Koirani nylkyttää :/

harmistunut emäntä

Varmaan poikkeuksellisen kova seksuaalivietti sillä, kun todella häiritsevän paljon tuota tapahtuu. Sillä oma "seksityyny" mihin sitä harrastaa, mutta silti aika häiritsevää seurata. En toisaalta haluaisi ihan eunukkiakaan lemmikseni kastroimalla kivekset. Olisiko jotain lääkehoitoa millä saisi kohtuullistetua noita sen haluja? Tai jotain muuta mikä ässä tilanteessa auttaisi. Mieheni vaan naureskelee "pojan" käytöstä, mutta itseäni ei enää naurata. Eikö koira kärsi itsekin tuollaisesta?

9

385

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sfdsdfd

      Se vain pitää omistajastaan:) Toiset sanoo, että tuolla ei olisi mitään tekemistä seksuaalisuuden kanssa vaan tavoitteena vain dominointi. Otat vain seksityynyn pois ja jos tulee nylkyttämään omistajaa niin oikein kovasti kiellät. Etkä livertele koiran korvaan kokoajan niin ei halut herää. Omakin koirani heti menee makuuhuoneeseen tyynyjä nylkyttämään jos leikin sen kanssa ja sitten oiken paljon alan sille puhelemaan:)
      Ei kannata kastroida koiraa. Menee vain koiran luonne siinä ja voi jopa alkaa lihomaan.

    • Aika vie

      kyllä liiat halut. Oletan että koirasi on nuori yksilö? 1-3vuotta? Mun 6-vee ei ainakaan enää harrastele sopimattomia kovinkaan usein. Jos ennakointini meni nappiin, niin odota rauhassa äläkä huomioi, äläkä innosta sitä. Ja samaa mieltä edellisen kanssa että turha kastoroida hyvää koiraa ja pilaa hauskan luonteen.

      • kikkelktottu

        Ei ole neuvoa!


    • Laumakoiria

      Koiralaumassa johtajakoiralla on oikeus astua - alemmat urokset eivät sitä tee. Tee sille koirallesi selväksi, että te olette johtajia tässä talossa ja se on alempi uros eli kiellä heti ja napakasti.

      Jos nyt sitten haluat, että pääsee purkamaan paineitaan, jätä se seksityyny sille, kun se jää yksin. Kyllä ne alemmat urokset laumassakin pärjäävät vaikka eivät astumaan pääsekään - kärsimyksen määrästä en osaa sanoa, kun eivät ole kertoneet.

    • uroksen omistaja

      Enpä ole koskaan kuullut,et uroksen kastraatio olisi pilannu luonteen. Itselläni kohta 7v uros,joka kastroitiin sen ollessa alle 2v. Eipä ole kastraatio pilannu luonnetta.

    • P***it pois

      "En toisaalta haluaisi ihan eunukkiakaan lemmikseni" Pakko nyt tarttua tähän: siis haluatko sen joskus, sillointällöin kuitenkin nylkyttävän tyynyänsä tai jalkaasi :))) ? Ei tarvitse vastata, ymmärrän kyllä yskän (en vaan voinut vastustaa kiusausta :)).

      Ja sitten asiaan: kuten tuossa edelläkin on todettu, syynä voi olla "yliseksuaalisuus" tai dominointihalu. Mulla on ollut narttuja, jotka on nylkyttäneet toisia narttuja, enkä ole tätä nähnyt homoseksuaalisena piirteenä, vaan nimenomaa tuona dominointihaluna. Tällä hetkellä on uroskoira, joka "tiukan treenin" jälkeen saattaa yrittää nylkyttää, tämän miellän myöskin koiran tarpeeksi näyttää minulle, kuka ihan oikeasti on pomo meidän talossa.... no ne yritykset vain yksinkertaisesti lopetetaan samoin tein....

      Jos tuo nylkytys todella johtuu "yliseksuaalisuudesta", niin suosittelen lämpimästi kastrointia (ellei koiraa ole tarkoitus käyttää jalostukseen). Minä oon yhden uroksen kastroinut juuri tästä syystä. Koirasta ei tullut lihavaa, laiskaa lässykkää. Päinvastoin sen upea luonne puhkesi kukkaan leikkauksen jälkeen, kun himot ei enää vienyt sitä mihinkään suuntaan. Koira eli liki 15-vuotiaaksi terveenä, iloisena, aktiivisena ja hyväkuntoisena. Jos et kuitenkaan leikkaa koiraa, niin nollatoleranssi nylkytyksen suhteen eli tyynyt pois ja välittömästi kielto, jos koira jotain sellaista edes ajattelee. Paljon muita aktiviteettejä, tottelevaisuuskoulutusta jne...., jotka eivät kuitenkaan ehkä auta silloin, kun naapurustossa on juoksunarttuja :(

    • koirakoirakoira

      Minusta oli söpöä kun viisas kiltti koira nousi lihavan nuoren sukulaispojan selkään nylkyttämään ja perheen "aikuiset" huomasivat mutta jatkoivat juttuaan kuin ei mitään olisi tapahtunut. Siinä on valistusta nuorelle miehellekin !

    • Kipakka Kirsti

      Meillä nylkyttää isäntä. Inhottaa , voiko tavan karsia pois ystävällisesti?

    • koirakoirakoira

      Tuo on aika tavallinen tilanne yksinäisillä naisilla että koira ottaa isännän paikan. Toivotan onnea parisuhdemarkkinoilla !

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      59
      2681
    2. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      171
      2611
    3. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      62
      1866
    4. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      105
      1503
    5. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      28
      1375
    6. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      186
      1195
    7. viikonloppu lähestyy

      ja tiiän sen jo valmiiks et en pysty olee selvinpäin. oisitpa kieltämässä ja rauhoittamassa minua. en tiedä olisiko sinu
      Ikävä
      12
      920
    8. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      62
      915
    9. Ei rakennuslupaa

      Eihän hyvinvointitalon työmaalla tehdä luvattomia ja keskeytettyjä töitä pimeyden turvin?
      Pyhäjärvi
      83
      851
    10. Harmi, etten koskaan saa tietää

      Olinko vai olenko sun kaivattusi, Jii…
      Ikävä
      106
      783
    Aihe