voi jestas

björgen taisi epäonnistua douppauksesa,meni sydän sekaisin.
12229
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Tai sitten on harjoitellut liian kovaa, eikä sydän tahdo kestää.

Björgen osoittaa inhimillisiä piirteitä, mikä vähentää epäilyksiä ja lisää urheilijan arvostusta.

Äänestä
  • Taktinen veto Björgeniltä,putsaa MM-Kisoissa kaiken mitä voi.

    Äänestä

Ilmiselvä dopinginkäytön merkki!

Äänestä

Onhan noita jääkiekkoilijoita jopa kuollut sydänkohtauksiin, eikä kukaan ole puhunut dopingista.

Eli sydänvaivat eivät ole dopingin merkki.

Äänestä
  • jääkiekkoilijat,eihän niitä edes testata.suurin osa jäisi kiinni jos testattaisi.

    Äänestä

  • gfdfffv kirjoitti:

    jääkiekkoilijat,eihän niitä edes testata.suurin osa jäisi kiinni jos testattaisi.

    Silti juhlimme turuilla ja toreilla, jos mestaruus tulee.

    Äänestä

doping NJET, kaurapuuro yes.

Äänestä

Ihmeen vähän Suomessa on keskusteltu asian taustoista, kuten mahdollisista syistä rytmihäiriöiden taustalta. norjassa langrenn.com maastohiihtosivustolla (http://www.langrenn.com/kan-vaere-en-sammenheng.5145113-1743.html) kestävyysurheilijoiden yhdeksi rytmihäiriöiden mahdolliseksi syyksi on epäilty astmalääke Atrovent joka poistettiin Wadan kiellettyjen aineiden listalta hetki sitten. Sattumalta sama lääke joka Björgenillä on käytössä. Ja suora lainaus valmistajan sivuilta (http://www.boehringer-ingelheim.fi/content/dam/internet/opu/fi_FI/documents/Pakkausselosteet/Atrovent 0,25 mg UDVs PIL 16.07.10.pdf)

4. MAHDOLLISET HAITTAVAIKUTUKSET

epäsäännöllinen sydämen rytmi, nopeampi sydämen syke


Kannattaisiko tutkia asioita ennen kommentointia......

Äänestä
  • Samaa mieltä. Nämä doping-viisastelijat tuskin edes itse harrastavat hiihtoa.

    Äänestä

SYMBICORT On lääke jota Björkka käyttää. Oikein annosteltuna siitä ei ole vaaraa Pistoksina ja suunkautta doping -käytössä on. Miksi sen haittavaikutukset eivät olisi tulleet ilmi jo aiemmin. Kuvitteletko reppana että Norjalais-lääketiede ei olisi ottanut huomioon aineen vaikutuksia, ja siinä olisit sen keksinyt, jo valitessaan Björkan lääkitystä, ja olisi nyt "ymmällään"

Kyse on anabolien järjettömästä käytöstä johon Norjassa syyllistyy myös muut kuin Maarit. Sydänoireet johtuvat pitkäaikaisesta douppaamisesta jota pumppu ei kestä. Voimanostajille hyvin tuttu asia. Linkkisi on osa norjalaisten doping peittelyä. Olet vain liian typerä käsittämäänsitä.

Äänestä
  • Mutta jos Norja on niin etevä dopingissa kuin annetaan ymmärtää, miksi tällainen virhe olisi tapahtunut kuin nyt Björkalle kävi?

    Kyseessä on sentään paras hiihtäjä.

    Äänestä

  • Kymykymysys kirjoitti:

    Mutta jos Norja on niin etevä dopingissa kuin annetaan ymmärtää, miksi tällainen virhe olisi tapahtunut kuin nyt Björkalle kävi?

    Kyseessä on sentään paras hiihtäjä.

    ,jokaiselle sattuu virheitä,ei olisi pitänyt yrittää vieläkovempaa tälliä.naamasta ja lihaksista näkee että millä mennään (melkein nainen)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


siinä sitä ollaan kirjoitti:

björgen taisi epäonnistua douppauksesa,meni sydän sekaisin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu