Nimen vaihto, ja kuljettajakortti

Elina / TPSn

Miten on, jos vaihtaa etu- ja sukunimen, tuleeko tällöin myös tilata uusi kuljettajakortti, tai saako vanhan käyttää "loppuun"

6

555

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • smellikepussy

      kannattaa vaihtaa alushousutkin ajoissa vaikka niitä ei oo viellä käyttäny "loppuun"....

      • Elina / TPSn

        Alushousuissa ei ole mitään maksimiaikaa, kuljettajakortissa on, 5 vuotta mutta onko tilanne niin harvinainen, ettei ohjetta ole.

        Ajokortilla sai muistaakseni ajaa 3kk vanhalla nimellä


    • mä!!!

      kysy ake:lta. niin make pera ja mä:kin aina toimitaan!!!

      • Elina / TPSn

        Etkö ole ymmärtänyt keskustelupalstojen ideaa?

        Täällä on ideana, että vastataan kysymykseen, ei siihen mistä saa vastauksen kysymykseen


    • Nolo Sika

      Laki sanoo:

      "8 §

      Ajopiirturikortin haltijan ilmoitusvelvollisuus ja kortin uusiminen

      Jos kuljettajakortti vioittuu, katoaa tai varastetaan, kortin haltijan on ilmoitettava asiasta ajopiirturikorttien myöntäjälle tai Ajoneuvohallintokeskukselle noudattaen, mitä ajopiirturiasetuksen 15 artiklan 1 kohdassa ja 16 artiklan 3 kohdassa säädetään.

      Jos korjaamokortti, valvontakortti tai yrityskortti vioittuu, katoaa tai varastetaan, asiasta on ilmoitettava ajopiirturikorttien myöntäjälle tai Ajoneuvohallintokeskukselle.

      Jos ajopiirturikorttiin talletetut kortin haltijan tiedot muuttuvat kortin voimassaoloaikana, kortti on uusittava."

      Lue viimeinen kappale

    • Reetta / Ajovarma OY

      Tosin kannattaa muistaa, että Ajovarma ei saa tietoa omiin rekistereihin nimen vaihdoksesta, ja se on EHDOTTOMASTI KIELLETTY katsoa Trafin ohjelmasta onko nimi oikeasti vaihtunut.

      Näin ollen tulee mukaan ottaa joko päätös nimen vaihdosta, tai sitten virkatodistus (7€) ja hinta uudelle kortille on tosiaan se 100€ ja ei ole pakko antaa uusia kuvia/allekirjoituksia jos ei halua

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6434
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3843
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3230
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      370
      1746
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1340
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      999
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      976
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      900
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      879
    Aihe