Venäjän tullista

Venäjän tullista liikkuu kainlaisia väitteitä kuten:
"Venäjän tulli keksii joka kuukausi uusia sääntöjä ja maksuja estääkseen liikkumista ja kaupankäyntiä."

Osaako joku mainita yhdenkin. Ise kun en ole viikottain rajan ylittävänä moista huomannut.
711168
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

on kato ongelmallisia niille jotka eivät niitä osaa lukea tai ota niistä selvää. Itsellä meni viime kesänä autonvientilappu vanhaksi kesälomalla, kuulustelut, käräjät ja sakot, suomessa olis tullut joku helvetin iso autoveropäälle. No onpahan tullut sen jälkeen lappu tarkastettua huolellisesti...

Emmäää sitä tienny.... Mä luulin.... Suomessakin voi....

Ens viikolla voisit ylittääs sen rajan niitten pikkuautojen kanssa ja tuoda ne mulle...

Äänestä

Tapaus 1.

Olen tulossa omalla autolla Värtsilän kautta Suomeen. Päivä on kuuma ja meille kaikille maistuisi virvoke. Viereisestä autosta tulli takavarikoi oluet - noin viisitoista tölkkiä. Meikä kysymään, että mikäs nyt on? Tullimies sanoo, että lain mukaan saa Venäjältä viedä ulkomaille olutta vain sen verran kuin tarvitsee matkallaan määränpäähän ja 15 tölkkiä ei yksinäinen kuljettaja voi juoda ennen mitä tahansa kaupunkia.

Meikä pyytää näyttämään ko. lainkohdan ja se myös näytetään!!! Siis sen mukaan vain tullin jälkeen sijaitsevasta taxfreestä ostetun oluen saa viedä tuliaisiksi ulkomaille.

Sitten tullimies kysyy minun oluitani. Se ei ole hänen mielimerkkejään, joten tällä kertaa se on laillista.

Tapaus 2.

Ystäväni ostaa Petroskoista taiteilijayhdistyksen kaupasta taulun ja pyytää siitä "uutuustodistuksen". Petroskoin lentokentän tulli ei hyväksy ko. todistusta vaikka Värtsilä on sen aina hyväksynyt. Todistus pitää olla kulttuuriministeriöstä.

Tapaus 3.

Petroskoin lentokentällä käsikäyttöinen radioaktiivisuusmittari huutaa kaikkien laukkujen kohdalla - myös minun salkkuni vieressä. Yksi kollegani on myöshästyä koneesta, kun hänen laukkuaan tutkitaan ja tutkitaan ja tutkitaan, koska siellä kuulemma on jotain radioaktiivista!

Tapaus 4.

Ylitämme kahden auton voimin rajan Vartiuksesta. Minulla on voimassaoleva autositoumuslomake, mutta toiselle autolle Venäjän tulli leimaa vain tulliselvityslomakkeeseen auton tiedot ja sanoo sen riittävän.

Palaamme Nuijamaan kautta ja toinen auto olisi kai jäänyt rajan taakse, jos en olisi ollut paikalla tappelemassa sitä yli. Toisen auton kuljettaja oli kuulemma kadottanut autositoumuksen.

Seuraavan kerran mennessäni yksin Vartiuksesta sama juttu. Nyt minulla ei ollut voimassaolevaa plankettia ja oli kova tappelu saada se. Paluuni oli Värtsilästä.

Siis älä suostu Vartiuksessa pelkkään tullariin tehtyyn automerkintään, jos palaat muun raja-aseman kautta. Mitenhän tänä kesänä on Vartiuksessa ollut tullarien kanssa - onko olleet vielä käytössä?

Mutta tämä on matkailun suola ja eteläisessä maailmassa löytyy oikein kunnollista mielivaltaa ... Kun siellä on liikkunut, niin tämä on aika linjakasta toimintaa.

Äänestä
  • totta toinen puoli... Muistelen 10 v sitten kun kuljettiin Luttasta VArtiukseen, että toverit oli aika vittumaisia, tosin eipä silloin osannut tota kolmatta kotimaistakaan...

    Äänestä

  • Värtisilän yllätyksiä on myös vaaka paketti- ja matkailuautoille. Mennen tullen ensin puntarille ja sitten vasta kopille.

    Äänestä

kiintoisaa keskustelua, tottavie .. . Yleistää ei koskaan pitäisi, mutta tympeimmät virkamiehet löytyvät kautta linjan, eli rajan eteläisimpien asemien osalta entisen Turvenuijamaan raja-asemalta, siis Suomen puolelta. Koettakaapa heittää vaikkapa harmiton huuli sen cantrin asemalla. Tunnelma on kuten entivanhaan alkossa tai katsastusasemalla.

Kukahan muistaa mikä on paikkakunta nimeltään Nuijamaa englannin kielellä ?

No sehän on The Idiot Country.

PS
En ole Nuijienmaallakaan joutunut itse vaikeuksiin, mutta ihmettelen monesti olenko tullut Suomeen ollenkaan ja vielä 2000 luvulla, kun silmäilen niitä veikkosia.
Virkapukukaan ei näköjään velvoita edes peruskohteliaisuuteen, juntteja mitkä juntteja.

Äänestä

jäin kiinni venäjällä 4 kartonkia yli myönsin istunto värtsilässä kuinkahan käy tietääkö kuka

Äänestä

Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Eastman kirjoitti:

Venäjän tullista liikkuu kainlaisia väitteitä kuten:
"Venäjän tulli keksii joka kuukausi uusia sääntöjä ja maksuja estääkseen liikkumista ja kaupankäyntiä."

Osaako joku mainita yhdenkin. Ise kun en ole viikottain rajan ylittävänä moista huomannut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu