Naapurin kuorsaus häiritsi kerrostaloasukasta ja hän valitti siitä isännöitsijälle, joka kehotti rakentamaan väliseinään lisää äänieristettä.
Kallis ja hankala ratkaisu ja näin Jouluna vielä melkein mahdotonkin.
Ja saattaahan se kuorsaaja olla samassa sängyssäkin ilman väliseinää.
Minä ratkaisn ongelman ostamalla korvatulpat ja siinä se.
Nyt voin pitää ikkunaakin kesällä auki, eikä ulkoa tulevat äänetkään häiritse yhtään.
Joulurauhan häiritsijät.
5
162
Vastaukset
- Ensiapua keskellä
yötä löytää kotoakin, koska niitä tulppia ei aina ole hankittuna.
Matkamiehenä hotelleissa asuneena tiedän, että muiden illakointi saattaa häiritä yö unta.
Ensiasvuksi sopii hyvin paperinenäliinasta tehty ja kostea pallukka korvaan. Kyllä sekin pienet häiriöt poisti. - yksin
Ystäväni menee illalla sänkyyn, nukahtaa ja kuorsaa niin etten voi siinä melussa nukahtaa.
Korvatulppien sijaan lopetan hänen yökyläilynsä, käyköön päivällä niin saan nukkua rauhassa.- Jos ei saa nukkua
yöllä, niin voimar menee aivan lopullisesti.
- *Kukkahame*
Täällä satoi lunta niin vallattomasti että tuppasi häiritsemään joulurauhaa, onneksi sain tyttären lapioimaan autolle paikan, sama auto oli lähtiessä kaivettava lumesta, ja nyt on joka paikka kipeänä lumitöistä.
Mennen tullen moottoritiellä oli näkyvyys aivan mitätön kun sitä kevyttä pakkaslunta tuli taivaan täydeltä.
Joulupukki oli jättänyt paketit siellä makuuhuoneen nurkkaan, heräsikin kysymys oliko häiriöksi vai oliko niin tilattu, pukki kun on voimissaan komea mies ?
Ruoka oli hyvää ja tuli syötyä aivan liikaa.
Ei nyt ollut mitään häirintä juttua, vaan aivan tavallista lumenluontia.
----
(Kuorsauksesta olisi keskusteltava lääkärin kanssa ajoissa, siitä ei ole pitkä matka uniapneaan, hengityskatkoksiin.) Omat ajatuksetkin joskus valvottavat.
Kaikenlaisia menneitä mietiskelen.
Joskus laitan kuulokkeet korviin ja radion auki.
Etsin sellaisen mielialaani soveltuvan ohjelman, joka rauhoittaa.
Tai sitten ohjelman, joka turruttaa, kun yritän ymmärtää.
Aamulla, kun herään, kaikki on taas kunnossa olivatpa kuulokkeet vielä korvissa tai sitten ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061