Venäjän tullista liikkuu kainlaisia väitteitä kuten:
"Venäjän tulli keksii joka kuukausi uusia sääntöjä ja maksuja estääkseen liikkumista ja kaupankäyntiä."
Osaako joku mainita yhdenkin. Ise kun en ole viikottain rajan ylittävänä moista huomannut.
Venäjän tullista
7
11194
Vastaukset
- marko135kg
on kato ongelmallisia niille jotka eivät niitä osaa lukea tai ota niistä selvää. Itsellä meni viime kesänä autonvientilappu vanhaksi kesälomalla, kuulustelut, käräjät ja sakot, suomessa olis tullut joku helvetin iso autoveropäälle. No onpahan tullut sen jälkeen lappu tarkastettua huolellisesti...
Emmäää sitä tienny.... Mä luulin.... Suomessakin voi....
Ens viikolla voisit ylittääs sen rajan niitten pikkuautojen kanssa ja tuoda ne mulle... - Parohod
Tapaus 1.
Olen tulossa omalla autolla Värtsilän kautta Suomeen. Päivä on kuuma ja meille kaikille maistuisi virvoke. Viereisestä autosta tulli takavarikoi oluet - noin viisitoista tölkkiä. Meikä kysymään, että mikäs nyt on? Tullimies sanoo, että lain mukaan saa Venäjältä viedä ulkomaille olutta vain sen verran kuin tarvitsee matkallaan määränpäähän ja 15 tölkkiä ei yksinäinen kuljettaja voi juoda ennen mitä tahansa kaupunkia.
Meikä pyytää näyttämään ko. lainkohdan ja se myös näytetään!!! Siis sen mukaan vain tullin jälkeen sijaitsevasta taxfreestä ostetun oluen saa viedä tuliaisiksi ulkomaille.
Sitten tullimies kysyy minun oluitani. Se ei ole hänen mielimerkkejään, joten tällä kertaa se on laillista.
Tapaus 2.
Ystäväni ostaa Petroskoista taiteilijayhdistyksen kaupasta taulun ja pyytää siitä "uutuustodistuksen". Petroskoin lentokentän tulli ei hyväksy ko. todistusta vaikka Värtsilä on sen aina hyväksynyt. Todistus pitää olla kulttuuriministeriöstä.
Tapaus 3.
Petroskoin lentokentällä käsikäyttöinen radioaktiivisuusmittari huutaa kaikkien laukkujen kohdalla - myös minun salkkuni vieressä. Yksi kollegani on myöshästyä koneesta, kun hänen laukkuaan tutkitaan ja tutkitaan ja tutkitaan, koska siellä kuulemma on jotain radioaktiivista!
Tapaus 4.
Ylitämme kahden auton voimin rajan Vartiuksesta. Minulla on voimassaoleva autositoumuslomake, mutta toiselle autolle Venäjän tulli leimaa vain tulliselvityslomakkeeseen auton tiedot ja sanoo sen riittävän.
Palaamme Nuijamaan kautta ja toinen auto olisi kai jäänyt rajan taakse, jos en olisi ollut paikalla tappelemassa sitä yli. Toisen auton kuljettaja oli kuulemma kadottanut autositoumuksen.
Seuraavan kerran mennessäni yksin Vartiuksesta sama juttu. Nyt minulla ei ollut voimassaolevaa plankettia ja oli kova tappelu saada se. Paluuni oli Värtsilästä.
Siis älä suostu Vartiuksessa pelkkään tullariin tehtyyn automerkintään, jos palaat muun raja-aseman kautta. Mitenhän tänä kesänä on Vartiuksessa ollut tullarien kanssa - onko olleet vielä käytössä?
Mutta tämä on matkailun suola ja eteläisessä maailmassa löytyy oikein kunnollista mielivaltaa ... Kun siellä on liikkunut, niin tämä on aika linjakasta toimintaa.- marko135kg
totta toinen puoli... Muistelen 10 v sitten kun kuljettiin Luttasta VArtiukseen, että toverit oli aika vittumaisia, tosin eipä silloin osannut tota kolmatta kotimaistakaan...
- XAPP
Värtisilän yllätyksiä on myös vaaka paketti- ja matkailuautoille. Mennen tullen ensin puntarille ja sitten vasta kopille.
- Kalakku
kiintoisaa keskustelua, tottavie .. . Yleistää ei koskaan pitäisi, mutta tympeimmät virkamiehet löytyvät kautta linjan, eli rajan eteläisimpien asemien osalta entisen Turvenuijamaan raja-asemalta, siis Suomen puolelta. Koettakaapa heittää vaikkapa harmiton huuli sen cantrin asemalla. Tunnelma on kuten entivanhaan alkossa tai katsastusasemalla.
Kukahan muistaa mikä on paikkakunta nimeltään Nuijamaa englannin kielellä ?
No sehän on The Idiot Country.
PS
En ole Nuijienmaallakaan joutunut itse vaikeuksiin, mutta ihmettelen monesti olenko tullut Suomeen ollenkaan ja vielä 2000 luvulla, kun silmäilen niitä veikkosia.
Virkapukukaan ei näköjään velvoita edes peruskohteliaisuuteen, juntteja mitkä juntteja. - pala1
jäin kiinni venäjällä 4 kartonkia yli myönsin istunto värtsilässä kuinkahan käy tietääkö kuka
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399230Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748074Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625850William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542409Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62127Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821769Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201710Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921486Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71458Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4401393