Mistä lumiluola ilmesty?

odotanselvutystä....

Etsinään päivä tolkulla talviaikaan ja kukaan ei ole tiennyt jostain lumiluolasta. Tekikö poika sitä yksin vai kavereiden kanssa jotka mahdollisesti tapaturman sattuessa luikkivat pakoon. Asia ei ole niin selvä ennen tutkimiksia. Mikä on lumiaurauksen osuus tapaturmaan. Luonnollisesti kaikki haluavat unohtaa tapauksen mahdollisimman pian ja keskittyä omaan jouluun.

9

446

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jouluja....

      Nyt kaikki muistavat poikaa kun on kuollut. Moniko näistä kynttelin viejistä tunsi tai edes olisi halunnut tuntea poikaa kun elossa oli. Muistakaa lapsia silloin kun he ovat elossa, nyt on jo myöhäistä. Jokainen ihminen voi auttaa yhtä lähimmäistä ihmistä, naapuria ym ja näin dominon tavoin jokaista ihmistä on autettu koko maapallolla. Yhden ihmisen on turha auttaa tuhansia, tarvitaan vain yksi pieni teko ihmiselle joka on siinä vieressä.

    • rip pellavapää

      Löytyminne on tärkein
      mutta toki tapahtumain kulku selvitetään. kehon tutkimus ym haastettelut.

    • Varmastikin toiset

      lapset olisivat lähteneet hakemaan apua jos olisivat olleet mukana kaivamassa. Jos taas joku olisi sattunut koneella tietämättään romahduttamaan luolan, niin siitäkin turha syyttää ketään. Pitäisi vaan opettaa lapsille, ettei varsinkaan tuollaiseen tiiviiseen penkkaan pidä mennä kaivamaan, on painavaa ja tiivistä. Ikävä sattuma, ettei kukaan nähnyt tapahtumaa ja pystynyt auttamaan.

    • X-opettaja55

      Mieleeni tuli lasten leikkipaikat heti, mutta oletin, että ne olivat alusta asti selvitetty ja tiedossa ja niistä etsitty ensimmäisenä. Kotona ja koulussa opettajien tulisi jo ala-asteella lapsille opettaa tietyt vaaratekijät ja se että jos jotakin sattuu pitää välittömästi hakea aikuisia apuun ja kertoa tapahtumista. Myös tässä tapauksessa vaikka Arttu olisikin ollut siellä ihan yksin, kavereiden olisi pitänyt ymmärtää kertoa missä kaikissa paikoissa Arttu voisi olla. Arttu olisi saattanut löytyä hengissä. Tosin äkkikuolemakin on mahdollinen. Pelastuskoirien pitäsisi saada vainu, jos he ovat penkan lähellä liikkuneet. Toisaalta asutusalueella pelastuskoiran käyttö ei ole kovn tehokasta, kun hajuja ja jälkiä on paljon. Oma koirani pelastusharjoitusten jälkeen vuosien päästä kotirouvanakin vielä ilmaisi kaikki piilossa olevat ihmiset ja tutki lehti- ja lumikasoja. Rotu oli karkeakarvainen mäyräkoira, joka on luolakoira. Raunioilla ei ollut ehkä nopein, mutta lyksi luotettavimmista ja löysi hyvin syvältä maan uumenista ja vaikeista piiloista kaikki etsittävät

    • hei sun heiluvilles

      Lumenaurauksella tai lumenauraajalla ei ainakaan ole mitään tekemistä tämän asian kanssa. Paitsi että talvella kun on lunta, sitä joudutaan auraamaan mutta pojan kuolemaan sillä ei ole mitään vaikutusta.

    • ptms3

      Ainakin julkisuuten kerrotun perusteella tapahtumien kulku ei ole vieläkään täysin selvillä. Jossain vaiheessa poliisi ilmoitti, että Arttu oli varmuudella nähty koululla joulujuhlan aikaan, mutta ei loppujen lopuksi ilmeisesti ollutkaan koskaan poistunut Pöllökujalta.

      Toivottavasti poliisi selvittää tapahtumien todellisen kulun vanhempien mielenrauhan ja ihan sen vuoksi, ettei turhia huhuja kavareiden mahdollisesta mukana olosta jää elämään.

    • gtr5fcv

      Ja lopulta kuitenkaan asia ei kenellekään teistä kuulu pätkääkään. Jatkakaa vain iltasanomien seuraamista sensaationnälässänne ja kuvitelkaa, että sieltä joskus totuus löytyy edes johonkin asiaan.

      Sillä välin ne, joiden tarvitsee tietää enemmän, saaavat sen tiedon kaikessa hiljaisuudessa

    • Äiti kin

      Miksi ihmisten, jotka on menettäneet- huom. tapaturmaisesti oman lapsensa, ei edelleenkään anneta olla julkisuudelta rauhassa?

      Muutama asia suomalaisista. Mikään laki tai ohje ei voi...
      ...estää pilkkijöitä menemästä heikoille jäille.
      ... ihmisiä juomasta ja hukkumasta juhannuksena tai muuten kesällä.
      ...lapsia kaivamasta lumiluolia.
      jne.

      Voimia Artun perheelle.

    • selvitys annettu

      ARVOISA SELVITYKSEN ODOTTAJA!
      Lumiluola ilmestyi v i t u s t a.
      Sieltä tulee kaikki, mitä tässä maailmassa on, sinäkin olet tullut vi t u s t a.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      90
      5117
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      51
      4032
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      25
      2149
    4. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1785
    5. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      27
      1747
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1424
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      27
      1197
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      20
      1016
    9. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      971
    10. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      21
      970
    Aihe