Tänään tuli TV:stä Vaahteramäen Eemeli uusintana. Eemelikin laitettiin aina ´jäähypenkille´ istumaan.
Jäähypenkkinä Eemelillä toimi puuverstas, jossa poika veisteli puu-ukkoja. Oven laittoi säppiin ulkopuolelta äiti, jotta Eemeli ei pääsisi ulos ja sisäpuolelta oven laittoi säppiin Eemeli itse, jotta isä ei pääsisi sisälle. Iltapäivällä pikkusisko kävi päästämässä Eemelin ulos.
On muuten hyvä ja perinteikäs kasvatusmenetelmä tämä jäähypenkki. Ollut jo vuosisatoja käytössä.
Muutenkin Vaahteramäen Eemeli on mitä parhain elokuva. Lapset varttuivat lämpimässä ja kiireettömässä pihapiirissä. Aikuisia oli aina ympärillä ja varmasti perusturvallinen kasvuympäristö lapsilla. Ei revitty lapsia sängystä aamuvarhaisella päiväkotiin ´saamaan virikkeitä´. Virikkeet ja turvallinen kasvuympäristö löytyivät pihapiiristä ja luonnosta. Ei ollut saasteita aiheuttamassa ADHD:ta. Kaikki työvaiheet pellolla tehtiin käsin. Ei autojen pakokaasuja.
Jäähypenkki perinteinen kasvatusmenetelmä, ollut vuosisatoja käy
vanhat konstit parha
0
115
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2432993
- 591522
- 1001501
- 801198
Kuinka vanha olet?
Ite olen 35-vuotias. Kiinnostaa että onko se paljon vai vähän palstalaiseksi? Nyt ikiä pöytään :)1781018- 78990
- 60978
Kyynel vierähtää silmäkulmaan
Ku mietin kaikkea mitä meillä oli, vaikkei se paljoo ollut oli se enemmän ku mitä olen ikinä kokenut. Ehkä se ei ikinä r40910Miten abortin tekemisestä kieltäytyminen on "ihmisvihaa"?
Kertokaapa minulle tyhmälle, miten se on "ihmisvihaa", jos joku terveydenhuollon ammattilainen ei halua vakaumuksensa ja309850Epävakaan persoonallisuuden kera "ihana" olla
Se on mulla ainakin niin, että päivästä toiseen mieliala heittelee mitä ilosimmasta mitä matalimpaan. Ja se vaihtelu tap239800