Mitä bensiiniä katalysaattorikoneet käyttävät 95vai98.Jos vaihtaa 98.ta 95.teen tuleeko ajoon nykimistä
oktaavi
pera
5477
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Käsittääkseni katalysaattori vehkeisiin saa tankata ainoastaan 95:sta niiden toiminnan takia.Hienoista tehon häviötä ja venttilien nakutusta kylmänä olen itse ainakin huomannut laatua vaihdellessani.Muutaman kerran kun on ollut pakko tankata 95:sta.Ainaki mulle joskus sanoivat,ku pyörän ostin et aina vaan 98,jos ei oo katalysaattoria.
Katalysaattorilla ja oktaaneilla ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa. Oktaaniluku ilmaisee ainoastaan bensan puristuskestävyyttä.
Myöskään venttiilien nakutukseen sillä ei ole mitään yhteyttä.
Jos siellä koneessa joku nakuttaa ja kilisee 95:sta käytettäessä, niin polttoaine siellä vaan palaa omia aikojaan, aiheuttaen todennäköisesti pitemmän päälle moottorivaurion.
No jos oot oikeessa,ni mulle on jääny kai sit käsitys ajoista jolloin myytiin 99 oktaanista bensaa jossa oli lyijyä.Mutta nyt,kun sitä lyijyä ei ole edes 98:ssa ni kai sitä voi sitten tankata katalysaattori vehkeisiinki.Sen puristuskestävyyden takiako 98:a sitten suositellaan lähes aina pyöriin..?ainaki vähän vanhempiin?
Lyijy on jo korvattu muilla lisäaineilla. Jokaisen pyörän kohdalla pitää erikseen selvittää valmistajan suositus ei kauppiaan suositus! Siis ohjekirja kunniaan. Jos suosituksen mukaista bensaa ei saa, sittenkin noudatetaan valmistajan, tai tämän edustajan suositusta korvaavaksi bensaksi. Jos ohjeessa sanotaan, että 95-oktaaninen riittää, niin on ihan turhaa käyttää 98-oktaanista, koska se on kalliimpaa (sitä paitsi 95 palaa puhtaammin ja antaa paremman tehon, ainakin teoriassa silloin kun se "riittää" oktaaniarvon puolesta).
Moottoripyörän ohjekirjassahan se lukee mitä bensaa laitetaan.