Kristityt polttivat noidiksi epäilemiään ihmisiä roviolla, sohivat kansaa keihäillään ja miekoillaan.
Nyt kun kansalla on aseita päättäjät haluavat ne pois tavalliselta kansalta jotta se olisi helposti orjuutettavissa eliitin ja etelä eurooppalaisten hyväksi.
Aseetonta kansaa on helppo hallita aseiden voimalla.
Jumala loi ihmisen Samuel Colt teki ihmisistä tasavertaisen!!
Ennen kun ei ollut ruutiaseita?
8
178
Vastaukset
Ahaa, aseiden takiako ei enään poltella ihmisiä rovioilla? Minä kun luulin että se johtui kansakuntien sivistymisestä ja maallistumisesta.
- pekasuri
Onko asevastustaja sivistynyt, ei ei todella ole.
Millä tavoin aseenomistaja on sivistynyt? Sanoisinpa että monet ovat erittäin paranoidisia ajatuksia ja heiltä pitäisi ottaa aseet pois.
Suomi24 ja muillakin foorumeilla saa lukea (hyvinkin usein) kuinka he pelkäävät jonkinlaisen aseistautuneet ryöstäjäsakin tunkeutuvan heidän kotiinsa! Aseenomistaja tietenkin käy heidän kanssaan "Hollywood tulitaistelun" jonka hän voittaa John McClane tyyliin.
Tälläkin foorumilla pistoolien omistamista perustellaan kodin puolustamisella, mutta milloin viimeksi täällä meillä ovat aseistautuneet rosvot tunkeutuneet taviksen kotiin? Yhdysvalloissakin tuollainen on äärimmäisen harvinaista.
- tosi on
Janakkalan Leppäkoskella poltetaan vielä ihmisiä roviolla ja ihmiset kävelee miekat vyöllä. Ruutiaseita pidetään taikuutena!
- ei keskiaikaa
Oikeastaan niitä "noitia" poltettiin eniten vasta uudella ajalla (1500-1700-luvuilla), jolloin oli jo ampuma-aseet käytössä. Varmaan siis noitavainoojillakin pari rataslukkokivääriä ollut kannossa.
- niitä raukkoja
Aloittajan puoluekannan erottaa kyllä helposti, vain persut on noin hoopoja.
- kags
Mitäs ne lahtarit oli jotka teurastivat suomen työväestöä??
- plankko vaan
Ensin oli hirveä hinku ja toive eroon rysslandiasta ja siihen kun päästiin niin vielä jotkut vaan punaista lippua heilutteli ja siihen aikaan ei ollut mahdollisuutta niillä työläisillä jotka eivät olisi halunneet muuta kuin tehdä työtään, jättäytyä ns. puolueettomaksi vaan oli valittava puolensa ja porvareiksi heistä ei ollut.
Ei auttanut muuta kuin ryhtyä punaisten joukkoon ja tapella niitä vastaan jotka yrittivät kommunismin pitää loitolla..no ehkä ei ollut ihan noin yksioikoista..
Nykypäivänä olisi vallan eri maailma tuollaisessa tilanteessa, olisi paljon, paljon eri ryhmittymiä eikä vaan kahta osapuolta.
Eikös vaan..nykysuomessa voi olla duunari ilman että on punainen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie847363Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1346563Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816353Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3644152Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532532Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62429Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant652238- 141552
Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1441533- 1981260