Passatin koneet

Hämmästynyt

Kuulin tuossa, oli kaverilta hajonnut 1,9 TDI 2009 Passatin kone. Kuulemma tyyppivika joka kosteissa ja jäätävissä olosuhteissa imasee coolerin kautta vedet männän päälle. Eivät kuulemma ole tiedottaneet viasta mihinkään suuntaan, vaikka muutaman satasen remontilla se voitaisiin estää. Nyt kone aivan tohjona ja meni kokonaan uusiksi.
Että tällaista se on Wolkkari paskojen kans. Maahantuoja ja tehdas pesevät kätensä muutaman vuoden sisällä asoista ja koneita leviää kiihtyvään tahtiin.
Toiminta on suorastaan rikollista maahantuojan ja tehtaan osalta. Näin sitä tavallista kansalaista kohdellaan nyky Suomessa.
Kyllä nyt kannattaisi aloittaa boikotti meidän kaikkien VW tehdasta ja maahantuojaa kohtaan.

11

797

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HÄMMENDYNYD

      Kuulin tuossa, oli kaverilta hajonnut 2,0 D4D 2009 Avensiksen kone. Kuulemma tyyppivika joka kosteissa ja jäätävissä olosuhteissa imasee coolerin kautta vedet männän päälle. Eivät kuulemma ole tiedottaneet viasta mihinkään suuntaan, vaikka muutaman satasen remontilla se voitaisiin estää. Nyt kone aivan tohjona ja meni kokonaan uusiksi.
      Että tällaista se on RIISIKUPPI paskojen kans. Maahantuoja ja tehdas pesevät kätensä muutaman vuoden sisällä asoista ja koneita leviää kiihtyvään tahtiin.
      Toiminta on suorastaan rikollista maahantuojan ja tehtaan osalta. Näin sitä tavallista kansalaista kohdellaan nyky Suomessa.
      Kyllä nyt kannattaisi aloittaa boikotti meidän kaikkien DÖYÖTÄ tehdasta ja maahantuojaa kohtaan.

    • Japsistara

      Näyttää kansanauton myyjää harmittavan ;))))

      • Ei hätää

        Takaisinkutsu tai tuotevastuu hoitaa Toyotan ja
        mielenrauha vaan paranee. Kansanautokuskilla
        saattaa vähän laskun loppusumma jännittää.


      • myynti sakkaa

        Onko VW-myyjän YT-neuvottelut jo käyty, kun noin kiristää .


    • 2 x hämmästynyt

      Olen kuullut näistä konerikoista vähän sieltä ja täältä. Hyssyttellään ja ei puhuta mitään. Korvataan osa ja kaikille ei mitään. Ei ihme että kansanauton myynti sakkaa noinkin pahasti. Loppuu kohta kokonaan..

    • 456yfhg

      Samaa sarjaa Audit, Seatit ja Skeidat.

    • 6+10

      Tuon ikäiseen autoon luulisi saavan vielä uuden koneen maahantuojan piikkiin, jos viitsii muutaman puhelun soittaa. Jos ei jaksa niin oma tili tyhjenee vaihtomoottorin verran.

      Suora lainaus tuulilasin jutusta:

      "Kuluttajariitalautakunta on viime kesäkuussa ottanut huohottimen jäätymiseen kantaa päätöksessään 1410/33/08. Tuossa päätöksessä lautakunta toteaa: "Kuluttajariitalautakunta on vakiintuneessa ratkaisukäytännössään katsonut, että auton moottorin tulee kestää ilman huohotinputken jäätymistä Suomen tavanomaiset talviolosuhteet. Jos näin ei ole, autossa on virhe.""

      http://www.tuulilasi.fi/artikkelit/varo-huohottimen-jaatymista

    • 3BG

      "Kuulemma tyyppivika joka kosteissa ja jäätävissä olosuhteissa imasee coolerin kautta vedet männän päälle"

      Kyllä on nykyisissä autoissa kummia vikoja, ei voi muuta sanoa. Kertokaa nyt joku, joka OIKEASTI ymmärtää miten tuokin muka on mahdollista? Siis että kondensoitunutta vettä olisi niin paljon, että koko mylly menee pskaksi? Vai onko tuo syynä siihen, että maskinsuojaa suositellaan käytettäväksi?

      Itsellä tulee lähinnä mieleen se, että kansipahvi on pettänyt, tai jopa koko kansi on haljennut. Silloinhan se nesteen määrä voisi olla jo niin merkittävä, jota ei paikat kestäisi.

    • turbo11

      Nokun se gooleri saa kunnolla pakkasilmaa ja koneenpuolelta tulee lämpimämpää, se putki huurtuu ja kun sitten auto viedään lämpimään se sulaa tietysti vedeksi, ja kun sitten kone käynnistetään niin turbo pukkaa ne sulamisvedet männänpäälle.

      Ps: Sitten vielä että tuota vettä ei tarvi olla paljon, kun siellä männänpäällä ei ole juuri tilaa.

    • pasa3bg

      volvo kuorma-autoissa oli aikanaan sama vika, coolerin putkessa oli syvä mutka johon kertyi kondenssivettä ja kun putkentäydeltä kerääntyi,niin johan lähti karstat koneesta.

      volvo korvasi moottorit ja hätäkorjaukseksi "mutkaan" tehtiin kondenssivettä varten eräänlainen automaattinen tyhjennys (volvo hoiti) Näin joskus -90 luvun lopulla.

      Mutta asiakkaita varoitettiin ja asia korjattiin...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      150
      10989
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      39
      3933
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      64
      3893
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      188
      3616
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      100
      3461
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      100
      3307
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      71
      1948
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      15
      1257
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      155
      948
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      264
      909
    Aihe