenkin vahingoittaa rottaa ja esim. aiheuttaa kasvaimia joskus myöhemmin.

    • geh

      Peikonlehti sisältää kalsiumoksalaattia, ja sen yliannostuksen oireina on mm. turvotus suussa ja kurkussa, kipu, ruuansulatusvaivat, hengitysvaikeudet ja suurina annoksina syötynä jopa kooma tai kuolema.
      Myös munuaisten tai maksan vahingoittuminen on mahdollista.

      Monissa normaaleissa ruokakasveissa on kuitenkin kalsiumoksalaattia, ja suurin osa peikonlehtilajeista sisältää sitä vain vähän. Joitakin peikonlehtilajeja tai niiden osia jopa syödään.

      Normaalisti jotain ikäviä oireita aiheuttavaa syönyt rotta ei syö samaa tavaraa enää uudestaan. Tämä "vaisto" on voinut kesyyntymisen myötä hieman hälvetä, mutta en kyllä usko siihen, että ihan kokonaan. Eli luonnossa "maistajarotta" käy maistamassa jotain sapuskaa, odotellaan pari tuntia ja jos kaikki on kunnossa, voi ruokaa syödä koko lauma.

      Itse en ehkä järkyttyisi siis kovin pahasti, jos se nyt jotain lehteä aina välillä nakertaa. Toki kasvi kannattaa pitää rotan ulottumattomissa ja yrittää huolehtia siitä ettei se saa sitä käsiinsä, mutta yksittäinen pala silloin tällöin on tuskin niin hirveää.

    • Mirja46

      Minulla rotta haistaa peikonlehteä mutta ei syö.Mutta hassuin juttu on aamuateria.Jollei se saa klo kuusi ruokaa ja nukun se alkaa kilistää metalli putkea
      äänekkäästi häkissä ja pomppii kamalalla ryminällä ylätasolta alas.Ja heti kun herään ja puhun sille se juoksee aterialle.Älykkyys on todella huippuluokkaa eläimellä.

      • Sedä

        Onko sulla vain yksi rotta? :/


      • Viktoria
        Sedä kirjoitti:

        Onko sulla vain yksi rotta? :/

        Minulla on 2 kakksikesyrotaa


    • Anonyymi

      Hamsterini kuoli syödessään kasvin vartta mutta en usko että rotalle tulee samanlaiset vaikutukset

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      54
      5561
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      95
      3448
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      46
      3340
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      76
      2537
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      59
      2413
    6. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      76
      1918
    7. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      309
      1755
    8. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      7
      1216
    9. Ville Rajainmäki, 25, omaishoitaja

      Hän on 65 eläkeikääntyneen avustajana 24/7 Kerrankin omaishoitajaa arvostetaan ja maksetaan asiaankuuluvaa, 3000€, pal
      Maailman menoa
      26
      1150
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      139
      1099
    Aihe