Naapurin kuorsaus häiritsi kerrostaloasukasta ja hän valitti siitä isännöitsijälle, joka kehotti rakentamaan väliseinään lisää äänieristettä.
Kallis ja hankala ratkaisu ja näin Jouluna vielä melkein mahdotonkin.
Ja saattaahan se kuorsaaja olla samassa sängyssäkin ilman väliseinää.
Minä ratkaisn ongelman ostamalla korvatulpat ja siinä se.
Nyt voin pitää ikkunaakin kesällä auki, eikä ulkoa tulevat äänetkään häiritse yhtään.
Joulurauhan häiritsijät.
5
193
Vastaukset 5
- Ensiapua keskellä
yötä löytää kotoakin, koska niitä tulppia ei aina ole hankittuna.
Matkamiehenä hotelleissa asuneena tiedän, että muiden illakointi saattaa häiritä yö unta.
Ensiasvuksi sopii hyvin paperinenäliinasta tehty ja kostea pallukka korvaan. Kyllä sekin pienet häiriöt poisti. - yksin
Ystäväni menee illalla sänkyyn, nukahtaa ja kuorsaa niin etten voi siinä melussa nukahtaa.
Korvatulppien sijaan lopetan hänen yökyläilynsä, käyköön päivällä niin saan nukkua rauhassa.- Jos ei saa nukkua
yöllä, niin voimar menee aivan lopullisesti.
- *Kukkahame*
Täällä satoi lunta niin vallattomasti että tuppasi häiritsemään joulurauhaa, onneksi sain tyttären lapioimaan autolle paikan, sama auto oli lähtiessä kaivettava lumesta, ja nyt on joka paikka kipeänä lumitöistä.
Mennen tullen moottoritiellä oli näkyvyys aivan mitätön kun sitä kevyttä pakkaslunta tuli taivaan täydeltä.
Joulupukki oli jättänyt paketit siellä makuuhuoneen nurkkaan, heräsikin kysymys oliko häiriöksi vai oliko niin tilattu, pukki kun on voimissaan komea mies ?
Ruoka oli hyvää ja tuli syötyä aivan liikaa.
Ei nyt ollut mitään häirintä juttua, vaan aivan tavallista lumenluontia.
----
(Kuorsauksesta olisi keskusteltava lääkärin kanssa ajoissa, siitä ei ole pitkä matka uniapneaan, hengityskatkoksiin.) Omat ajatuksetkin joskus valvottavat.
Kaikenlaisia menneitä mietiskelen.
Joskus laitan kuulokkeet korviin ja radion auki.
Etsin sellaisen mielialaani soveltuvan ohjelman, joka rauhoittaa.
Tai sitten ohjelman, joka turruttaa, kun yritän ymmärtää.
Aamulla, kun herään, kaikki on taas kunnossa olivatpa kuulokkeet vielä korvissa tai sitten ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 116709
- 77673
- 48638
- 46563
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?39556- 60532
Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko71516Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅44507- 25457
- 52444