Paras keino vähentää haukkumista

PikkuPaimen

Mikä olisi paras keino vähentää lapparin haukkumista silloin kun räksytys jää päälle tai kun se haukkuu turhille asioille esimerkiksi ohikulkijoille. Miten olette saaneet haukkumisen aisoihin ja onko sitä edes mahdollista opettaa pois tältä rodulta? Onko rankaiseminen julmaa koska haukkuminen on osa koiran luonnetta? Onko hyviä vinkkejä kaupunkilaiskoiran omistajalle!

6

757

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eienää

      Itse käytin sanaa "ei" ja hyvin toimi.

    • Suomenlapinkoira99

      Itselläni on suomenlapinkoira ja se haukkuu lenkillä vastaan tuleville koirille. Olen ottanut lenkeille mukaan herkkuja ja esim. jonkun käytetyn pullon josta ruiskutan vettä koiraani päähän. Sillä tavoin lapinkoirani on ollut ainakin vähän hiljaisempi lenkeillä. Joskus se tehoaa että vain näyttää pulloa koiralle niin se älyää että jos haukkuu niin saa vettä päähän.

    • Pakkasella vettä silmille....???? =OO

      Ja kaupungissa ei tarvitse lainkaan haukkua vastaantulijoita joita tulee jatkuvana virtana; se on turhaa räkyttämistä --tai se vain kertoo siitä ettei koiralla ole riittävää koulutusta ja virikkeistämistä. Luonnotonta on pitää paimentavia koiria kaupungissa ja hihnassa, jolloin niillä ei ole rodunomaista tekemistä.

      Kyllä on mahdollista kouluttaa haukku pois.
      Pohjatyöksi siihen yleinen ohje lisää koulutusta ja ulkoilua, niin saat koiran paremmin "haltuun", positiivinen/namikoulutus on aina hyvästä. Jos ei yksi tapa tuota tulosta, niin vaihda menetelmää; jos ei ohitus ja istuttaminen suju nameilla ja kannustuksella, niin vaadi koiraa vaikka tiukemmin seuraamaan ja etenemään ja reippaasti; vastaantulijoita ei jäädä kyttämmään ja haukkumaan.

    • Porotus82

      Jos lapinkoira on narun päässä pihalla ja haukkuu sieltä ohikulkijoita, niin silloin se haukkuminen on omistajan oma vika. Jos koiralla ei ole mitään tekemistä, niin se keksii tekemistä, ja lappalaiskoirilla se ilmenee usein haukkumisena turhaan.

      Myös lenkillä ohikulkijoille haukkumisen saa vähennettyä, mutta parhaiten se onnistuu heti nuoresta asti opetettuna, ja vaikeampaa (aikaa vievempää) aikuisemman kanssa.

      Rankaisu ei toimi hyvin lappalaiskoirilla, jotka ovat rotuna tottuneet itsenäiseen työskentelyyn ja oma-aloitteisuuteen. Rankaisu tällaisella koiralla helposti tappaa luottamuksen ja tekemisen halun.

      Kaikkea haukkumista ei voi/ei kannata kitkeä, vain se turha. Koira käyttää kuitenkin mielellään ääntään, kuten rodun tuleekin käyttää.

      Kannattaa miettiä että miksi koira haukkuu. Haukkuuku se tylsistymistään/turhautumistaan (jolloin koiralle annetaan enemmän henkistä tekemistä), haukkuuko epävarmuuttaan/pelkoaan vai haukkuuko vahtiakseen tai suojellakseen. Kaikkia näitä koulutetaan pois eri tavoilla. Jos koira haukkuu muita lenkeillä, kannattaa treenata kontaktia koiran kanssa (tokoa yms) ja harjoitella ohittamista kauempaa ja etsiä etäisyys jolla koira ei reagoi vastaantuleviin ja treenata sitä kontaktia etäisyyden avulla, ja sitten lyhentää etäisyyttä kun koiralla on enemmän varmuutta, ja oppinut menemään ohi hiljaa kontaktissa (eli tekemään jotain muuta haukkumisen sijaan)..

      • Hyvin selitetty!

        Nuorta koiraa/ pentua ei jätetä yksin ulos: siellä ollaan koiran kanssa kunnes sille on opetettu mitä pihalla saa tehdä ja mitä ei, jonka jälkeen vasta voidaan harjoitella koiran yksin jättämistä.

        Eikä omalta pihalta ei tarvitse vahtia yleisillä teillä/alueilla liikkuvia tai muita viattomia ohikulkijoita.
        -Ellei asu jossain Siperiassa.
        -Ellei siiten kasvata hamppua tai jotain kyseenalaista ja tarvitsee vahtipiskin jokaisen liikkujan varalta... xD


    • näin meillä

      Pitää muistaa,jotta lappari on toisiksi eniten haukkuva rotu suomessa suomenpystykorvan jälkeen.Minun ei ole haukkunut,kn opettanut sen pennusta lähtien ja ei onnistu enään myöhemmin opettaa juurikaan.Koira on opetettava haukkumaan käskystä niin silloin sen voi opettaa myös olemaan haukkumatta.Ei koira tajua kun sille sanotaan älä hauku tai hiljaa elli sille ole opetettu vastakohtaa ensin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1392
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      903
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      862
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      52
      781
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      758
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      657
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      321
      616
    8. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      605
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      599
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      584
    Aihe