Hei tarvitsen apua! haluaisin lääkäriksi mutta KA on 8.0 (olen 6lk). vanhenpani eivät välitä minun koulukäynnistä vaan isosiskoni koska he sanovat ettei minua voi enään auttaa :(( . olen halunnut jo kolme vuotta aj tutkin jo asiaa. kannataisiko mennä lukioon tai amikseen ja mikä on hyvä KA.. kiitos avusta :)
Lääkäriksi
suvi209
480
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
lukioon ehdottomasti, amiksella et tee mitään jos lääkäriksi halajat.
miksi sä noi nuorena viel mietit tollasta
Ei keskiarvosi ole vielä ala-asteella tärkeää. Yläasteen aikana sinun kannattaa jo ottaa koulunkäyntiin uusi suunta; näin jaksat jatkaa hyvällä linjalla myös lukiossa.
Kannattaa silti muistaa, ettei ammatinvalintaan liittyviä asioita tarvitse pohtia vielä 6. luokalla. Olet vielä pieni lapsi. Kannattaa kasvaa ihan rauhassa, mutta jos koet olevasi vielä lukioon mennessä tarpeeksi motivoitunut, ei muuta kuin lääkäriksi lukemaan!
Hienoa että tiedät jo mihin ammattiin haluat! Peruskoulun jälkeen kannattaa EHDOTTOMASTI mennä lukioon, niin on paljon paremmat mahdollisuudet päästä sitten opiskelemaan lääkäriksi. Keskiarvosi on jo nyt ihan ok, yläasteella ehkä pitää tiukemmin opiskella ja lukiossa vielä enemmän! :) Etenkin matikka, fysiikka, kemia ja biologia on tärkeitä aineita hallita! Mutta älä stressaa turhaa! Oot vielä noin nuorikin :) Tsemppiä! Susta tulee varmana hyvä lääkäri!